Burcu Ercivan
Güzel olan mı hayırlı, Hayırlı olan mı güzel?..
Burcu Ercivan
A- A A+
Bu sözü gördükten sonra gerçekten düşündüm  ve dedim ki; biz müslümanlar her namazdan sonra 'herseyin hayırlısı' na dua ediyoruz. iyi güzel de şunu da söyleyebiliyor muyuz "Allah'ım lütfen benim istediğim değil senin istediğin olsun.." çünkü bazen bizim istediğimiz hayırlısı olamayabiliyor. Hakiki iman sahipleri istedikleri bir şey olmadıkları zaman sevinirler ve derler ki ; Allahım çok şükür benim istediğim değil senin istediğin oldu..
 
Hayatta da hep böyledir aslında. Bir şeyi ısrarla çok isteriz. Belki gecemizi gündüze katar isteriz. Hayırlı bir eş isteriz mesela. Ya da hayırlı bir iş ya da bir üniversite hayal ederiz. Bunu her şeyi Yaradan Allah'tan isteriz çünkü Ondan başka bunları bize verecek hiç bir kudret yoktur ,ona iman etmişiz.. Peki şimdi soruyorum size , istediğimiz şey olmayınca da Rıza gösterebiliyor muyuz? Mertce söyleyelim ki, hayır. .
 
Hemen bir şikayet hali ," neden olmadı , benim neyim eksik , bizde zaten şansmı var millette şans var.." gibi gibi sitem cümleleri gelir nefsimizden..
 
Ama biz hani hayırlısını istemiştik Allah'tan?
 
Ya o evlilik için uygun gördüğün adam ileri de hayatını zindana çevirecek ve ebedi hayatını ahiretini mahvedecek potansiyele sahipse?Ondan görüşmen hersey güzel geçmesine rağmen olumsuz olduysa..
 
Ya o görüşmeye gittiğin iş yeri bir süre sonra seni hırsızlıkla itham edip , gururunla oynayacaksa?
 
Ya o çok gitmek istediğin üniversite de tanıştığın bir arkadaş senin hayatını bitirecek bir yanlış yapacaksa sana ve ailen perişan olacaksa?..
 
Bütün bunlar bizim hiç ama hiç aklımıza getirmedimiz ihtimaller ama inanın ki ezeli ve ebedi ilmi ile her şeyi bilen Rabbimiz bütün bunların olup olmayacağını biliyor. Aslında istediğimizi bize vermeyerek de bize iyilik yapıyor. .
 
Olmaması da hayırlısı olabilir bazen. Yani duan kabul olmuş oluyor.. Biz küçük aklımıza sığıştıramadığımız şeylere karşı hep bir önyargıya sahibiz.
 
Oysa Müslüman geniş düşünür. O ahiretini de hesaba katarak yürür. Duasına inanır . Çünkü o bilir ki;
 
" Nasibe inanan yolda , duaya inanan darda kalmaz.."
 
Onun tevekkül ettiği bir Rabbi vardır. Bilir ki zamanı geldiğinde Allah sevdiğini ancak sevdiğine emanet edecektir.. Onun için de müminin dert edeceği tek meselesi "Allahın sevdiği" olmaya çalışmak olmalıdır.
 
Bu yüzden hayırlısına dua eden kardeşim.. Madem sen Allaha güvendin madem O beni mahçup bırakmaz dedin o halde şunu iyi bil ki;
O görüşmeye gittiğin masalardan hep eli boş kalkacaksın. Ta ki 'hayırlısı..' karşına çıkana kadar.
 
Ve bir gün karşına Allahın senin için seçtiği (....) 'hayırlısı' çıktığın da sen bundan önceki üzüldüğün belki kahrolduğun ama olmayan şeyler için Allah'a şükür edeceksin..
 
Hayatınıza kim girerse girsin , hangi olayı yaşamış olursanız olun, şuan hangi imtihanda kavruluyorsanız bilin ki , hepsi sizin iyiliğiniz için. Çünkü Allah sizin için hayırlı olanı sizden daha iyi bilir.
Selam ve dua ile..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>