A.Raif Öztürk
Özlüyorum, çok Özlüyorum!...
A.Raif Öztürk
A- A A+
Allah cc Rasulü (SAV) bir gün sahabeleri ile sohbet ederken, bir ara sükunet hasıl olur. 
Ashab ise pürdikkat Allah cc Rasulünü (SAV) izlemekte ve Mübarek ağzından hangi inci tanelerinin döküleceğini, merakla beklemektedirler. 
Allah cc Rasulü (SAV), derin ve hüzünlü bir “Aaaaahh”, çekerek:
-“Özlüyorum, çok Özlüyorum!...” diye bir iç geçirir. 
Ashab çok merak ederler. İçlerinden birisi sorar: 
-Neyi veya kimleri özlüyorsun Ya Rasulellah? Allah cc Rasulü (SAV) derinlere bakarak:
-“AHİRZAMAN ÜMMETİMİ” diye cevap verir ve devam eder. 
-“Ben o dostlarımı çok özlüyorum ve onlara kavuşmayı canı gönülden arzuluyorum.” Ashabı tekrar sorar: 
-“Bizler senin dostların değil miyiz Ya Rasülellah?” Peygamberimiz (SAV) cevap verir: 
-“Evet, sizler de benim dostlarım ve arkadaşlarımsınız. Ama beni görmeden bana inanan ve beni seven ahir zaman ümmetim çok değerli. Beni görmedikleri halde bana inanan o dostlarıma kavuşmayı, çok arzuluyorum.” …
Ben bu Hadis-i Şerifi ilk duyunca, adeta çarpılmış gibi olmuştum. 
-“Acaba Yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV), bizlere niçin çok önem ve değer veriyor?” “Bizler, niçin bunun farkına varamıyoruz?” “Acaba biz şu ahir zamanda, O’nun özlediği ümmeti olmaya layık mıyız?” “Bu ahir zamanda O’nun ümmeti, nasıl olunabilir?...” vs. gibi sorular peş peşe zihnimde dizilmeye başladı. 
Öyle tehlikeli bir zamanda dünyaya gönderilmişiz ki, “bu zamanda imanını koruyabilmek ‘kor (köz) ateşi elinde tutmak’ kadar zormuş”. Bu zorluğu da, yine Allah Rasulü (SAV) Hadis-i Şerifleriyle bize haber vermiş. Günahların sel gibi aktığı bu zamanda, temiz kalmayı başarabilmek, neredeyse imkansız hale gelmiş.
Bu buhranlı ve sekülerizm kıskacı ve fırtınaları olan asırda, nasıl selametle kurtulacağımızın da formülünü bizlere şöyle ulaştırmış: 
-“Ben faniyim, benden sonra 2 şeye sımsıkı sarılırsanız, kurtuluşa erersiniz. Biri Kuran-ı Kerim ve diğeri Sünnetlerimdir.”
Peki, Allah cc Rasulü niçin bu ahir zamana çok önem veriyor ve bizleri en çok hangi tehlikeler kuşatmış? Bunun cevaplarını da yine O (SAV) bizlere, bu konuda sakınmamız ve tedbir almamız için göndermiş. Ben sadece birkaçını arz edebiliyorum. Şöyle ki: 
- İnsanların başına öyle bir zaman gelecek ki, onlardan faiz yemeyen kalmayacak, yemese bile tozu mutlaka bulaşacaktır.
- Birçok kişi az bir dünyalık menfaati için, dinini feda edecek. Faize alış-veriş; rüşvete hediye denecek, tefecilik artacak, helal-haram unutulacak, “para gelsin de nerden gelirse gelsin” denecek.
- Fitne her eve girecek. (TV. İNT. Moda, Vs.)
- Üç şey çok kıymetlenecek; Helal para, Kendisiyle amel edinen Sünnet ve Candan bir dost.
- Ecnebiler (yabancılar) çoğalacak ve Müslümanlara galebe edecekler. (daha çok olacaklar.)
- Sonradan gelen nesiller, önceden gelenlere sövüp sayacaklar.
- Bina ve Zina artacak.
- Mihnet, bela, musibet artacak, rahat ve huzur kalmayacak. Kimse bunları eliyle önleyemeyecek. 
-Gerçek İlim azalacak. (Allah’ın hesabına Kainata bakan adam her ne müşahade etse İLİMDİR. Eğer, gafletle esbap hesabına baksa, ilim zannettiği şey de CEHİL olur…) 
-Cehalet, anarşi ve cinayetler artacak, adam öldürmek sıradan bir suç sayılacak.
- Hilesiz iş yapılamayacak, fırsatçı, stokçu tacirler ve fırsatçı yazarlar artacak.
- Kişi elbisesini veya bineğini sakındığı kadar, dinini ve imanını sakınmayacak. 
- İnsanlar evden MÜ’MİN çıkacak, fakat eve MÜŞRİK dönecek. Akrabalık bağları kopacak ve selam, sadece tanıdık olanlara verilecek. 
-Zenginler ticaret ve dünyevi avantaj için, hafızlar ve hocalar riya ve gösteriş için hacca gidecekler. Hafızlar çok olacak, fakat alim çok az olacak. Alimler para ve dünyalık karşılığında ilim öğretecek, ahiret ameli ile dünyalık talep edecekler.
- Büyükleri merhametsiz, küçükleri hürmetsiz olacak; çocukları terbiye etmek, köpekleri terbiye etmekten daha zor olacak.
- Minareler çoğalacak, camiler (kilise ve havra gibi) süslenip zinetlenecek, fakat içindekiler iman ve şuurca zayıflayacak. Cemaatin inancı zayıf, ibadeti taklit olacak.
- Emin insan sayısı azalacak. Kişiye, şerrinden korkulduğu için ikramda bulunulacak.
- Allah-ü Teala apaçık inkar edilecek. Haram işlemeyi kolaylaştıran imkanlar (internet, TV, billboardlar, açık-saçıklık, vs.) artacak, gençler günah işlemeye ve kötülük yapmaya çok meyledecekler.
- Dünya işlerine dalıp Ahiret işleri unutulacak, Allah'ın kitabıyla hükmetmek ayıp sayılacak.
- Herkes “kazanamadığından ve geçinemediğinden şikayetçi” olacak. Yalancı şahitlik ve boşanmalar artacak, ani ölümler sık görülecek.
- Kişi karısına itaat edip, anasına asi olacak ve arkadaşına yaklaşıp, babasından uzaklaşacak… …
Nasıl?... Neredeyse hepsi mevcut, değil mi?... 
Bu şartlar altında imanımızı korumak, ‘elde köz ateş tutmak gibi’ olmamış mı?... 
Çok şükür ki Allah Rasulü; korunma ve kurtuluş reçetesini de “Kuran-ı Kerime ve Sünnetlerime sarılmak” ifadeleriyle kopya vermiş. Allah YAR ve yardımcımız olsun...
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>