Fatma Zehra Korkmaz
İslam'da Kadın
Fatma Zehra Korkmaz
A- A A+
Nisa suresi 34. Ayetde  “Erkeğin kadından üstün olması” konusu bir çok kişinin aklında soru işretine neden olmuştur.

Gerçekten Kur'an’da anlatılmak istenen bumudur sorusuna  büyük alimler güzel cevaplar vermiş ve bizde onun ışığında kadının İslam’ da yeri, kadına bakış açısını  inceleyeceğiz.
 
Ayet’in “ Ve bima enfeku min emvalihim” kendi mallarından,servetlerinden yapabilecekleri harcamalardan sebebi ile gözetici kılınmıştır cümlesi aslında ayet’in ne kadar açıklayıcı olduğunu ortaya koyuyor. Burada erkeğe yükümlülük verip kadına ekonomik özgürlük sahası sunup onu bunun dışına çıkarıyor ve güç bakımından ’da ALLAH erkeği kuvvetli ve üstün kılıyor. Kadınında fıtratında olan sahiplenilme duygusu bunun nedenini ortaya koyuyor.
 
ALLAH’ü teala Kur'an-ı Kerim’de “Ben sizi eşit yarattım” diyor. O halde ayet’in açıklamasının tezatını ortaya koymak bilgisizlikten ve İslam’ı yobazlaştırmaya çalışmaktan başka bir  şey değildir.Erkeğin üstünlüğünün ne üzerine olduğu özellikle tefsirlerde açıklanmıştır.      
   
Şüphesiz ki ALLAH kitabında oldukça kadına yer verip onun haklarını gözetip beyan ediyor.

Bu hususta İslam kadına çok önem vermiş ve üzerine çok konuşturmuştur. Eğer Efendimiz(s.a.s)’in peygamberliği bildirilmeden önceki cahiliye dönemine geri dönersek kadınlar köle olarak kullanılıyor ve hiçbir şekilde dikkate alınmıyordu. Efendimizin getirdiği bu kutlu din ise kadının elinden tutup kaldırmıştır.Ezilen kadının şaha kalkmasıdır.Efendimizin eşlerine verdiği değer ise örnek alınacak en önemli husustur.

* Kur'an-ı Kerim’de eşler arası sadakatin,itaat etmenin önemi vurgulanmıştır.

Eşler arası aşk kadına,sevmek ise erkeğe yakışır.Kadın sadakatli şekilde eşine bağlı kalırken erkekte bunu karşılayacak şekilde sevmelidir ve eşine değer vermelidir.Bir kadının hanımefendiliği erkeğin beyefendiliğiyle orantılıdır…

Bir erkek kadının görevi olmayan şeyleri de iyi bilmesi lazım. Mesela,bir kadının hizmet etmesi Din’de zorunlu değildir lakin kadın bunu uyguladığı taktirde ibadet hükmünde olduğunu da bilmelidir.Kısacası kadın bu ibadetini iyi yapmalı eşte bunu yapmak zorunda olmayan eşinin hizmetini ve çabasını bilmeli bu konuda hürmet etmelidir..!Düşünsenize ahirette bu konuda yargılanmayan bir kadın olacak!! O yüzden eşinizin yaptığı hizmetleri küçümsemeyin ve bu memnuniyeti bayanlara gösterin.
 
Efendimizin kadına verdiği önemi ele alırsak kadının ne kadar değere layık tutulduğunu yakından görmüş oluruz.

Hz. Aişe annemizin Efendimizin hadiscisi olduğunu çok iyi biliriz. Mesela bu konuda Aişe annemize iltifatı bile vardır.

Efendimizin savaşlarda bir hanımını yanında götürmesi,çözemediği bir olay karşısında eşleri ile istişarede bulunması Arabistan yarımadasında yankılara neden olmuştur. Çünkü değeri olmayan kadına hitapsal,görsel olarak değer veren o zamanki dönemde en büyük örnek olmuştur…

Efendimiz(s.a.s)’in Aişe annemizi kördüğüm gibi sevmesi hatta hanımının içtiği bardaktan su içmesi bile Efendimizin,tüm tabuları yıktığını gösterir…
 
 Hz. Aişe annemizin’ de itaat etme konusunda ne kadar mükemmel olduğu kulaklarımıza aşinadır eşini mutlu etmek adına şiirler okuduğunu ve Efendimizi gülümsettiğini biliyoruz…
 
Efendimizi eşlerine karşı çok naif davranırdı. Hava serin ve üşüdüğü zaman direk üzerime hırka getir hitabı kullanıp emri vaki yapmamak için Aişe sanki hava serinledi değil mi? cümlesi kullanırdı.
 
Hanımlarınızı üzmeyin.Onlar,ALLAH’ü tealanın size emanetidir.Onlara yumuşak olun,iyilik edin!(Müslim)hadisi’de buna en büyük örnektir.      

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>