Said Kılıç
Ramazan Öyle Bir Aydır ki
Said Kılıç
A- A A+
"Ramazan öyle bir aydır ki, insanlara doğru yolu gösteren, apaçık hidayet delillerini taşıyan ve hak ile batılın arasını ayıran Kur'an, o ayda indirilmiştir." 2,185
 
Oruç diğer ibadetlerden daha yüksek olduğundan , savm (oruç) diye isimlendirilmiştir. Oruç nefsi, hazlardan tutmak ve yükselmek demektir. ''Same (savm) en-nehar'' gündüz yükseldi manasına gelir.
 
Allah orucu diğer ibadetlerden ayırmış ve kendisine izafe ederek yükseltmiştir. Oruç gerçekte bir şey yapmak değil, yapmamaktır. Resul-i Ekrem (asm) bir sahabesine şöyle buyurmuştur.'' Oruç tutmalısın, çünkü oruç misilsizdir.''
 
Müslim'in es Sahihinde şöyle nakledilir.''Orucun dışındaki bütün ameller kuluma aittir. Oruç ise bana aittir dolayısıyla onun mükafatını ben vereceğim. Oruç bir kalkandır. Aranızdan birisi oruçlu olduğunda, kavga etmesin ve kızmasın.
 
Birisi  sataşırsa veya kavga etmek isterse ''ben oruçluyum desin'' Muhammed'in nefsi elinde olan Allaha yemin ederim ki, oruçlunun ağız kokusu kıyamet günü Allah katında misk kokusundan daha güzeldir. Oruçlununiki sevinci vardır: Birincisi; Orucunu açtığında sevinir. İkincisi ise, Rabbiyle karşılaştığında oruç tuttuğu için sevinmesidir.''
 
Yine Müslim de şöyle bir hadis vardır; ''Cennette reyyan (kanan/doyan demek) denilen bir kapı vardır.Kıyamet gününde (oruçlular nerede diye nida edilecek ve) oruçlular o kapıdan içeri gireceklerdir. Oruçlular girdikten sonra o kapı kapanır. Ve bir daha kimseye açılmaz.''
 
Ayrıca, Ramazan-ı Şerifteki oruç, doğrudan doğruya nefsin firavunluk cephesine darbe vurur, kırar. Kişiye kendisinin aciz, zayıf ve fakir olduğunu gösterir ve kul olduğunu bildirir.
 
Hadisin rivayetlerinde vardır ki: Cenab-ı Hak nefse demiş ki: 
 
"Ben neyim, sen nesin?"
 
Nefis demiş: "Ben benim, Sen sensin."
 
Azap vermiş, Cehenneme atmış, yine sormuş. Yine demiş: "Ene ene, ente ente." Hangi tür azabı vermiş, benlikten ve enaniyetten vazgeçmemiş.
 
Sonra açlıkla azap vermiş. Yani aç bırakmış. Yine sormuş: "Men ene? Ve ma ente?"
 
Nefis demiş: "Ente Rabbiye'r-Rahim., Ve ene abdüke'l-aciz." Yani, "Sen benim Rabb-i Rahimimsin. Ben senin aciz bir kulunum.
 
Ramazan-ı Şerifte sevap, bire bindir. Kur'an-ı Hakimin her bir harfinin on sevabı vardır. Ramazan-ı Şerifte herbir harfin on değil, bin; ve Ayetü'l-Kürsi gibi ayetlerin herbir harfi binler; ve Ramazan-ı Şerifin Cumalarında daha fazladır. Ve Kadir gecesinde otuz bin sevap sayılır.
 
Evet, Ramazan-ı Şerif, fani dünyada, fani ömür içinde ve kısa bir hayatta, sonsuz bir ömür ve uzun bir hayat-ı bakiyeyi kazandırır. Evet, birtek Ramazan, seksen sene bir ömür sevabını kazandırabilir. Kadir gecesi ise, Kur'an' ayetiyle, bin aydan daha hayırlı olduğu, bilinen bir gerçektir.
 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>