Gülbari Kantar
Eyvah Evleniyorum
Gülbari Kantar
A- A A+
Daha evvel evlilikten ne bekler insan diye sormuştuk, şimdi de evlilikten neden korkar insan diye soruyoruz. Kimileri için evlilik gereksiz ya da kabusvari olsa da biz Rabbimizin emri, Efendimiz’in (SAV) sünnetidir, fıtridir diyerek adım atıyoruz evlilik denen bu uzun ve meşakkatli yolculuğa.

Fakat gençlerin birçoğu evlilikten korkuyor. Gerek etraftaki kötü giden evlilikler, gerek feminizm rüzgarları, gerekse evlilerin “ Bekarlık sultanlıktır.” şeklinde sözleri gençleri evlilikten fazlasıyla soğuttu. Gerçi evliliği kötüleyenlere madem evlilik kötü, boşanın desek hiç birisi eşini terk etmeyi göze alamaz. 
 
Evlilik mükafatta olabilir imtihanda. Evleneceğimiz kişi ezelden belli ise de dua ile inşaallah yaşanacak olumsuzluklar engellenebilir. Bütün bunların dışında erkeklerin ve hanımların en çok dile getirdikleri korkularına bakacak olursak erkek kardeşlerimiz düzgün, edepli, takvalı kızların olmayışından yakınıyor. Diyelim ki gönlüne göre güzel bir hanım kardeşimiz nasip oldu bu kez de nişan alışverişi, hediyesi, düğün masrafları, bitmeyen adetler ve töreler, ultra lüks eşya alışverişleri erkek kardeşlerimizin gözünü korkutuyor.

İstenilen bilmem kaç bin tl lik koltuk takımı alınmadı diye nişan yüzükleri masaya bırakılıyor ya da düğünler, nİkahlar, o en güzel anlar asık surat, kırık kalple kırgın, küskün geçip gidiyor.Bununla bitse iyi diye geçiriyor içinden kardeşlerim hanım kızlarımız günün her saati mesaj atıp cevap üç saniye gecikince trip atmasa, en ufak bir sorunda küsmese yine hallerine şükredecekler.  

O zaman hanım kızlarımıza ne diyoruz İbrahimvari “ Ben batıp gidenleri sevmem. “ deyin. İki kuruşluk dünya malına sevginizi, mutluluğunuzu değişmeyin. Eksik olsun bazı şeyler “ el ne der “ diye üzülmeyin, başkaları için yaşamayın. Size her an mesaj atması sizi sevmesi ve sizi aldatmayacağı anlamına gelmez, zaten seven adam size böyle bir kalleşlik etmez. Biraz sakin olun, hanım olun, zarif olun. Şimdi hanım kardeşlerim sizleri gözümüzün gördüğü ile nacizane uyardık peki erkek kardeşlerimize ufak bir ikaz yok mu tabi ki var 
 
Erkek kardeşlerim sizin sorunlarınız ağırlıklı olarak ne kadar maddi ise hanım kardeşlerimizin sorunları da o kadar kalbi. Kızlarımız evkenirken karnım doysun demiyor, kalbim doysun diyor. İçindeki o küçük kız çocuğu bir türlü büyümediğinden şımartılmak istiyor, ilgi istiyor, kendisini şefkatle sevecek bir eş istiyor, merhamet etsin ve sırf Allah’tan korktuğu için onu incitmesin istiyor, korunmak istiyor, boynu bükülmesin istiyor kimsenin yanında.

Evlilik gemisine kaptanlık eden eşi o gemi batana dek terk etmesin istiyor. ( Belki azıcık kıskançlığından cennete girsin de hurileri olmasın diye dua ediyor )
 
Düşünün çocukluğundan beri oynadığı o evcilik gerçek oluyor. Evet hoş değil fakat hayalini kurduğu gelinlik, ev tam da düşlerindeki gibi olsun diye uğraşıyor. Eğer maddi olarak bunları karşılayamayacaksanız en baştan kibar bir dille söyleyin ki herkes ayağını yorganına göre uzatsın. Sonra düşünün ki hanımınız zayıf bir varlıktır bırakın kalbini saçı bile kırılır. İncitmeyin, bilin ki o size Allah’ın emaneti.
  • Emaneti veren hıyanetlik edene hesap sormaz mı ?
  • Birbirini Allah’ın emaneti olarak görenler bu sınavdan başarıyla çıkmaz mı ?
  • Hanımlar beylerine, beyler hanımlarına iki cihan saadetim diyebilse, gururu, şüpheyi, kıskaçlığı, huysuzluğu bırakabilse daha cennete varmadan o yuvalar cennetin fragmanı olmaz mı ?
  • O halde imtihan meydanı olan şu dünyada el ele tutup sevda köprülerinden geçmeye, leyla ile Mevla’ya ermeye ne dersiniz ?
  • Ve son olarak siz erkek ve hanım kardeşlerim sizi her an dinleyecek, her suçunu bağışlayacak, bin kere aynı hatayı yapsan da affedecek, görüşme isteğini bir kez olsun reddetmeyecek, kalbine huzur verecek bir sevgili mi istiyorsunuz ? 

E siz Rabbinizi anlatıyorsunuz 

Zaten kalp Allah’a ait değil mi ? Senin eşin yalnızca Sevgili’nin(cc) sana hediyesi. Şimdi ona bu gözle bak ve onun için yaptığın her işe, tebessümüne dahi Allah’ın rızasını koy. İncinme, incitme.. O benim eşim bir şey olmaz ki barışırız nasılsa deme, Allah incittiğin yerden incitir.! 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>