Gülbari Kantar
Yar Adıyla Başlayalım Söze
Gülbari Kantar
A- A A+
“Bismillah  her hayrın başıdır.” (1.Söz - Risale-i Nur)
 
Bismillah diyerek, Yar adıyla başlayayım sözüme.. Ki sözüm özüm olsun, közüm olmasın narı Cehennemde..
 
Bismillah “Allah’ın adıyla” demektir. Kuran-ı Kerim’in ilk ayetinde ne diyor Rabbim “Oku! Yaradan Rabbinin adıyla oku.” O halde yaşamaya O’nunla başlayacağız, O’nunla başlayacağız okumaya, yemeye, giyinmeye, yürümeye, namaza ve dahi yaptığımız her işe..

Besmele çekip kötü bir iş yapıl(a)maz. Besmele çektiğinde insan bütün şeytani ve nefsi duygularına kılıç çeker, korur bütün benliğini,  Sevdiğinin adına halel getirmez. Zira O’nun adıyla başlamayan her iş yarım kalır. Çünkü O tamamlanıştır.. O Sultanı anmak  hiç de zor olmamalı bizim için. Çünkü seven Sevdiğini anmak ister, O’nunla olmak ister..Ki Peygamber Efendimiz (S.AV.) “Kişi sevdiğiyle beraberdir.” Sözüyle bize en güzel müjdeyi verir.. 
 
İnsan Sevdiğini zihninden, hayalinden, kalbinden, kelamından, kaleminden düşüremez.. Ne vakit yaşanacak güzel günlerin hayalini kursa mesela Cennet bahçelerinde dolandığını ve yahut Resul’ünün şefaatiyle nurlandığını, Sırat’ı bir anda geçtiğini tebessüm sarar yüzünün pembeleşmiş sevinçlerini ve derin bir nefesle gerinip içine “Allah” der bütün hücreleriyle..  
 
Nötronları, protonları, elektronları birleştiren, hücreler, organlar, damarlar, kemikler veren sonra bunların üzerini bir deri ile kaplayıp en uygun simetride kaş, göz, saç, dudak, ağız ,burun ,kulak veren, güzelleştiren sonra konuşturan, duyuran, düşündüren, koku aldıran ve her bir organa ayrı bir görev verip bunları bir çarkın dişlileri gibi birbirine bağlayıp işleten ve sayamadığım sayısız nimeti veren, sana hayat veren Rabbinin adıyla başlaman gerekmez mi O’nun verdiği nimetlerle yapacağın işlere? 
 
O seni var etmese yokluğunu kimse hissetmezdi, kimse üzülmezdi sen yoksun diye çünkü sen  “hiç” olurdun.. Ama O seni var etti, sana yaşama ve O’na teşekkür etme, O’nu anma lütfunu verdi.. Düşünsene bir taş da olabilirdin, belki şu yolda önemsemeyip üzerine bastığımız bir haşerat ya da bir hiç olabilirdin.. O seni yoktan var etti ve bu varlığını da bir gün bu dünya üzerinde yok edecek ve ebedi bir aleme buyur edecek. Buradaki misafirliğin bittiğinde güzelliğinin tarif edilemediği ancak eksik gedik benzetmelerle tanımlanabildiği o sayısız nimet, huzur ve rıza makamındaki ebedi mekana girmek istersin değil mi ? Ama o kapının anahtarları Besmele’de saklı..  

Teslimiyette, tevekkülde, taatte, ibadette.. Sen O’na şükranını bildirirken secde secde her rekatta adıyla başlıyorsan, nefsini terbiye ederken en başta O’nun adıyla O’na sığınıyorsan, Cennet’ten öte O’nun rızası için koşturuyorsan, dilinin vird edindiği İsmi Celili her söylediğinde yüreğin ağzına geliyor, yanlış telaffuz etmiş olma ihtimalinden tir tir titriyorsan;  Allah’ın adıyla gir o kapıdan ..
 
Gir Ey güzel kardeşim ! Bu Cennet mekanı senin haklı mabedin..
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>