Uğur Akkafa Gençlere Doğru İslam Anlatılmıyor dedi
A- A A+

Uğur Akkafa Gençlere Doğru İslam Anlatılmıyor dedi

Katılmış olduğu Televizyon ve Radyo kanallarında ki iftar ve sahur programları ve Nur Mektebi Youtube kanalında yaptığı dini sohbetler ve yapmış olduğu seminer ve konferanslarla adını duyuran Araştırmacı Uğur Akkafa, 4 Ekim 1973’te İstabul’da doğdu. Çakmak İlkokulunda okuduktan sonra, ortaokulu Ümraniye Lisesinde okudu. Liseyi ise Ümraniye Endüstri Meslek Lisesinde tamamlayan Uğur Akkafa, 1992’de Nazan Aksu ile evlendi. Nur Dilara, Azra ve Mirza adında üç çocuğu ve Yusuf ve Sahra isminde iki tane torunu olan Akkafa aslen Karamanlıdır.
 
Facebook’ta 1 milyon 800 bin, İnstagramda 1 milyon 300 bin takipçisi bulunan Uğur Akkafa’nın sohbetleri milyonlarca kişi tarafından izlenmektedir. 
 
Kendi ifadesiyle hakikat arayışına ablası Leyla Akkafa’nın genç yaşta kansere yakalanıp vefat etmesi ile başladı. Hayatı ve Ölümü sorgulamaya başlayan Akkafa, o yıllardan itibaren dini konularda araştırmalara başladı. Konusunda uzman birçok kişiden ders alan ve alanında yazılmış birçok kitaptan istifade eden Akkafa, yıllar süren araştırmaları neticesinde elde ettiği bilgileri insanlarla paylaşmak onlarında istifadesine sunmak için hiçbir kar amacı gütmeyen Nur Mektebi ilim ve Kültür derneğini kurdu.
 
Zaman içerisinde gerek bilgisi, gerek espirili ve gençlerin dikkatini çekecek etkili bir hitabete sahip olan Akkafa, birçok Televizyon ve Radyo kanalına ve seminerlere konuşmacı olarak davet edildi. Özellikle ölüm ve ötesi konusunda yapmış olduğu sohbetler çok dikkat çekti.
 
Akkafa, özellikle son zamanlarda gençlerin Ateizm, Deizm ve Agnostisizme yönlenmelerinde klasik dini anlatan kişilerin ve kendini yetiştirememiş baskıcı anne babaların hataları olduğu belirtti. 
 
Gençlerin hayatta sorgulayıcı davranmasının kötü bir şey olmadığını vurguladı. Şu andaki gençlerin 30-40 sene önceki gençler ile aynı olmadığını, çok daha fazla bilgiye sahip ve sorgulayıcı yaklaştığını belirten Akkafa, özellikle dini anlatan kişilerin gençlere karşı daha sabırlı ve daha kapsayıcı bilgi vermesi gerektiğini savunuyor.
 
Akkafa, gençlere “Namaz kıl, Oruç tut” gibi emir söylemlerin ve baskıcı sert anne babaların yaklaşımının doğru olmadığını, gençlere Namazı nasıl kılacağını değil de neden kılacağının ve Allah’ın neden böyle bir ibadeti istediğinin anlatılması gerektiğinin ifade edilmesi ve anlatılması gerektiğini ifade ediyor.
 
Akkafa, İnanç duygusunun temelinde iki esas duygu olduğunu ifade ederken diyor ki;  Allah sevgisi ve Allah korkusu insanları ibadete yönelten en büyük faktörlerdir. Sadece Allah korkusu ile İslam anlatılmaya başlandığı zaman kesinlikle olumsuz sonuçlar ortaya çıktığını ifade ediyor.
 
Çocuklara Allah anlatılırken ya da İslam’ın kendisi öğretilirken sevgi ile başlanması ve kesinlikle gençlerin kafasında oluşan sorulara da sevgi ve sabırla cevap verilmesi ve gençlerin kafasında soru işareti kalmaması ve Allah’ın azabının değil rahmetinin işlenmesi gerektiğini savunmaktadır.
 
Akkafa, gençlere İslam anlatılırken bu işin temeli olan iman konusundan başlanmayıp direk olarak ibadetlerin anlatılmasının doğru olmadığını savunuyor. 
 
Gençlerin;  Allah gerçekten var mı? Allah bizi neden yarattı? Neden insanları imtihan ediyor? Neden Cehennem var? Allah’ı neden göremiyoruz? Öldükten sonra dirileceksek neden ölüyoruz? Allah bizim cennete ve cehenneme gireceğimizi biliyorsa, neden bizi imtihan ediyor? Gibi çok sayıda sorusuna cevap verilmeden ibadetlerin anlatılmasının sonuç vermeyeceğini, aksine gençlerin Ateizm, Deizm ve Agnostisizme yönelmelerini hızlandıracağını savunuyor.
 
Araştırmacı Uğur Akkafa halen Ümraniye Nur Mektebi ilim ve kültür derneğinde sohbetlerine devam etmektedir.