Asuman Kılıç
Senin İkoncan'ın Kim?
Asuman Kılıç
A- A A+
"İkon" diye bir tanım var. Evet çoktan hayatımıza girdi de günlük konuşmalarımızda kurduğumuz cümlelerde özne yerini aldı bile. Belli bir konuda rolmodel olarak alınan kişi yani. "Bu arada ikon olunmaz taam mı, ikon doğulur yane" şeklinde bir literatürleri bile var. 
 
Eskiden dosdoğru ve inandığın ölçülerle yaşardın. Birileri de seni rolmodel alırdı. Şimdi iş değişti. Artık "ikon" olmak için "trend" kere uymalısın. Ya dur dur ne diyorum ben! Ne trende uyması! Yeni bir trend atmalısın ortaya bunun için. Özellikle de moda dünyasında bu böyle.Moda derken instagramdan bahsediyorum.

Evet artık moda "instagram" çünkü.

Orada ne yaygınsa o moda.  İnanmazsınız ama artık "tesettür ikon" ve "hicap ikon" lar var. Onlar gibi başınızı örtmeli onlar gibi giyinmelisiniz. Taktıkları marka şallar için veya sürdükleri fondotenler için para kazanan ikoncan şeysileri var.

Daha da dehşetlisi laylaylom karakterli acaibülmahlukat bazı eşcinsel karakterlerin bu ülkede binlere varan takipçileri, makyaj yapma veya espiri yapma konusunda gençler tarafından örnek alınmaları gerçeği var. 
 
Akımlar ikonlarla akarlar. Bu kadar basit. Bir şekil, bir sembol,  bir kartvizittir bu ikonlar ve genel hatlarıyla o akımdan ne beklemeniz gerektiğini tanımlarlar. Biz bu tabiri moda için kullanıp biliyoruz sadece. Oysaki her türlü akım için geçerli bu. Özellikle de fikir akımları için. 
 
Mesela; 
 
Nasıl ki Süperman, Batman , Spiderman gibi hayali karakterler ABD nin dünyanın en ultrasüper gücü olduğu iddiasının, Catwoman ve Wonderwoman gibi karakterler feminizmin  ikonu ise; 

"Adnan" dini cinsellikle, "Fetullah" da dini ihanet için istismar etmenin ikonu. 
"Demirel" başta davası olan bir insanın siyonizm tarafından asimilasyona uğramasının ikonu. 
"Esma" zalime karşı masum direnişin ikonu mesela. 
"Reis" dava adamı olmaklığın, davasında dirayetin dibine vurmaklığın ikonu. 
"Necip Fazıl" gençlere direniş ve uyanışı vermenin ikonu. 
"Sezai karakoç" bir insan nasıl dert sahibi edilirin, dava ehli edilirin ikonu.
"Bediüzzaman" aykırı bir bünyede istikametin, fedakarlığın , müsbet hareketin ve iman davasının ikonu. 

Çocuklarımıza ikonlar verelim. Giyim, çeyiz, dizi ve survivor programlarındaki sanal ve saçma ikonları değil gerçek rolmodelleri örnek verelim.

İffetin sembolü Yusuf'ları (ama facebooktaki Yusuf'ları değil ha,gerçek Yusuf A.S'ı ), malı mülkü terkedip iman davasına koşan Müsab'ı(sahabe olan, fake hesaptan kız düşürmeye çalışanı değil) ve şu anda da canını dişine takıp iman davası için koşturan abileri ve ablalarını ikon olarak verelim.

Yanlarında övelim. "Hayranım şuna" diyelim. "Keşke onun gibi olabilsem" diyelim. Yoksa Allah korusun ama Youtube da bu gece AVM de kaldım videosu çekenlerle babasının dondurma fabrikası olmayan garibanlar arası bireyler olurlar. Benden söylemesi...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>