Dr.Mehmet Rıza Derindağ
Hüsnü Ağabey'den Bir Barla Hatırası
Dr.Mehmet Rıza Derindağ
A- A A+
05.01.2017 bir perşembe akşamı Hüsnü Ağabeye ile birlikteydik ağabeye Üstadımızla birlikte olduğu Barla günlerini sordum. Yani 1955 yazını.

Hüsnü ağabey dedi ki ; Üstadımız İşarat-ul icazı baştan sona bize (Zübeyir, Ceylan, Sungur, Hüsnü) ders verdi. 
 
Sabah 7:00 de başlıyorduk derse, 45-50 dakika sürüyor sonra teneffüs veriyordu ardından saat 13:00'e kadar devam ediyorduk. Üstadımız arabiden okuyup şerh ediyordu. Mesneviye başladık. Üstadımız o zaman bir i'lem i bazen iki saat anlatıyordu. 
 
Mesnevi'nin son kısmına doğru gelmiştik. Benim askerlik meselesi çıkmıştı. Eskisehire Askerlik şubesine gitmem gerekiyordu. Üstadımıza "mesnevi bitsin gideyim dedim", Üstadımız "yok yok hemen git" dedi. 
 
Ben Askerlik şubesine vardım işimi bitirdim ve Barla'ya döndüm. İki gün iştirak edememiştim. Ve Mesnevi bitmişti. Yani son kısmına iştirak edemedim. 
 
"Üstadımız iltifat buyurdular." dedi ve (sol elinin içini açıp sağ işaret parmağıyla bir şeyler yazar gibi) "işte senin Arabi İcazetnameni veriyorum." buyurarak iltifat ettiler. 
 
Ağabey dedim o zamanki izahatları kaleme alamadınız mı?
 
Hüsnü ağabey dedi ki ; "o izah ve şerhlerini kaleme alsaydık iki mesnevi iki işaret-ul icaz kadar büyük kitaplar olurdu. Benim anladığım Üstadımızın izni olmadı. Halbuki mesela 1959 sonbaharında bizlere verdiği son dersini bizler (Sungur, Zübeyir, Hüsnü) Üstadımız da başımızdayken o sohbeti olduğu gibi yazıya doktuk. Bir istihdam idi yani. İzin verilince ve Üstadımızın ianesi ve himmeti olunca öyle yazıldı."

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>