Gülbari Kantar
Evlilik Benden Ne Bekliyorsun?
Gülbari Kantar
A- A A+
Evlilik nedir?  İnsan neden evlenir?  Evlilikten ne bekler insan? 
 
Evlilikten ne beklediğimiz zorlu bir soru. Mesela bazıları buna cevaben  der ki; “Evlilikten beklediğim şey  mutluluk, mutlu olmak istiyorum.

Peki ne olursa mutlu olacaksın;  “Beni severse mutlu olurum , dediklerim olursa mutlu olurum.”  Düşünüyorum da evlilik bu muydu ? Bu muydu acaba özendiğimiz Hz. Hatice’nin,  Hz.Aişe’nin, Hz.Fatıma’nın evliliği ..

Mutluluk istediğimizi almak, yemek, içmek,  giymek miydi? Dahası senin evlilikten bir beklentin var  peki evliliğin senden beklentisi neydi?  Evlilik ne istiyordu senden hiç düşündün mü? Ya da şöyle diyeyim evlilik hakkında plan yaparken hep en pembesinden  tatil, gezme, tozma olan hayaller mi süslüyor gözlerini.

Yoksa “Evet zor olacak, belki kızacağız, küseceğiz ama kırmıyacağız birbirimizi. Bizimkisi ancak bir nazlanma olacak . Evde ne onun sözü, ne benim sözüm yalnızca Allahın sözü geçecek. Gülüp geçeceğim ben kadın-erkek eşittir tartışmalarına çünkü ben onun önünde başımı eğince o anlıma busesini konduracak, bizim itaatten anladığımız bu olacak.

Ben ona eş olacağım ki o da bana cennet yoldaşı olsun.. Hayal bunlar diyerek okuma kardeşim  ben 30 yıllık bir dünya arkadaşı istemiyorum ki ben ebed diye haykıran şu ruhuma eş bir ruh, bir Cennet arkadaşı istiyorum..

Helali olmadan değil eline dokunmayı gözüne bakmayı bile ar sayan bir eş, sabah namazlarında imamlık edecek bir eş, hüzünlenince Kuranın kalbine sarılan bir eş , henüz bulmamışken birbirimizi ellerini açıp En Sevgili(cc)den beni isteyen bir eş istiyorum “ mu diyorsun ? 
 
Yarım kalan imanını tamamlamak mı istiyorsun ? İbadetlerinin ecrini artırmak, Allah’ın bir emrini, Efendinin(sav) bir sünnetini  yerine getirmek mi istiyorsun? Sen hanım kardeşim “İsmimin başına doçent profesör ünvanları değil , ayağımın altına Cennetleri almak istiyorum “ mu diyorsun ? Sevmek mi istiyorsun şöyle en helalinden..

Şairlerin bahsettiği şu aşk şehrinde, tam kainatın kalbinde eşinle tavaf mı yapmak istiyorsun.. Üstün başın yemek kokuyor ve içerden de  bir bebek ağlaması duyulurken hani yoruldum artık yeter diyecekken bir bardak çayın ardından gülümseyip “yoruldun sen hanım az dinlen” diyecek Muhammed(sav) ümmeti mi istiyorsun ?

Evetse cevabın neden böyle bir eş olmak için uğraşmıyorsun? Neden mutlu edilmesi gereken tek kişinin sen olduğunu düşünüyorsun. Mutlu ettikçe mutlu olmanın sırrına neden eremiyorsun? “ Allah için seni seviyorum” ile “Allah için , seni seviyorum” un arasındaki farkı anlayamıyor musun ? Bilmiyor musun her kalp kendine mukabil bir kalp arar..

Yani sen çoraklaştırıp, sertleştirip gönül toprağını yağmurlar beklediğinde rahmet düşmüyor sinene .. Çiçeklenmekse niyetin önce ezileceksin, hallaç pamuğu gibi bir yerden başka yere savrulacak enaniyetlerin ve sana kalacak sadece safi niyetlerin..

İşte o zaman Avrupa masallarındaki sahte aşkları değil Efendinin(sav)  o sevgi ve muhabbet kokan sevdasını yaşayacaksın, Kardeşim Cennette de devam edecek bu kör düğüme ilk ilmeği dünyada atmalısın . Ve belki en başta kendini alıp karşına sormalısın ; “Evlilik benden ne istiyor?”
 
NOT: Hanım kardeşlerimiz üzerinden anlatım yapılmıştır fakat bilinmelidir ki ancak erkek kardeşlerimiz de sünneti seniyyeye uygun yaşadıklarında huzurlu yuvalar kurulmuş olacaktır. 
 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>