Vücudumuzun Moleküler Polisleri
A- A A+

Vücudumuzun Moleküler Polisleri

Tefekkür Dergisinde, Prof. Dr. İdris Mehmetoğlu imzasıyla yayınlanan ''Vücudumuzun Moleküler Polisleri'' başlıklı yazı oldukça dikkat çekici türden.

Mehmetoğlu, kaleme aldığı yazısında vücudumuzda yaşanan olayları oldukça şaşırtıcı ve net bir şekilde yazıya döküyor.

İşte tefekkürdergisi.com adresinde yayınlanan o bölüm:

Molekülden polis olur mu demeyin. Evet, vücudumuzda polislik vazifesi yapan moleküller vardır. Bu moleküller hücrelerimizin kanser hücresi haline dönüşmelerini engellerler. Şöyleki: Herhangi bir hücrede, genetik bilginin taşıyıcısı olan DNA moleküllerinde bir hata meydana gelirse bu hücreler anormal çoğalır ve çabucak kanser hücresi haline dönüşürler. Bu durumda polis vazifesi gören moleküller devreye girerler. Bu moleküller önce hücrenin çoğalmasını bir süre geciktirirler.

Hücre, bu gecikme sırasında DNA moleküllerindeki hasarı tamir etmeye çalışır. Çünkü fırsat bulurlarsa, hücrelerimizin DNA moleküllerindeki hataları giderebilme kabiliyetleri vardır. Şayet hücre arızayı gidermede başarılı olursa polis moleküller hücrenin çoğalması önündeki engeli kaldırır ve çoğalmasına müsaade eder. Şayet hücre arızasını giderememişse polis molekül hücreyi intihara götürerek ölmesini sağlar.

Böylece çoğalarak kanser hücresi haline dönüşmesini engellemiş olur. Aksi halde bu moleküller olmasaydı hiç kimse kanserden kurtulamazdı. Kanser olan kişiler ise ancak bu moleküllerin yetersiz kaldığı anormal durumlarda hastalanırlar.
 
Şimdi düşünelim: Yetişkin bir insanda yaklaşık 100 trilyon hücre vardır. Bütün insanların ve hayvanların hücrelerinde DNA ve polis moleküller bulunmaktadır. O halde bu sayılamayacak sayıdaki hücrelerde haberimiz olmadan bu hayret verici vazifeyi cansız, akılsız ve şuursuz moleküllere yaptıran Cenab-ı Allah’tan başka kim olabilir?
Kaynak : Risale Ajans