Gökhan Akar
Uzun Vadeli Planlar
Gökhan Akar
A- A A+
Hayat hem uzun, hem kısa… Küçük yaşlarda yıllar bir türlü geçmek bilmezken, büyüyünce ne de çabuk geçiyorlar? Planlarımızın içinde ölüme bir yer ayırmak hiç de tercih ettiğimiz bir şey değildir. Ama gel gör ki, o sizi aniden bulabiliyor.
 
Farzedin ki bu sizinle veda yazışmam… Kim bilir, belki de gerçekten öyledir. Hani “Allah konuşturdu” derler ya, o cinsten bir mükaleme de olabilir.
 
Ölüme hazırım diyebilmek güç. Ama hazırlanmak için denenmiş bir yol var aslında: Sünnet-i seniyye yolunda olmak. Resul-ü Ekrem (A.S.M.) nasıl yaşadı ise, öyle yaşıyor olmak.
 
Profesyonel yaşamımda huzurlu yaşam koçluğu yapıyorum ve danışanlarımın sorunlarını çözmeleri için yardımcı olmaya çalışıyorum. Emin olunuz %100 oranında problemin kaynağı, sünnetin terki olduğu çıkıyor. İşte size birkaç örnek:
 
Ticari hayatta:
“Adam namazında diye ortak olduk, arkamızdan iş çevirdi.” 
Bu yaklaşım sünnete aykırıdır. Çünki hadiste A.S.M. Efendimiz, ticari ortaklık için kişinin dinine değil, işine bakmamız gerektiğini tavsiye etmiştir.
 
Aile hayatında:
“Eşimle ve çocuklarımla ilişkim bozuk veya hiç denecek mertebede.” 
Elbette sevginizi Peygamberimiz gibi ifade edip onlara yeterli vakit ayırmazsak, sünnete uymamanın cezasını bu dünyada çekmeye başlarız. Sahabeler bile birbirlerine “Seni Allah için seviyorum” derken, siz eşinize dememişseniz, ne kadar İslami bir yaşantıda olduğunuzu siz tartınız…
 
Kişisel hayatta:
“Bir doyumsuzluk hissi içerisindeyim, hiçbirşey beni mutlu etmiyor” 
Nimetleri, onları göndereni unutarak değerlendirince, bunun olması gayet muhtemel zaten. Lezzet şükür için değil, bizatihi kendisi için istenince ve takip edilince, elbette farklı bir sonuç çıkması hikmete aykırı olurdu.
 
Tüm vadelerdeki planlarımız Sünnet-i Seniyye üzere olmalı. Çünki bizi Yaradan, uyulacak model olarak Hz. Peygamber Efendimizi  (A.S.M.) göndermiş. “En iyi, yapan bilir” ise, O’nun rehber olarak bize seçtiği kişiye uymak da en sağlıklı yol oluyor. Hem de istisnasız tüm sorunlarımız için…
 
Ölüm ne zaman gelirse gelsin, sizi hak yolda bulsun. Siz gittiniz diye, yer ve sema hüzünlensin, melekler ise salih bir kulu karşılamanın mutluluğunu yaşasınlar! 
 
Mü’min için herşey güzel! Haktan gelen ölüm bile!
 
Küfür ve sapkınlık dışındaki herşey için: “Elhamdülillah!”
 
Huzurda kalın.
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>