Hüsnü Ağabey Said Nursi İle İlk Tanışmasını Anlatıyor
A- A A+

Hüsnü Ağabey Said Nursi İle İlk Tanışmasını AnlatıyorEn son ben üçüncü gidişimde kendim gittim. Babam da beni Üstadın yanına göndermek istiyor esasında. Babam rahmetli Üstadı çok severdi.Ben de gitmek istemiyorum, okumak istemiyorum. Üstadın yanına gidip orada kalayım diyorum. Ortaokul bittikten sonra liseye gitmek istemiyorum.Üstadımız mektup yazdı. Dedi ki Zübeyir yanımdan gidiyor. Memuriyeti iade olacak. Postanede memurdu, hapse girdi 6 ay yattı. Ondan sonra bir sene falan geçti aradan. İade ediyor mahkeme memuriyetini. Zübeyir yanımdan gidecek. Zübeyir yanımdan giderse, hizmeti yapacak kişiye ihtiyacım var.

Gayr-ı münteşir mektuplar. Mektuplar bizim dükkana gelirdi. Babam dağıtırdı Kastamonu'ya, etrafa, illere falan biz gönderirdik.Bize o vazife verdiler. 4-5 yere gönderme. Nurcu olan yerlere yani çoğaltıp gönderirdik. Babam dedi, sen git bak Üstadın yanına.Üstat kal derse kalırsın, kalma derse ondan sonra düşünürüz dedi babam. Benim de yüreğime su serpti yani elhamdülillah.

Üstadı en son ziyaretten sonra, yani 47'nin sonlarında üstadımızın elini öptüm. Üstad kendi hizmetinin çok..Tabii ben hizmetine geldim. Hissediyor, biliyor Üstad Hz. Hizmetinin çok zor olduğunu, müteaddit defalar zehirlediklerini, Üstadın hizmetinde çok hassas olmak lazım, uyanık olmak lazım. Çocuğum ben, daha 15 yaşındayım.

Ben de eyvah Üstad hep zor anlatıyor, Üstad beni gönderecek herhalde eyvah dedim içimden, kalbimden. Ama yine de ümidi kesmiyorum. Ya doğru hakikaten en son zehirde biz vardık yanında. Zehirlediler Üstadı Emirdağ'ın da. Emirdağ'da mektubu da var. 19 defa zehirlediler. 19. o zaman oluyor. Üstadımızın hizmetinde dikkat lazım olduğunu, Herkesin lafına değil; dikkatle, Risale-i Nur'un öğütlerine, Üstadımızın sözünden başka kimsenin sözüyle amel yapmama...

Nasihat veriyor yani edebi nasihatlar veriyor hizmetin şeyine göre. Ben, Üstad beni gönderecek eyvah dedim.Dedi ki Zübeyr dedi, bitti konuşma yarım saatten fazla sürdü, ikimiz dinliyoruz beraber. Zübeyir dedi: Hüsnü hizmetimde kalacak dedi. Beraber yapacaksınız hizmeti, buna öğret dedi nasıl yapacak. Ben Üstadın elini öptüm. O zaman vardık, vefatına kadar beraberdik elhamdülillah.

Kaynak : Risale Ajans