Betül Gültekin
Çocuğu Yetiştirmek ya da Geçiştirmek
Betül Gültekin
A- A A+
Çocuğum niye böyle davranıyor? Her istediği de yapılıyor ama benim dediğimi niye yapmıyor! Diyenlerdenseniz, buyrun bu kapıdan…Şimdi en baştan başlayalım, yani eğitimin verilmeye başlandığı ilk adımdan. 
 
Şüphesiz eğitim anne karnında başlıyor,hatta eş seçimiyle başladığı söyleniyor. O halde çocuklardaki olumsuz davranışlardan çocukları mı sorumlu tutacağız ebeveyni mi? Genetik faktörleri bilemem ama çocuk, ailesini yansıtan bir aynaysa kameralarımızı aileye çeviriyoruz.(Birileri “çekmeyin!” mi diyor acaba? )
 
Aile içinde verilen terbiye ve ahlak değerleriyle gelişen vicdan eğitimi çok önemli. Siz çocuğunuzun merhamet duygularını harekete geçirip karıncayı dahi incitmemeyi  onaöğretebiliyorsanız,peygamber Efendimizin hayatlarından örneklerle vicdan ahlak mekanizmasını yaparak yaşayarak sunabiliyorsanız bu şekilde devam edin. 
 
Ama evladınız tv.deki magazin programlarıyla , hiçbir faydası olmayan dizilerle ,öğreticilik değerinden yoksun bilgisayar telefon veya tabletinizle büyüyorsa; dedikoduyu, alay etmeyi, laubaliliği, zaman öldürmeyi başarabilen harika (!) bir aday yetiştiriyorsunuz demektir.Bu şekilde büyüyen bir çocuk sizce hayatta ne kadar başarılı olabilir?
Ya da sık sık karşılaştığımız bir tablo…Çalışan anne ve babalar.
 
 Çocuk okul dönemindeyse ebeveyn işten gelip çocuğuyla yeterince ilgilenemiyor. Kendi yorgunluğunu giderme derdinde olan ebeveyn fazla ayrıntıya girmeden “okul nasıl gidiyor? Ödevin bitti mi? Harclığın var mı ?“sorularıyla mevzuyu kapatıyor.
Her şey yolunda !
 
Evlat yetiştirirken bile samimiyet testindeyiz. Evet her şey yazıldığı gibi yaşanmıyor, aklımıza gelmeyen sorunlarla da baş etmek zorunda kalabiliyoruz. Ama çocuklarımızı ,birer emanet şuuruyla eğitme sorumluluğundan kaçamayız. Bu demek değil ki suya sabuna dokunmasınlar, aksine dokunsunlar, hayatı öğrensinler. Denir ya balığı eline vermeyin, balık tutmayı öğretin.Bu süreç biraz zorlu geçse de  kazandıracağımız her güzel davranış ilerkihayatlarında hem onların hem de bizim rahat olmamızı sağlayacaktır.
 
Daha birçok faktör sıralayabiliriz, ama önceliğimiz aile. Temeli sağlam olmalı ki dıştan gelecek fırtınalar onu deviremesin.

Betül Gültekin / Mail Adres ; iletisimbetulg@gmail.com

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>