Gülbari Kantar
Zulüm Dediğin Nedir Gülüm?
Gülbari Kantar
A- A A+
Zulüm nedir? 

Zalim kime denir?

Sadece toplu katliamlar yapan Sisi’ler, Esad’lar, Şeron’lar mı zalimdir? 

Bir insanın kalbini kırmak da onu öldürmeyle eş değer bir zalimlik değil midir?
 
Sor şimdi nefsine! De ki;  kalp kırdın mı hiç bile bile, pişman olup özür diledin mi bilmeden kırdıklarını fark ettiğinde, gıybetini yaptıklarına dedin mi “kusura bakma etini yedim ben az önce” , ümit verip yarı yolda bıraktığın müstakbel eşine üzüldün mü, yakıştırabildin mi adamlığına/ kadınlığına bu ihaneti.. Bu zulmü kendine yakıştırabildin mi ?!! 
 
Sen zulüm can almakla mı olur sanıyorsun sadece.. İlla silahlar kuşanıp vurman mı gerekir bir insanı vücudunun çeşitli yerlerinden nefretle.. Sözler zehir, eller süngü, bakışlar mızrak olamaz mı, kanatamaz mı tek söz çıkmadan bir insan başka bir insanın dünyasını.. Yakıp yıkamaz mı gönül binasını.. Bunları tek söz etmeden yapamaz mı?  
 
Sen! İçinde yükselen “ama” ları bir kenara bırak, sığınma bahanelerin kucağına şımarık bir çocuk gibi, aldatma kendini. Çık yüzleş kendinle bunları hep sen yapmadın mı? 

“Kabe, Azer’in oğlu Halil İbrahim’in yaptığı bir binadır. Kalp ise, yüce Allah’ın nazargahıdır. Bu sebeple, bir gönül yıkmak, bin Kabe yıkmaktan daha kötüdür”  diyen Mevlana’ya inat gidip onun kalbini yıkmadın mı, bırakmadın mı onu kendi yıkıntılarında baş başa.. O tutup bu acıyla Allah’ına sığınıp seni şikayet edecek diye hiç korkmadın mı? 
 
Dostum Allah kalbi kırıkların gönlündedir diyorlar .. Sen;   “Allah rızası için bir ekmek parası abi/abla..” diyen çocuğa tiksintiyle bakıp “ Allah versin! ” sözünü onun yüzüne bir tokat gibi çarpmadın mı? 

Seni 9 ay karnında taşıyan, yıllarca koynunda büyüten, ne derdin olsa sana senden çok üzülen, hastalandığında başucunda geceyi sabah eden o kadına  “Of yaa..” demedin mi ? 
 
Demedin mi şu bizden, o sizden.. Şucu, bucu, ocu bunlar, bunlara güven olmaz demedin mi? En ufak hatasında o din kardeşini bir güzel rezil etmedin mi?  Kalbinden hatasını geçirip küçümsemedin mi?
Sonra utanmadan Rabbine el açıp kendi günahlarının setrini dilemedin mi?  
 
Bunları okurken dahi kendinden bahsedilmiyormuşcasına “Ne biçim insanlar var”  demedin mi? Uymadın mı nefsinin sesine?
 
Şimdi bir daha düşünsene zalim dediğin, zulüm dediğin nedir gülüm?
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>