Filipinlerden bir Müjdeli bir Üzücü Haber
A- A A+

Filipinlerden bir Müjdeli bir Üzücü Haber

Filipinler Moro bölgesinde Ebedi Gençlik Vakfı tarafından "Bediüzzaman'ın Fikirleri ışığında Müsbet Hareket" konulu bir çalıştay düzenlenmiştir.

Farklı üniversitelerin müslüman öğrenci birliği başkanları, öğrenci temsilcileri, ve Moro Ulema Konseyi Üyelerinin iştirak ettiği toplantıda Sudan Nur talebelerinden Şeyh Yahya, Filipinler Risalei Nur Enstitüsü başkanı Dr. Derindağ, Barış Federasyonu Başkanı Dr. Stephanie, Ebedi Gençlik Vakfı Komisyon Başkanı Nurkisa Baddai, Ulema Konseyi daimi üyesi Dr. Alih Ayyub, Risalei Nurları Filipino diline tercüme eden Prof. Jane Samur ve Türk Filipin Vakfı Manila sorumlusu Mustafa Samur konuşmacı olarak iştirak etmiştir.

Konferansta Bediüzzaman'ın Nur talebelerine en son dersi olan Müsbet Hareket mektubu okunmuş, ifrat ve tefritten vasat olan Sıratı Müstakim de sebatın ehemmiyeti mütalaa olunmuştur. Ülkede ki son karışıklıklar ve işid sempatizanlığından kurtuluşum reçetesi olarak Nur medreselerinin ehemmiyeti ve Nurların okunması ortak kanaat olarak ifade edilmiştir.

ÜZÜCÜ HABER

Filipinler'de uzun süre Nur medreselerinde kalan, Asyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Ateneo Üniversitesini birincilikle bitiren ve daha sonra Master ve Doktora çalışmaları için İstanbul'a gelen Rıdvan Landasan Kardeşimiz 27 yaşında Manila'da İstanbul dönüşünü beklerken vefat etmiştir. Kendisine Allah'tan rahmet, yakınlarına ve dava arkadaşlarına ve bilhassa Filipin Nur Talebelerine sabır diliyoruz. 

Bu vesile Üstadımızın Ölüm ile alakalı dersini tekrar hatırlamış olalım diye buraya koyuyoruz;

"Sizlere müjde! Mevt i'dam değil, hiçlik değil, fena değil, inkıraz değil, sönmek değil, firak-ı ebedi değil, adem değil, tesadüf değil, failsiz bir in'idam değil. Belki bir Fail-i Hakim-i Rahim tarafından bir terhistir, bir tebdil-i mekandır. Saadet-i Ebediye tarafına, vatan-ı aslilerine bir sevkiyattır. Yüzde doksandokuz ahbabın mecma'ı olan alem-i berzaha bir visal kapısıdır."
 Kaynak : Risale Ajans