Gökhan Akar
Başarıyı Yaratamayanlar
Gökhan Akar
A- A A+
“İstersen Başarabilirsin” başlıklı yazımdaki konuya devam etmek istiyorum.
 
Hatırlarsanız, başarma hırsının, çoğu zaman stres, kaygı, endişe, güvensizlik, uykusuzluk, aldatma, başkasının ayağını kaydırma gibi sonuçları da peşinden getirdiğini vurgulamıştım. Peki hem başarılı hem de bu sorunlar ile karşılaşmayan olmuyor mu?
 
Elbette var. İşte bizim onları modellemek, onlar gibi olmamız işimizi daha başarılı yapmamıza sebep olacaktır. 
 
İşin neticesinin bir tek Yaratıcısı vardır, o da Allah’tır. -Belki şimdi biraz ağır olacak ama-  Ona ortak koşmayınız! Yaptığımız tüm işlerin, biraraya getirdiğimiz tüm sebeplerin sonucunu Allah yaratır. Hep sonuçların sebeplerden sonra ortaya çıkıyor olması, Allah’ın kainattaki kurallarındandır. Sebep ile sonucun birlikte olmasına dini ıstılahta “İktiran” denilir. Yani sebep ve sonucun yanyana veya yakın olması. Bu hiçbir zaman sebebe yaratıcılık gücü vermez. Evet her gün güneş doğduğunda dünya aydınlanır, ama aydınlatan Allah’tır, Güneş değil!
 
Peki bu bakış açısı veya bunu bilmek bize ne kazandırır? Sonucu bizim yaratmadığımızı! Yani ne kadar uğraşırsak uğraşalım, ne kadar iyi olursak olalım, sonucu Allah isterse yaratacaktır. Tamamiyle, hiçbir kaçışı olmaksızın, neticenin Yaratıcısı O’dur ve O’nun hikmeti ve rahmeti neyi gerektirirse o olacaktır, bizim takdir(!) ettiğimiz değil.
 
Bunun ruha verdiği hafiflik inanılmazdır. Öğrenci ise sınavını, iş adamı ise ihalesini, kız istemeye gidiyorsa kısmetini Allah verecektir. Verirken de herşeyini bilerek, herkese ve herşeye bütüncül olarak merhamet ederek, keyfimize göre bazen uymasa da. İşte iman ve tevekkülün doğurduğu rahatlık ve sükun hali...
 
Haydi şimdi derin bir nefes alma zamanı... Rahatlayın ve işin sonucunu Rahim ve Hakim Rabbinize bırakın. Bunu yaparken fiili duanızın sağlamlığından da emin olun, yoksa Hakim ismi size o neticeyi vermeyebilir...
 
Öyleyse bir önceki makalemizin başlığını birlikte değiştirelim. “İstersen Başarabilirsin” değil, “İsterse Başarabilirsin!” olmalı. 
 
Huzurda kalın!
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>