Uğur Akkafa Kimdir?
A- A A+

Uğur Akkafa Kimdir?

Babasının adı İsa, Annesinin adı Yıldız’dır. 4 Ekim 1973 tarihinde, İstanbul, Üsküdar Zeynep Kamil Hastanesinde ailenin en küçük ferdi olarak dünyaya geldi. Abileri Ali Selçuk Akkafa, Ufuk Akkafa ve ablası Leyla Akkafa’dır.Aslen Karamanlıdır.
 
İlköğrenimini Çakmak İlkokulu’nda, Ortaokulu Ümraniye Lisesinde, Liseyi de Ümraniye Endüstri Meslek Lisesinde okudu.
 
1992 Yılında Nazan Aksu ile evlendi. Bu evlilikten üç çocukları oldu, Nur Dilara (1993), Azra (1996) ve Mirza (2012) 
 
Gençlik yıllarında kendi tabiri ile gaflet içerisinde bir hayat sürdü ve ablasının 1994 yılında vefat etmesinin ardından çok etkilendi ve hayatı sorgulamaya ve dini konularda araştırmalar yapmaya başladı. On yıla yakın bir süre kafasında oluşan sorulara cevap bulmaya çalıştı. Bu alanda birçok uzmandan ders alarak bu alanda yazılmış çok sayıda kitap okudu.
 
Özellikle Said Nursi’nin Risale-i Nur isimli Kur’an tefsirinden çok etkilendiğini ve kafasında yıllardır cevap bekleyen sorulara ilmi ve mantıki cevap bulduğunu ifade eden Uğur Akkafa bu eseri dikkatlice incelemeye başladı.
 
Çok etkili bir hitabete sahip olduğunu fark eden çevresindeki insanlarında talep etmesi üzerine yıllarca üzerinde araştırmalar yaptığı dini konularda sohbetler yapmaya ve öğrendiği bilgileri paylaşmaya başladı.
 
Bu sohbetlerin düzenli bir şekilde devam etmesi için, etrafındaki insanlarında desteği ile Ümraniye- İstanbul’da Nur Mektebi İlim ve Kültür Derneğini kurdu.
 
Ardından Hafız Mustafa Efe’nin Dost TV’de hazırlayıp sunduğu Kur’an dostları isimli programa uzun süre konuşmacı olarak katıldı. Bu programlarda yaptığı etkili konuşma ve verdiği bilgiler kitlelerin ilgisini çekince, birçok Radyo ve Farklı TV. Kanalı tarafından iftar ve sahur programlarına davet edildi. 
 
TV ve Radyo programlarının yanı sıra, Türkiye’nin birçok ilinde düzenlenen seminerlere konuşmacı olarak katıldı. Özellikle ablasının da ölümün kendisi üzerindeki büyük etkisi ile bu seminerlerinde ölüm ve ötesi üzerine konuşmalar yaptı. 
 
Uğur Akkafa şu anda düzenli olarak Nur Mektebi İlim ve Kültür Derneği’nde Cuma akşamları sohbetlerine devam etmektedir.
 
Sohbetlerini takip eden insanların kitap yazmasını istemesi ve birçok yayın evinin kitap yazmasını talep etmesi üzerine sosyal medya hesabından şöyle bir açıklama yayınladı;
 
"BEN ALLAH'I PARA İLE ANLATMAM!
Kardeşlerim, ben sözlerimi kitaplaştırıp satmam, bedavadan sosyal medyada zaten paylaşıyorum. Hiç bir maddi beklentim yok. Allah’ı anlatmak benim mesleğim değil, davamdır.

Kitap okumak isteyenlere Said Nursi hazretlerinin Kur’an tefsiri Risale-i Nuru okumalarını tavsiye ederim.

Ben hiç bir seminerden, katıldığım hiç bir TV ve Radyo Programından asla 1 kuruş bile para almadım almamda. Yol ve konaklama masraflarımı bile talep etmedim etmemde.

Sizler sohbetlerden ve paylaşımlarımdan istifade ediyorsanız ne mutlu bana..En büyük kazancım sizlerin dualarına dahil olabilmektir. "Allah senden razı olsun Uğur abi" demeniz benim için büyük bir servettir."


Uğur Akkafa'nın resmi sosyal medya hesapları da şu şekildedir.


https://www.youtube.com/nurmektebi

https://www.youtube.com/akkafaugur

https://instagram.com/ugurakkafa

https://facebook.com/ugurakkafa

https://twitter.com/ugurakkafa