Burcu Ercivan
Helal Değilse Tartışma Bitmiştir
Burcu Ercivan
A- A A+
İnanın söze nasıl başlasam bir türlü bulamadım. Yazdım yazdım sildim. Bu sefer konuya direkt bir giriş yapmak istiyorum.
 
Elhamdülillah hepimiz Müslümanız.. Kuran-ı Kerim'i okumayı bilmesek bile saygı gösterip yüksek yerlere koyarız. O'na yapılan saygısızlık Allah'a yapılmış sayılır . Çünkü Kuran başlı başına Allah kelamıdır. Hepimiz bu konuda hem fikiriz öyle değil mi..
 
Peki , Allah'ın emri olan O ayetlerin birine uy birine uyma olur mu?.. Yani namaz emri kati bir emirdir iki elin kanda dahi olsa  kılacaksın. Ama İsra suresin de Cenab-ı Allah ''Zinaya yaklaşmayın'' buyurduğunda neden bu emre lakayt kalıyoruz?.. Yani namaz kılmamak günahta zina yapmak günah değil mi? Evet , ikisi de büyük günahlardan..
 
Şimdi gelelim asıl mevzuya. Size ''zina'' dendiğinde aklınıza ne geliyor? Sadece Gayr-ı meşru bir ilişki mi? Hayır kardeşim. Sadece bundan ibaret değil. Senin bir erkeğe birden fazla bakman zinadır. Senin bir erkekle onun yanlış anlayacağı şekilde konuşmanda zinadır. Senin bir erkekle tokalaşman da zinadır.. Bizler dini ne kadar da basite indirgedik.
 
Bana en çok yöneltilen sorulardan birtanesi bu konu. Çünkü bildiğiniz üzre eğitim sistemimiz karma sistem.
Özellikle; Lise , üniversite talebelerinin arkadaş ortamları sebebiyle daha çok karşılaştığı , maruz kaldığı bir durum bu. Düşünsenize arkadaşları tarafından dışlanırım diye uzatılan eli sıkan bir bayan kardeşim aslında bir eli değil bir ateşi avuçluyor.. Hiç unutamadığım bir anımı sizlerle paylaşmak istiyorum;
 
Bir ramazan günü , yakın bir arkadaşımla iftar etmek için Sultanahmet'e gidecektik. Otobüs durağına giderken eski bir lise arkadaşım karsı yoldan yürüyordu. O zamanlar daha kapanmamıştım. Ama dinin gerekliliklerini yerine getirmeye uğraşıyordum. Her neyse beni gördü ve karsı yola geçti. Bende yanıma geliyor diye durmak zorunda kaldım. 
 
-aaa Burcu nasılsın? dedi ve elini uzattı. Elimi uzatmadım ve -iyiyim Allah razı olsun dedim. O anda eli havada kaldığı için o kadar garipsedi ki size anlatamam. Yüzünün aldığı şekil çok tuhaftı. Kızardı ve bozardı. -Neyse dedi. Benim gitmem lazım.. Oradan hızla uzaklaştı.Belli ki daha önce uzattığı bütün eller onu boş geri çevirmemiş. Bu beni çok üzdü. Müslüman bir ülke de bir bayanla tokalaşılmaması gerektiğini ona kimse anlatmamıştı..  Ama işin güzel yanı şuydu O anda o kırılmasın diye elimi uzatsaydım , O elleri YARATANI kırmış olacaktım.. Aylar sonra tevafuk eseri o insanın dini yönden kendini geliştirdiğini duydum. Sevindim..
 
Günahın büyüğü küçüğü olmaz kardeşim. Ne diyor Üstad ; '' Her bir günahta küfre giden bir yol vardır..'' Hangi günahımızın bizim ebedi hayatımıza mal olacağını bizler bilemeyiz. Sen Allah için ufak gördüğün bir günahını terk edersin , Cenab-ı Allah sana ne büyük lütuflar ihsan eder. Sen O'na (c.c) bir adım at O (c.c) sana on adım atar kardeşim.. Günlük hayatlarımızda mümkün olduğunca bir erkekle muhatap olmamaya çalışmalıyız. Diyelim ki mecbur kaldık bu sefer  mesafeyi korumalıyız. Face de mesajlarınızı aileniz yakınlarınız görmüyor olabilir lakin bizi her saniye gören bir ZAT var. Ne diyor c.c. Kur'an da; '' Gözler  O'nu görmez ama O gözleri görür..'' (En'am ,103)
 
Mesela , Sosyal medya da ders anlatan abilerin dahi videolarını izlerken şeytan yanınızda bitebilir. Nefsiniz o dersin önüne geçebilir. ''Ne güzel de anlatıyor.. Böyle bir eşim olsa ,dini yönden kendimi tamamlardım..'' dediniz ve geçmiş olsun.Siz o anda Orada ki hakikatleri değil anlatan abiyi düşündünüz. Şimdi itiraz edenler olabilir , olsun. Biraz mert olalım.
 
Şeytan en çok ''samimi Müslüman' dan nefret eder. Çünkü samimi olan bir Müslüman günahını itiraf edecektir ve otomatik olarak ; Allah'ın TEVVAB ismi şerifinin kapısını çalacaktır yani TÖVBE edecektir.. Bu şeytanın hiç hoşuna gitmez haliyle.Eğer ben nefsime güveniyorum  diyorsanız o başka.Ama düşünün ; aynı hakikatler onların okuduğu kitaplarda var zaten. Kendiniz okuduğunuz zaman inanın daha fazla o deryadan payınızı alacaksınız. Okumaların yanında bayan grupların sohbetlerine gidebilirsiniz. Kızlı erkekli muhabbetlerden ziyade bayan bayana toplanıp etkinlikler yapabilirsiniz. Helal daire keyfe kafidir kardeşim..
 
Şimdi belki diyeceksiniz Burcu abla ama herkes böyle yaşıyor. Kardeşim herkesin nasıl yaşadığı değil senin nasıl yaşadığın önemli. İnandığımız gibi yaşamazsak bir süre sonra yaşadığımız gibi inanmaya başlıyoruz. Senin İslam'a uygun bir hareketin gaflette olan kardeşinin hayatını değiştirebilir..Tek başına dahi olsan inandığın yolda yürüyeceksin..
 
 Yani diyeceğim şu ki; Bir haramla karşı karşıya geldiğinizde Allah'ın sizi gördüğünü unutmayın. Allah'ın hatırını hiçbir hatıra feda etmeyin.. Niyetiniz haram olanı helalleştirmez. Haramla helale de gidilmez.. Zaman ahir zaman. İmanı kalpte tutmak inanın zor. İsterse etrafınızda kimse kalmasın, korkmayın , çekinmeyin. İslam'ı en güzel şekilde yaşayın temsil edin.. 
 
Gözleri , elleri bir kere dahi harama bulaşmamış , kainatın sevgilisi Peygamberimiz (sav) karşısına geldiğinizi hayal edin. Mahşer yerinde,  O haram değmemiş yüze bakacak yüzümüz olsun..
 
Ne güzel demiş Üstad; "Hazer et, dikkatle bas, batmaktan kork. Bir lokma, bir kelime, bir dane, bir lem'a, bir işarette, bir öpmekte batma..'' 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>