A.Raif Öztürk
Piyango ve Şans oyunu Sefilleri
A.Raif Öztürk
A- A A+
Yüce Dinimizin haram kıldığı “Milli piyango, toto, iddaa veya kumar gibi diğer şans oyunları” talihlilerine (!) genelde “vayy be, döndü köşeyi” diye gıpta edilir. Ehli takva kişiler veya din görevlileri ise bu şeytani tuzağa düşenlere acırlar ve cezalarının, Ahırette verileceğini haykırırlar. Oysa Yüce Rabbimiz, hırs ve cehaletleri yüzünden bu cürümü işleyenlerin birçoğunun cezalarını, ibret için daha dünyada vermeye başladığını da görüyoruz. 
 
Mesela; Yıllarca deneyip de kazamayan milyonlarca kişi, zaten kazanamamakla, boşu boşuna beklide bir serveti israf etmiş oluyorlar. Ayrıca, harama bulaştığı için kazancının bereketi de kaçıyor. Bu tür olaylara çok rastladığım için, en büyük ikramiye çıkan talihlileri(!) inceleme ihtiyacı duydum ve ciddi bir araştırma yaptım. Ortaya çok İLGİNÇ bir netice çıktı: 
Pek inancı olmayanların cezaları zaten ahirete bırakılıyor, bu malum.

Özellikle, az İmanı olup da bu cürmü işleyenlerin çoğunluğu ise başkalarına İBRET için daha dünyada, hatta kısa zamanda sefilleri oynamaya başlıyorlar. Ya aile huzuru tamamen bozluyor, aile dağılıyor. Ya çok düşman kazanıyor veya ondan para alamayanlar tarafından öldürülüyor. Ya amansız bir hastalığa yakalanıyorlar veya sefalete dayanamayıp intihar ediyorlar… 
 
Bunlar kuru iddialar değildir. İşte size Dünyadan ve Türkiye'den “kazandığını zannederken-gerçekte kaybeden” Piyango talih-sizlerinin sefaletlerinden birkaç örnek. 
 
Önce yabancı örnekler: ABD'li Jock Whittaker'in biletine 2002 yılında 410 trilyon lira para çıktı. ABD tarihinin en büyük ikramiyesini kazandıktan sonra 7 defa evi, 3 kez de arabası soyulan, içki ve kumar düşkünü "kovboy Jock" aylardır ödemediği federal vergi, 20 milyon dolara ulaşmıştı ama o devletin uyarısını dikkate almadı. Dostlarından biri, içkisine uyku ilacı koyup 2 milyon dolarını çaldı. Torunu olan Brandi Bragg, fidyecilerce hunharca öldürüldü. Jack, bir süre sonra Virginia eyalet mahkemesine başvurarak, "Mutluyum, çünkü o uğursuz paradan kuruş kalmadı" diyerek iflasını verdi…  
Bir diğeri ise Roger Griffiths; 2005'te lotodan 1 milyon 831 bin 492 sterlin kazandı. Ancak, şu anda hesabında sadece 7 sterlini kaldı. Perişan durumda ve efilleri oynuyor.
 
Türkiye’den: Evli ve 3 çocuk babası olan Nusrettin Çınar'a da Turhal'da Milli Piyango'dan 6 milyar lira çıktı. Önce yurt dışına giden Çınar, otobüs alarak Turhal'a şehirlerarası otobüs şirketi kurdu. İşleri iyi gitmeyen Çınar, 1995 yılında iflas etti. Çınar yaşadığı olayları şöyle anlatıyor: "Sefa kısa sürdü. 70 milyon kişinin verdiği biletlerden bir iki kişi yararlanırsa böyle olur. Hepsinin ahı var üstünde, hayrı olmaz. Sonradan araştırdım, kimseye hayır getirmemiş." Şimdi işsiz olan ve emekliliğinin planlarını yapan Çınar, artık Milli Piyango bileti almaya tövbeli… 
 
53 yaşındaki Mustafa Savgan'ın macerası ise çiçekçi bir kadının 1978’de kendisine 2 bilet parası harçlık vermesiyle başlıyor. Bu parayla piyango bileti alan Savgan, 1978 yılında 10 bin lira ikramiye kazandı. (80’li yıllarda bile taxi plakası 6,500.00 TL.idi, mukayese ediniz.)

Şaşıran Savgan, eşinden ayrılmak istedi ama ayrılamadı. "Paralar eşime kalmasın diye harcamaya başladım. 150 memurun maaşını 2 ayda yiyordum. Eşimi de annesinin yanına gönderdim, evdeki bütün eşyaları satıp tekrar İstanbul'a döndüm. Yıl 1985′ti, 7 sene içinde Cağaloğlu'nda bir handa hem gece bekçiliği, hem de ayakkabı boyacılığı yapmaya başladım. Eşimin açtığı dava sonucu boşandım. Para kalmayınca, hiçbir arkadaşım da kalmadı, yapayalnızım" diyerek ibretlik hikayesini anlattı. 
 
Denizli'nin Çivril ilçesinde marangoz olarak geçimini sağlayan Osman Kaplan, sayısal lotodan 340 milyar kazandıktan sonra ilk yaptığı, eşinden boşanmak olmuş. Ardından İzmir'de Pınar Şirin adlı şarkıcıyla 20 milyar lira harcayıp Hilton'da nişan yapmış ve 6 ay sonra ayrılmış. Hızlı yaşayan Kaplan'ın parası kısa sürede tükenmiş. Kaplan; 'Hızlı bir hayat yaşadım, para bitti.' ..diyerek bu paranın, kendi acı sonunu hazırladığını söylüyor. 
 
Ordu'da 2003 yılında Sayısal Loto'dan tek başına 844 milyar lira kazanan Perşembeli Çaycı Hayri Kaya’da, kazandığı para tükenince tekrar çaycılığa döndü... 
 
1990 yılbaşı çekilişinde 1 milyar 250 milyon lira kazanan Cem Postacı, oğlunu trafik kazasında kaybetti. Kazandığı parayla emlak işine giren Postacı, bir süre sonra iflas etti. 
 
Sayısal Loto'dan 760 bin lira kazanan Hasan Tuncel ise haraç isteyen akrabaları tarafından öldürüldü. 
 
Bu kadar örnek, sefaleti anlamak isteyene yeter. Rızıklara böyle yollardan karıştırılan paralar, faiz gibi haram olduğundan, lütf-u İlahi olan bereket kaçıyor. Bakara suresi, 276. Ayet: “Allah faizi tüketir (Faiz karışan malın bereketini giderir), sadakaları ise bereketlendirir. Allah küfürde ve günahta ısrar eden hiç kimseyi sevmez.” Maide,91.: Şeytan içki ve KUMAR yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi?...
 
Görülüyor ki bu konuda zaafı olup da şeytana uyanlar, dünyada da ahirette de sefalete mahkumdurlar. Azim olan Allah cc doğru söylüyor. Ancak, Allah cc. samimi tövbeleri de kabul eder. Hatta tövbenin samimiyetine göre, günahları sevaba bile çevirir. 
 
"Ancak tevbe edip iman eden ve salih bir amel ile amel eden müstesna. İşte onlar var ya, Allah onların kötülüklerini iyiliklere çevirir. Çünki Allah, Gafur (çok bağışlayan)dır, Rahim (çok merhamet eden)dir." (Furkan Suresi,70) 

İşte bu fırsat, asla kaçırılmamalı ve mutlak tövbe edilmelidir. Vesselam...  
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>