Haberlerin Büyüğü Risale-i Nur Derslerinde
A- A A+

Haberlerin Büyüğü Risale-i Nur Derslerinde

Yazar Ümit Şİmşek resmi sayfasından paylaşmış olduğu son yazısında önemli bilgilere yer verdi. Günlük yaşamımızda bizim için çok önemli olan fakat ihmal ettiğimiz bir gerçekten bahsediyor.

Görünen alemlerle görünmeyen alemlerin gündemleri birbirinden çok farklıdır. Birinde manşetlere çıkan haber, diğerinde hiç işitilmeyebilir. İman ilimlerinin açtığı kapıdan alemlerin her ikisine birden bakanlar ise, kainatın asıl gündemini yakalamakta gecikmezler.
 
Baharın yaklaştığı günlerden birinde karları tebessümüyle eriten bir kardelen, kozasından çıkmış bir kelebek, bu alemdeki pek çok insanın dönüp de bakmayacağı, baksa da görmeyeceği, görse de o akşamki bir televizyon programının tek bir sahnesi kadar bir değer vermeyeceği işlerdendir. Fakat nakış nakış İlahi isimlerin dokunduğu hiçbir hadise, gözden kaçırılacak kadar önemsiz olamaz bu kainatta.
 
Bir Risale-i Nur talebesi bunu bilir.

Onun keskinleşmiş duyuları, manevi alemlerde haber teşkil edeni, manşetlere çıkanı, izleyici toplayanı kaçırmaz. Bir ibretli bakış, bir tefekkür, bir zikir, dünyanın kalabalığı arasında kaybolup gidecek bir küçük hadise değildir; bunu bilir Risale-i Nur talebesi.

Her an, nice “sıradan” insanların zikir ve fikirleri rengarenk çiçekler halinde açar ve bu gezegenin manevi simasını bir bahar sahnesine çevirir. Açan çiçeklere onların müştakları doluşur.

Görünen alemlerin yasaları, bir başka biçimde, görünmeyen alemlerde işler. Biri kelebekleri çağırır çiçeklerin, diğeri melekleri. İman ilimlerinin talebesi, dünya ve içindekilerden daha hayırlısını bulmuş, onlardan daha kalabalık bir dost topluluğu edinmiştir.
 
Rabbimiz Allah deyip dosdoğru bir yol izleyenlerin üzerine melekler inerler. “Korkmayın,” derler onlara. “Mahzun da olmayın. Dünya hayatında da, ahirette de biz sizin dostunuzuz.”

Dostlar, olup biteni kaçırmazlar. Her söz, her görüntü, her düşünce, her hayal tek tek kayda geçer. Ve bütün bunlar, Yer ve Gökler Rabbine sunulur — nasıl bir ihtişam içinde, orası ancak o alemlerden görülür.

Ama söz Ona yükselir; bu görülmüş gibi bilinir. Çünkü öyle buyurmuştur Kur’an’ı gönderen.
 
Görünen alemin önemli haberleri, görünmeyen alemlerde nasıl sıraya giremezse, o alemlerin haberleri de bizim dünyamızda pek rağbet görmez. Ancak kainatın hakikatinden haberdar olan, duyuları keskinleşmiş olanlar, dünya kalabalıklarının değil, Allah’ın katında değer taşıyan şeyin peşindedirler.

Dünya hayatının meşgaleleri bu duyuları ve düşünceleri köreltmek üzere her taraftan saldırı halinde olduğu için de, sürekli derslerini tekrarlayarak his ve heyecanlarını diri tutmaya, doymak bilmeyen meraklarını ve kendilerine manevi Cennet hazlarını yaşatan şevklerini arttırmaya çalışırlar. Onların iman derslerine olan ihtiyaçları, işte bu yüzden içilen su veya alınan nefes gibidir:
 
Tekrarlandıkça tekrarlanır; fakat ne usanç verir, ne de ona doyulur.

Kaynak : Risale Ajans