Burcu Ercivan
İnternetten tanışılan biriyle evlenilebilir mi?
Burcu Ercivan
A- A A+
Esselamu aleyküm kardeşlerim.  Yine derin bir mevzu ile karşınızdayım..
 
Yazının başlığından konuyu çakmışsınızdır:)
Eskiden insanlar "görücü usulü" evlenirlerdi. Evlendiği kisiyi ilk gece görenler var. Ve adamlar "kaderimdir dedim üzülmedim kiii" deyip eşlerini harbiden sevmişler:) yoksa 50 sene evli kalabilmek ne demek..
 
Ama şimdi durumlar biraz daha farklı. Ben şöyle bir tez yürütücem kafamdan. Eskiden insanlar eşinden daha güzel birine çok nadir rastlıyorlardı. Yani mahremiyet daha fazla vardı.  Şimdi bir erkeğin eşinden daha güzel birini görmesi %99.9 bu da insanı "neden daha iyisi olmasın" düşüncesine sevk ediyor. Ve insan en ufak ayrıntıdan bile karşı cinsten soğuyabiliyor. Şimdi 35 yaşına gelmiş bey abimin neden evlenemediğini anladınız mı..
 
"Oğlumuz kızımızı facede görmüş , instagramdan fotolarını beğenmiş, Twitter'dan de dm den yürümüş. Allahın emri peygamberin Kavliyle. .."
Bu çağın Ferhatı dağları değil sosyal medyayı sallıyor .. Böyle okuyunca ne komik dimi..
 
Ama ne yapalım ki simdi İnternet çağındayız ve bir kıtadan başka bir kıtaya anında iletişim kurabiliyoruz. Bu hem bir avantaj hemde dezavantaj.. Biri olmazsa digeri olur nasıl olsa bir tıkla bir mesaj.. Kardeşlerim durumun vehametini anlamışsınızdır.  İnternet bir ateş ve biz yanmadan bu ateşten faydalanmak zorundayız. .
 
Gelelim konumuza; sosyal medyadan tanışıp evlenen bir çok insan var. Amenna hiç bir lafımız yok. Sonuçta internet de Allahın yarattığı bir araç ve vasıtadır. "Kader" ve "nasip"  denen şey internetten ayrı değildir. Sadece ben acizane buradan görüşmeyi "sağlıklı" bulmadığımı belirtmek istiyorum. Yani mutlaka bir aracı , güvenilir bir kaynak olması gerekiyor. Çünkü insan bazen bir hayalin peşinden aylarca koşup , bir fotoğrafa anlamlar yükleyip daha sonra yüz yüze gelince büyük bir hayalkırıklığı yaşayabiliyor. Bence ilk görüşme gerçekten ilk defa olmalı ve taraflar yüzyüze görüşmeden çok fazla dialog kurulmamalı.  Sonra karşı taraf bazen, fotografa baktığında hissettiği duyguyu karşısında canlı gördüğün de hissetmeyebiliyor. Ya da tam tersi oluyor ..
 
Bütün bu olumsuzlukların önüne gecmek icin mutlaka iki taraf da tedbirli davranmalı ve Allahın rızasını göz önünde bulundurmalı.
 
Evet insan bazen ilk görüşmede hiç bir şey hissetmeyebiliyor. Olabilir çünkü  ruhlar aleminde yaşamıyoruz:)
 
Yanlış anlaşılmasın.. Erkeklerin  güzel bir kadınla evlenmek istemesinde bir beis yoktur. O çocuklarının güzel bir genden dünyaya gelmesini arzu edebilir. Zengin ve soylu bir kadın ile evlenmek istemesinde de bir beis yoktur , soyunun köklü olmasını isteyebilir.Peygamberimiz(sav) bu üç sebebi hadisinde belirttikten sonra asıl yapmaları gerekeni söyler ; "dindar olanı" tercih edin der ve YOL GÖSTERİR. Maalesef ki günümüz erkeklerin çoğu bu 3 özelliğe önem verip 4. Ve asıl olan özelliğe önem vermiyorlar.
 
Bayan kardeşlerim bu sefer inciniyor. Bu yüzden beyler ne istediğini tam bildikden sonra bu işe adım atmalıdır. Ağzı "Allah rızası deyip" nefsi "instagörl" isteyen bir bey gitsin aradığı neyse onu bulsun.. Benim siyah örtüsü ile mücahide olan kardeşlerimi üzmesin..
 
Biz karpuzun bile lekelisini almayız. Eş seçiminde de yüzü güzeli tercih ediyoruz. Hiç demiyoruz bu insan Allah katında ne değerdedir? Önemsemiyoruz. . Yani nefsimizin hoşuna gideni alıyor Allahın hoşuna gideni bırakıyoruz. Bu yüzden günümüz evlilikleri eskiler gibi uzun sürmüyor.  Çünkü Allah rızası temeli ile kurulmayan her yuva yıkılmaya mahkumdur..
 
Evet biraz nefse ağır gelebilir bu sözler ama Allah bir şeyi emrettiyse mutlaka bildiği için emretmistir. O nefsin insana fısıldadıklarını hakkıyla duyandır. İslami usuller fıkıh da bellidir. Bunun dışında olanlar tamamen şeytanın ve nefsin oyunlarıdır. Ahir zaman çok çetindir. Ve şeytan çok şeytan. .
 
Ben bu konuda da sizi uyarmayı kendime bir vazife biliyorum. Herkes burcu ablanız gibi iyiliğiniz için yazmaz:) aman diyim dikkat! Siz başda Allah rızası için yola çıkarsınız , niyetiniz saf ve temizdir ama öyle bir imtihan olursunuz ki Allah korusun insan evlilik düşüncesine bile küsebilir. Merak etmeyin. İyininde iyisi hayırlınında hayırlısı var.. Bir çiçek soldu diye baharlar bitmez:)
 
Unutmayın.. Bu hayatta herkes kalbinin ekmeğini yer. Ve insan aradığı neyse onu bulur. Siz yüreğiniz de herzaman yeşil bir dal bulundurun mutlaka bir gün bir kuş gelip
konacaktır:)
 
Duacınızım. .

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>