A.Raif Öztürk
Yılbaşı Konusu, Gerçekten Yürekler acısıdır
A.Raif Öztürk
A- A A+
Bu önemli konuya başlamadan önce, özellikle şunu ifade etmek istiyorum:
Tüm İslam alemi kan ağlarken, zalimler Müslümanların, kadınların, çocukların ve hatta yardıma giden masumların bile üzerlerine bombalar yağdırırken, ülkemize yedi düvel ŞER güçler acımasızca saldırırlarken, bu sene yılbaşı programlarına meyledecek tek bir mü’min olacağını pek düşünemiyorum.

Çünkü hiçbir akl-ı selim vicdan buna razı olmaz…
Öyle ya, Haçlı müttefikler; ülkemizi iç savaşa sürükleyerek yağmalamak için, legal ve illegal projelerle bütün itlerini üzerimize salmışken, böyle bir ortamda onların paskalyalarını ve noellerini, hangi mü’min gafilce taklit edebilir ki?...
Ne güzel söylemiş bir mütefekkir: “Yedi Hristiyan ortak olup kurban kesmedikçe, ben onlar gibi çam süsleyip yılbaşı kutlamam.” ..İşte bu konuda, şuurluca dik duruş budur…
 
Bir Müslüman ülkesi diye bilinen ülkemizdeki yılbaşı gecesindeki, gayri meşru olayları, israfları, ayyaşlıkları, kavgaları, gürültüleri, trafik kazalarını, hatta cinayetleri, bir nebze hatırlayarak lütfen düşününüz. Bir de bunlara, masumca kutlama zannettiğimiz, “gayri Müslimleri TAKLİT” günahlarını, diğer gayri meşru kutlamaları ekleyecek olursak, bu konunun ciddi bir şekilde ele alınması gereği, çok net olarak ortaya çıkar. Bu nedenlerle, bunca çok önemli konular varken, bugünü bu konuya ayırmaya mecbur oldum. 
 
Önce şu Allah kelamına bir bakınız:
 
"...Sizden kim, onları dost edinirse, o da onlardandır..." (Maide: 5/51)
“Sen onların dinlerine uymadıkça ne Yahudiler senden hoşnut olur, ne de Hıristiyanlar. …” (Bakara, 120. Ayet.)

Hadis-i Şerifler:
 
Allah Rasulü SAV; "Kim bir kavme (topluluğa) benzemeye çalışırsa o da, onlardandır." (Ebu Davud, libas 4.) buyuruyor.
İmam Suyuti: “Gayr-ı Müslimlere benzemek ve onlarca kutsal sayılan gün ve vakitlerde onlar gibi hareket etmek, dinimizce bid'at (seyyi’e, yani mezmum, şer) kabul edilir.” Buyurmuş.
 
Dikkatinizi çekmiştir ki, kesinlikle haram olan fiillerden ve bu gecede yarışırcasına tüketilen içkiden, kumardan ve piyangodan hiç bahsetmedik. Çünkü muhatabımız, masum Müslüman kardeşlerimizdir. Fakat yine de tüm Dini ve fıkhi eserlerde ‘kesinlikle haram’ olduğu bildirildiği halde, bazı saf Müslüman kardeşlerimizin ve sevdiklerimizin de düştükleri günahlardan birini daha hatırlatmadan geçemeyeceğim.
 
Yüce Dinimizin haram kıldığı “Milli piyango, toto, iddaa veya kumar gibi diğer şans oyunları” talihlilerine (!) genelde, “vayy be, döndü köşeyi” diye gıpta edilir.
 
Fakat; ehli takva kişiler veya din görevlileri ise bu şeytani tuzağa düşenlere çok acırlar ve bu haram para, hayra ve hasenata bile harcansa, cezalarının, Ahirette verileceğini haykırırlar. Oysa hırs ve cehaletleri yüzünden bu cürmü işleyenlerin birçoğunun cezalarını, ibret için daha dünyadaki sefaletleriyle çekmeye başladığını da görüyoruz.
Mesela; Yıllarca deneyip de kazanamayan milyonlarca kişi, zaten kazanamamakla, boşu boşuna beklide bir serveti israf etmiş, hatta haramda tüketmiş oluyorlar.
 
