Başbakan'ın Açıkladığı Said Nursi Belgesi
A- A A+

Başbakan'ın Açıkladığı Said Nursi Belgesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afyonkarahisar’da Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri ile ilgili tarihi bir belge açıkladı.
"Tarihi bir belge açıklayacağım diyen Başbakan, Bediüzzaman Said Nursi hazretleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
 
Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

1940'larda Afyonkarahisar'a bir mahkum getirdiler. Soğuktan dondurarak öldürmek istediler, zehirleyerek öldürmek istediler. Peki kimdi bu insan? İşi kitap yazmak, talebe yetiştirmek olan Said Nursi'ye burada eziyet yaptılar. Esir düştüğü halde kaçmış, vatanına toprağına dönmüştü. Buradan da kaçabilirdi. Kaçmadı. "Zalimler için yaşasın cehennem" dedi. Kendi ülkesini, hapiste yatmak pahasına tercih etti.

İşte bu CHP, 1940'larda Saidi Nursi'nin kitaplarını yasaklayan, onu hapislere mahkum eden partidir. Bakanlar Kurulu kararı bu. İmza, Cumhurbaşkanı İsmet İnönü.

Belge, 15 Temmuz 1949 tarihli Bakanlar Kurulu'nun kararı. 'Said Nursi tarafından yazılan Gençlik Rehberi kitabının dağıtımının yasak edilmesi, elde edileceklerin de toplanması, 'Bakanlar Kurulumuzun 15 Temmuz 1949 tarihli toplantısında kararlaştırılmıştır'. İmza, Cumhurbaşkanı İsmet İnönü.'