Mehdi Bahane, Asıl Hedef Hadisler
A- A A+

Mehdi Bahane, Asıl Hedef Hadisler

Yazar Ümit Şimşek kişisel web sitesi Nuraniyyat'ta son zamanların en çok tartışılan konularından biri olan "Mehdiyet" meselesine değindi.Şimşek'in yazısı şöyle;

Mehdi bahane, asıl hedef hadisler!
FETÖ’nün ipliğinin pazara çıkması, ilahiyat mühendislerine yeni bir pazar kapısını açtı.
 
Mühendislerimiz, şimdi FETÖ’nün en büyük istismar kaynaklarından biri olan Mehdi inancı üzerinden hadisleri ve hadis kaynaklarını yoğun bombardıman altında tutmak suretiyle, Hadis ilmini yeni baştan düzenlemek için şartları olgunlaştırmaya çalışıyorlar.
 
Hadis mühendislerinin bu konuda kullandıkları başlıca yöntem, her ne kadar akademik şartları taşımasa da, “vurduğu yerden ses getiren” bir yöntem. Şöyle bir mantık silsilesi izliyor mühendislerimiz:
 
FETÖ ve benzeri sapık cereyanlar Mehdi inancını kullanmışlardır.
 
— Öyleyse sakatlık Mehdi inancındadır.
 
Mehdi inancı hadislerde yer almaktadır.
 
— Öyleyse bu hadisler de sakattır.
 
Bu hadisler muteber hadis kaynaklarında da mevcuttur.
 
— Öyleyse bu kaynaklar da sakattır.
 
Veya, daha kesin ve kestirme bir ifadeyle söyleyelim: Hadis mühendislerimizin kendi gönüllerince ayıklayarak size sundukları hadislerin dışında “güvenilir hadis kaynağı veya sahih hadis diye birşey yoktur.”
 
Bu mantık yürütme her ne kadar bilimsellikten uzak düşse de, yoğun medya desteği altında yürütülen algı operasyonlarında bir hayli başarılı sonuçlar verebiliyor.
 
Ve,  sahayı ilahiyat mühendislerimizin önündeki en büyük engel olan hadislerden temizlemek suretiyle, dini yeni baştan düzenlemek için tarihi bir fırsat ortaya çıkarıyor.
 
Daha da açacak olursak:
 
Bugün tartışılmakta olan konu Mehdi inancı gibi görünse de, asıl mesele bu değil, hadislerin ta kendisi.
 
Müsteşriklerin izini takip ederek, hadislerin Asr-ı Saadetten sonra tedvin edildiğini ileri süren ve bu zaman aralığını hadislerin sıhhatine engel olarak gören mühendislerimiz, böylece, Asr-ı Saadetten on dört asır sonra Hadis ilmini “sağlıklı bir şekilde” (!) yeni baştan düzenleme imkanına kavuşmuş bulunuyorlar!
 
İşte, son zamanlarda her nasılsa birden bire alevlenen ve ekranlardan gazete köşelerine kadar ilgili-ilgisiz, bilgili-bilgisiz birçok kişiyi esrarengiz bir şekilde içine çekiveren Mehdi tartışmalarının mahiyeti de, hedefi de, mühendislerimizin önüne böyle bir imkanı sermekten ibarettir.
 
İnanmayanlar, mühendislerimizin çözüm önerilerine baksınlar.
Kaynak : yazarumitsimsek.com