Ayrıca, harama bulaşıldığı için de kazançlarının bereketi kaçıyor.
Bu tür olaylara çok rastladığım için, en büyük ikramiye çıkan talihlileri(!) inceleme ihtiyacı duydum ve ciddi bir araştırma yaptım. Ortaya çok İLGİNÇ bir netice çıktı. Şöyle ki:
 
Pek inancı olmayanların cezaları genellikle ahirete bırakılıyor, bu herkesçe malum.
Özellikle, az İmanı olup da bu cürmü işleyenlerin çoğunluğu ise hem aklını başına alması için, hem de başkalarına İBRET için daha dünyada, hatta kısa zamanda sefilleri oynamaya başlıyorlar. Ya aile huzuru tamamen bozluyor, ailesi dağılıyor. Ya da çok düşman kazanıyor veya ondan para kopartamayanlar tarafından dövülüyor ve  öldürülüyor. Bazıları da amansız bir hastalığa yakalanıyorlar veya acımasız sefalete dayanamayıp intihar ediyorlar…
Bunlar kuru iddialar değil, günlük haberlerde de gördüğümüz olağan vakıalardır.
 
Peki; bir Müslüman yeni yılı nasıl kutlamalıdır?
 
Öncelikle; her Mü’min, her gün, her namazda Fatiha suresiyle, “İyya ke, na’büdü, ve iyya ke, nesteıin” (Ey Rabbim, ben sadece sana kulluk eder, sadece senden isterim) dediğinin idraki içinde olmalıdır. Yani, şeytana ve nefsine kulluk etmemeli ve haramlardan ve kumardan medet ummamalıdır. Bu günü veya bu geceyi; kendisini bu yaşa ulaştıran, sayılamayacak kadar çok nimetlerini bahşeden Yüce Rabbine, hamd ve şükürle geçirmelidir. Her akşam evine giderken kuruyemiş vs. alıyor olsa bile, Allah cc. rızası ve Rasulüllah SAV hoşnutluğu adına, bu akşam o adetini (onlara benzememek için) mutlaka başka bir güne ertelemelidir. 
 
Her akşam TV açıyor olsa bile, o akşam aynı niyetle TV’u kapalı tutmalıdır. 
 
Bu hassasiyetini, aile efradına, komşularına ve ulaşabildiği insanlara, “emr-i bilma’ruf ve nehy-i anil münker niyetiyle” anlatmalıdır. Eğer bu tebliğe de vakit bulamıyor ise en azından, bu yazıyı ve benzeri uyarıları FW ederek, birçok kimseye ulaşmasını sağlamalıdır. Bu vesileyle, hepinizin yeniden bahşedilmiş 2018 yılınızı tebrik eder, ahir ömrümüzü bu ulvi duygularla değerlendirmemizi Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum…
 
NOT: 1.) Esasında; Müslüman kişinin yılbaşısı, Hicri aylardan Muharrem ayının ilk günüdür. Bu tavsiyeler o gecede de uygulanmalıdır.
 
2.) Diyanet’in çok net fetvalarına rağmen, Eminönü’ndeki piyango kuyruğunun Yeni camiyi dolaşıp, ta Mısır çarşısını da geçerek peynircilere ulaşması, cehalet ve iman zaafı bakımından gerçekler yürekler acısıdır. Çok yazık!... 

3.) Dün akşam bir toplantıda okunan şu olay, bana çok ilginç ve çok anlamlı geldiği için paylaşmak istedim: Bir yılbaşı gecesi yağışlı bir havada kuruyemiş kuyruğuna kafadan yanaşan bir jip şoförüne, kuyrukta bekleyenlerden şiddetli itirazlar olur. 
-“Hooop, n’oooluyoruz? Zenginsin diye, senin öne geçme hakkın yok!” Vs. O şahıs da aynı ses tonuyla bağırarak şu cevabı verir: 

Ben zenginim diye öne geçmedim.
Bu bayram benim bayramım.
Ben Hristiyan’ım.
Ben Ramazanda sizin PİDE KUYRUĞUNA giriyor muyum?
Ben sizin MEVLÜD ve Hicri Yılbaşı programınızı kutluyor muyum?
Siz Müslüman değil misiniz?
Benim senede bir olan bu Noel bayramımda, sizin ne işiniz var?...” vs. diye cevap vermiş. 
 
Bu anlamlı sözleri duyan kuyruktakiler, ‘sus-pus’ olduğu gibi, duygusallaşan 15-20 kişi de piyango kuyruğunu terk etmiştir. Evet, doğrusu da bu ve AKLIN YOLU BİR… Vesselam.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>