Suyu 3 Yudumda İçmenin Hikmeti Nedir?
A- A A+

Suyu 3 Yudumda İçmenin Hikmeti Nedir?

Burada esas olan suyun yavaş yavaş içilmesidir. Suyun miktarına göre yudum sayısı arttıırlabilir ve azaltılabilir. Suyu üç yudumda içmek sonunda Elhamdülillah demek; su içmenin adaplarındandır. Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor: "Suyu çocuğun memeyi emmesi gibi için. Depodan doldurur gibi içmeyin. Ondan ciğer hastalıkları zuhur eder."
 
Efendimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- suyu ve diğer meşrubatı üç nefeste içer (Buhari, Eşribe, 26) ve bu hususta da şöyle buyururdu: “Deve gibi bir nefeste içmeyin. İki veya üç nefeste için. Bir şey içeceğiniz zaman besmele çekin; içtikten sonra da «elhamdülillah» deyin! ” (Tirmizi, Eşribe, 13) 
 
Peygamber -aleyhisselam- suyu üç nefeste içmenin faydalarını şöyle açıklamıştır: 
 
1. Üç nefeste içen kimse suya iyice kanar, böylece susuzluğu teskin edilmiş olur. 
 
2. Suyu üç nefeste içmek sağlığa daha uygundur. (Müslim, Taharet, 65; Eşribe, 121) 
 
Suyun mideye azar azar inmesi halinde insanın vücut yapısı, onu hemen ihtiyaç duyulan yere sevk eder. Çok miktarda suyun birden hücumu halinde ise vücut, dengesini kaybederek vazifesini tam olarak yapamaz: Üşüyen bir kimse midesine aniden inen suyun soğukluğu ile daha da üşür; hararetli vücut da bir anda gelen çok suya karşı tepki gösterir ve suyun serinliğinden tam olarak istifade edemez. Yavaş yavaş ve azar azar içilmesi durumunda ise bu gibi zararlı durumlar söz konusu olmaz. 
 
Bir şey içerken, meşrubatın içinde bulunduğu kaba herhangi bir sebeple üflenmesi de uygun görülmemiştir. Ebu Said el-Hudri'den rivayet e dildiğine gör e, Peygamber Efendimiz içilecek şeylere üflemeyi yasaklamıştı. Bir adam: 
 
– Kaba çerçöp düştüğünü görürsem ne yapayım? deyince: 
 
“– Düşen şeyi dök!” buyurdu. Bu defa adam: 
 
– Bir nefeste içince suya kanmıyorum, dedi. Resul-i Ekrem de: 
 
“– O takdirde su kabını ağzından çek! (Üç yudumda iç!) ” buyurdu. (Tirmizi, Eşribe, 15)
Kaynak : Sorularla İslamiyet