Gülbari Kantar
Sevgililer Gününe Özel
Gülbari Kantar
A- A A+
Sevgililer günü.. Kırmızının hakim olduğu sokaklar.. Kalpler, hediyeler, kafeterya kenarlarında süslenen 'aşk'lar..

Sevgililer gününün bir gavur adeti olduğundan bahsetmeyeceğim size hemen kapatıp ekranı başka bir şeye yönelmeyin..

Sadece birlikte biraz zihnimize, kalbimize yolculuk yapmak istiyorum.
 
Sevgililer günü .. Buna sevgi günü, sevenler günü diyerek meşrulaştırmaya çalışanlar vardır ve olacaktır elbet fakat itibar etmeyiniz 14 Şubata verdikleri isim "Sevgililer Günü".. Yani sevgili olanların günü, haram sevdaların tescillendiği ve arsızca teşhir edildiği gün. Sevmenin manasını bilmeyen, romantizmle kendinden geçen ve şubatın 14 ünde mecburi alınan hediyeler ve mecburi sevgi gösterileriyle cılkı çıkarılan bir gün olarak zihnimde kapkara duruyor bu tarih..  

İsterseniz ilgilenmeyin mümkün mü ? İllaki mağazalar mesaj atacak, yolda her vitrinde Sevgililer Gününe özel indirimler olacak, hatta bir kahve içimi uğradığınız o nezih kafeteryadan haram sevdaların nahoşluğu içinde, yüreğinizin sızısını dindirsin diye bir bardak su içip çıkacaksınız.. Kaçacaksınız adeta..Bu böyle pek kolay da bırakmayacak yakanızı.

Komşu ablalar ertesi günü zor bekleyip eşlerinin yaptığı sürprizden bahsedecek yada yapmadığı sürprizden peşi sıra birde dedikodu edecekler "zaten o ruhsuzdur, hiç düşünceli bir adam değildir, ne anlar ki kadın ruhundan " vs..vs.. Biri boğazınızı sıkıyormuş gibi hissedeceksiniz. Şayet biraz cesaretiniz ve mücadele edecek gücünüz varsa onlara adamlığın bu olmadığını, 14 Şubatın şehvani sevgilere meze olduğunu , böyle basit ve manasız bir şeyle hem kendini hem de eşini üzmesinin anlamsızlığını anlatabilirsiniz.. Muhtemelen sizi sıkıcı bulacaklardır " ama öyle değil ..." diyerek onlarca bahane sıralayacaklardır.. İşte bunların hepsi özenmekten geliyor.. Kime özeniyoruz? Amerikan yapımı filmlerdeki aşklara.. Kime özeniyoruz? Adını daha doğru düzgün telaffuz edemediğimiz yabancı artistlere..

Halbuki mevzu aşksa, sevmekse eğer en büyük derdimiz Sevgili'ye (sav) özenmeliydik.. Hani şu hanımının su içtiği bardaktan ve hanımın su içtiği yerden su içen Peygambere(sav), eliyle hanımına lokmalar yediren Peygambere(sav) ,
"Cennette seninle yaşayacağım için, ölüm bana hoştur ya Aişe" diyen Peygambere(sav) özenmeliydik. Ama o bir Peygamberdi , kusursuzdu diyenlere karşılık sahabeye özenmeliydik.. Hani şu Suheyb ve Hifa Hatunun Allah rızası için yaptıkları evlilik ve ardından gelen şehadete.. Ya da Hz.Fatıma(ra) annemizle halife Hz.Ali'nin(ra) evliliğine özenmeliydik kırmadan, kırılmadan yaşamayı öğrenmeliydik ama olmadı hırslarımız vardı, sevmenin ve sevilmenin ne olduğunu bilmeden amerikanca bir filmden çeviri yapılıyordu kalbimize ve imlası bozuk sevmeler düşüyordu heybemize en nihayetinde.. 
 
 
Genç kız kardeşlerim o binbir aşk nağmesi fısıldayıp bir kırmızı gülle kalbinizi çalmaya çalışan erkeklere diyin ki " ben bir mektubum beni yalnız sahibim okuyabilir,  sen benim lisanımdan anlamazsın." 
 
Erkek kardeşlerim sizler de kalplerinize, heveslerinize sahip çıkın bakın ne diyor ayette "Kötü kadınlar kötü erkeklere; kötü erkekler de kötü kadınlara; temiz kadınlar, temiz erkeklere; temiz erkekler de temiz kadınlara yakışır. Bu temiz kimseler, o iftiracıların söylediklerinden uzaktırlar. Kendileri için bir bağışlanma ve cömertçe bir rızık vardır."(Nur Suresi 26)
 
Ve evli, nişanlı hanım kardeşlerim siz de eşlerinizi üzmeyin böyle kirletilmiş bir günde size hediye almadılar diye.. Hediyeleşmek sünnettir evet bırakın şubatın 15inde 25inde alsın ama yüreğinden gelerek alsın. Yılda belki bir kez o da utana sıkıla poşet içinde yada ceketinin içinde saklayıp getirdiği çiçeklerin kokusunu içinizde saklayın, onları sevgililer gününde alınmış çiçeklerle karıştırmayın çünkü o utanma çiçekleklerinize misk katar.. Bırakın sevgililer gününden anlamasın, bırakın aşk şiirleri fısıldamasın AŞK'ın sahibine aşıksa, Sevgili'ye (sav) aşıksa, O'nun yolundan gidiyorsa, bir tebessümle ruhunuzu ısıtıyorsa günlerin adını boşverin, siz sonsuzda da evli olmak isteyenlersiniz bir sevgililer günüyle batmayın.. 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>