Said Kılıç
Ölüm Bayılmak mıdır?
Said Kılıç
A- A A+
Ölüm şuur kaybı, kendinden geçme veya bayılmak değildir. Ölen kişi şuurlu ve bilinçlidir. Ölen kişi farklı bir yaşam boyutuna geçer. Ölüm uykunun büyük kardeşidir. Ölüm uykuya benzer. Uyuyan kişi mukayyet (sınırlı) misal alemine geçiş yapar. 
Uyuyan kişi yattığı yeri, bedenini ve rüyada olduğunu bilmez. Beş zahiri duyusu çalışmaz. Gözüyle görmez, kulağıyla işitmez, burnuyla koku almaz, tat alma ve dokunma duyusu devre dışıdır. Beş manevi duyusu, (Akıl, vehim, hayal, hafıza, düşünme duyusu,) hisleri ve latifeleri çalışmaya devam eder. 
 
Uyuyan paralel dünyasında esir boyutunda yaşamını sürdürür. Uyku hayal değildir farklı bir yaşam boyutuna geçiştir. İhtilam olsa boy abdesti alması gerekir. Kabus görse terler. Uyku esnasında ruh misal aleminde temessül eder. Zaten ayette de nefsin ölümü tadacağından bahseder. Ölüm yok olmak değil tadılacak yani hissedilecek bir boyut değiştirme işlemidir. 
 
Aynen bunun gibi, Ölüm anında ruhun, zahiri ve batıni duyguları tamamen kapanır. Ruh beden hapsinden, mutlak (sınırsız) misal alemine (berzah alemine) geçiş yapar. Boyut değiştirme işleminde gideceği yer cennet bahçelerinden bir bahçe ise simasında nuraniyet ve tebessüm olur. Yok eğer gideceği yer cehennem çukurlarından bir çukur ise gözünün karası beyazı karışır, hırıltılarla bağırarak korku ve dehşet içinde oraya geçiş yapar.
 
Cennete mi yoksa cehenneme mi gideceğiz ?
 
Kişi elindeki kayısı çekirdeğini toprağa gömerse o çekirdek ağaç olduğunda mandalina, armut ya da elma toplayamayacağı açıktır. Sadece ve sadece kayısı toplayabilir. 
 
Aynen bunun gibi kalp toprağına gömdüğümüz çekirdeğe bakarsak ahirette nasıl bir meyve elde edeceğimizi görebiliriz. Kalbimizde iman çekirdeği varsa Cennet meyvesi verecek inşaallah. Yok eğer küfür çekirdeği varsa Cehennem meyvesi hasat edeceğimiz gerçeği kaçınılmazdır. 
 
İman çekirdeğinde cennetin yansıması olan huzur, mutluluk, sevinç, memnuniyet, şevk, tatmin, manevi haz, zevk ve ferahlık vs. tüm güzel duygular vardır. Küfür çekirdeğinde ise Cehennemin yansıması olan dert, keder, tasa, üzüntü, gam, tatminsizlik huzursuzluk, acı, hüzün, buhran, bunalım, depresyon, çökkünlük, panik atak, psikolojik hastalıklar vs. söz konusudur. Küfür tohumu kişiyi içkiye, uyuşturucuya, madde kullanmaya, televizyon ve internet bağımlılığına, eğlenceye ve sefahate iter.
 
Peygamberimiz ''Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz'' buyurmuştur.
 
''İman, manevi bir cennetin çekirdeğini taşıyor. küfür dahi, manevi bir cehennemin tohumunu saklıyor. Nasılki küfür, Cehennem'in bir çekirdeğidir. Öyle de; Cehennem onun bir meyvesidir.'' 28. Söz
 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>