Gökhan Akar
Bana Göre bir Eş Bulacak mıyım?
Gökhan Akar
A- A A+
Eş seçiminde en öne alınması gereken ölçüt onun dini açıdan bize uygun olmasıdır. Bu demektir ki, eşlerin veya adayların yaklaşık olarak benzer dini hassasiyetlere sahip olmaları gerekiyor. Ama bu gerçekten bir sorun olur mu?
 
Siz dindar değil iken onun olması, harika gibi gözükebilir. Böylelikle sizin dininiz kuvvetlenir diye düşünürsünüz.Oysa ki “Onunla evlenirim, böylelikle dinim gelişir” yaklaşımı oldukça zor bir deneyim süreci. Yıllardır alışmadığınız bir dindarlık seviyesine evlenince ulaşacağınızı düşlüyorsanız, mümkündür belki olabilir.

Ama zaten evlilik denen ve şimdiki gençlerce “özgürlük kısıtlayıcı” olarak algılanan birlikteliğin,ister istemez yapısı itibariyle zorlukları var. Nefsiniz de orada mücadele verecek. Şeytan ise pusuda, bu güzel birlikteliğin devam etmesini istemiyor. Bizim için “apaçık düşman” olarak Kur’an’da tanımlanan Şeytan, bu hayırlı müessesenin devamını engelleyecek binbir oyunu mutlaka yapacak. Geçmişinizdeki şeytana karşı dayanma karneniz de pek iyi değilse, güzel başlayan bu ilişki kötü bitmeye aday olabilir. Yanlış anlaşılmasın, o hayırlı kişiye uyup sizin de hayırlı olmanız elbette harika bir şey olur. Ama ya olmazsa?
 
Siz dindar iken onun olmaması da başka bir sorun. “Evlenince onu da adam ederiz artık. Zaten evliliğin getirdiği bazı sorumluluklar onu mecburen düzeltecektir.” Bu doğru ve masum düşünceler, üzgünüm ve tecrübeler gösteriyor ki, geçmiş asırda kaldı! Artık çiftler evliliklerinde de bireyselliği koruma yolundalar. Bekar arkadaşlar ile geçirilen vakitler takip edilse de edilmese de, kontrolünüz dışındaki bir alan. O orayı yaşamak istiyor, siz engelleseniz, anlayışsız olacaksınız; engellemezseniz, kötü alışkanlıklarından bir türlü vazgeçmeyecek.
 
Daha kötü senaryo ise; siz dindar iken, onun etkisi ile gevşemeye başlayabilirsiniz. Çünki eskiden evinizdekiler veya daha sık görüştüğünüz arkadaşlarınız sizi iyiliğe yönlendirirken, şimdi onlardan biraz uzaklaştınız ve onların yerini çok baskın birşekilde dolduran kişi, pek de maneviyattan anlamıyor, aklına gelmiyor, sizin aklınıza veya niyetinize gelse onu çevirebiliyor, birlikte geçici dünyevi zevklere teşvik ediyor…

Eski güzel çevrenizden uzaklaşarak o gerçek dostları kaybedip, sadece bu dünyada bir tesellici bulmanız ne kadarı ile kardır, ne kadarı ile zarardır, artık o sizin bileceğiniz bir şey…
Gerçekçi olalım. Acı ama, gerçeği kabullenmemiz gerekiyor. Başka konulardaki denk olmama belki bir şekilde telafi edilse ve/veya dengelense de, bu konu çok daha zor oluyor. Lütfen eş seçimlerinde dikkat!
 
Ümitsizliğe kapılın diye bunları yazmadım. Size daha uygun birilerini gerçekten araştırdınız mı, düşünesiniz diye. Çünki etrafımdaki gençlere bakıyorum, her iki cins de “evlenecek iyi birilerini” bulamıyorlar, sonra hatalı evlilikler yapıyorlar. Doğru olan, denk olanları denk getirmek.Allah, iyilerin yardımcısı olsun ve iyilerle karşılaştırsın.
Huzurda kalın!
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>