A.Raif Öztürk
Kız arkadaş, Erkek arkadaş Cinayetleri?!
A.Raif Öztürk
A- A A+
Son yıllarda, özellikle de son aylarda; ana haber bültenlerinde ve medyada, üzüntüyle, kaygıyla, hatta nefretle izlediğimiz en önemli haberlerden birisi, KIZ arkadaş-ERKEK arkadaş cinayetleri, tecavüzleri ve o genç kızları darp haberleridir. 
 
Bu sosyolojik arızalara üzüntüyle, kaygıyla, nefretle bakmak, hatta ağlayıp sızlamak yerine, “biz bu hallere nasıl düştük?” “Bu acıklı durumlardan nasıl kurtulabiliriz?” gibi sorulara çözümler aramak, sadece biz eğitimcilerin değil, hepimizin ortak derdi olmalıdır. 
 
Bu itibarla bendeniz her zaman, kesin çözümler üzerinde odaklanmayı tercih ediyorum. Bu kesin ve garantili çözümleri de genellikle; Kainatı ve insanlık alemini hiç yoktan yaratan ve hangi şartlarda en mesut, en mutlu, en sağlıklı bir sosyal yaşam sergileneceğini bizlere bildirdiği, Allah’ın Kelamı KUR’AN ve HADİS-i ŞERİFLERDE bulmaktayım. 
İşlerimizin ve derslerimizin çokluğu veya başka meşguliyetlerden dolayı bu kullanım kılavuzunu okuyup anlamaya fırsat bulamayanlar için de Allah cc, bir Başmuallim Hz. Muhammed SAV ve çok sayıda muallimler, yani müceddidler ve Bediüzzamanlar görevlendirmiştir. Ta ki insanlar, şu kısacık dünya hayatlarında, en sağlıklı, en mutlu ve en huzurlu bir hayat yaşasınlar. Hatta Ahiret hayatlarına da en garantili bir şekilde hazırlık yapsınlar… 
 
Bu önemli girizgahtan sonra gelelim, yazı başlığı olan “Kız-Erkek Arkadaşı” tuzağına: 
 
Ahir zaman insanı için hazırlanan Rehber (kullanım kılavuzu niteliğindeki) kitapta Yüce Rabbimiz, bakınız bu konuda ne buyuruyor: 
-“Zinaya yaklaşmayın. Zira o, bir hayasızlıktır ve çok kötü bir yoldur.” (İsra S., 32. Ayet.) Dikkat buyurunuz; “Zina yapmayın” yerine “zinaya yaklaşmayın” emri, çok anlamlıdır. Tefsirlerin bazılarında bu anlam şöyle açıklanıyor: 
 
-“Sadece zinadan değil, Zinaya meylettirecek davranış biçimlerinden bile uzak durun ve çok sakının! Çünkü o hafife alınan meyildeki gayrimeşru zevk bile, şeytanın da vesvese teşvikiyle, geri dönülemeyecek kadar etkili ve haz vericidir. Şayet bu meyilde, diğer şartlar da uygun olursa, (en hafifiyle) dünyada 9 ay gayrimeşru ıstırap çektirecek veya kürtaj katili (!) olunacak, Ahirette ise Cehennemi netice verecek hataya düşersiniz” anlamındadır. 
 
Başmuallim olan Hz. Muhammed’e SAV, "Sakın bir erkek, yanında mahremi olmadıkça, yabancı bir kadınla yalnız kalmasın" prensibini bildirmiştir... [Buhari,  Nikah 111, Cezau's-Sayd 26, Cihad 140, 181; Müslim Hacc 424, (1341).] 
 
İnsanlık için gönderilen bu kılavuzdan SAV, bu konudaki diğer tavsiye çeşitleri de şöyledir: "Beraberinde kocası olmayan kadınların yanına girmeyin, zira şeytan, insanoğluna (damarlardaki) kan gibi, hemen nüfuz eder. Yani, Üçüncüsü şeytan olur." Bir adam sorar: "Kocasının (kardeşi, amcası, amcaoğlu gibi) yakınları da mı?” 
Allah Rasulü SAV.: "Mahremi olmayan yakını, ölümdür. Yani, daha da tehlikelidir" buyurdu. Çünkü ondan kimse şüphelenmeyeceği için, daha rahat hareket ettiklerinden, şeytan daha serbest vesvese verir. 
 
Elektriğin çarpmasının, barutun ateşle teması halinde patlamasının şakası olmadığı ve fıtratları gereği kaza veya ölümlere sebep olduğu kaçınılmazdır. Aynen bunun gibi; buluğa ermiş olan, mahremi (kardeşi, anne-baba, teyze-dayı, amca-hala) olmayan genç kız ve erkeklerin de (evli veya dul olsalar da) yalnız birliktelikleri halinde, fıtratları gereği şeytanın tuzağına düşmeleri de kaçınılmazdır. 
 
Şu birkaç kesin kurallara rağmen, günümüzdeki anne ve babaların, “erkek arkadaş” veya “kız arkadaş” adı altındaki yaklaşımlara müsamaha nazarıyla baktıkları için, nasıl ciddi hatalar yaptıklarının, hatta acı ve gözyaşlarına sebep olacak cinayetlerin işlendiğinin ispatı olan haberlere bir göz atalım: 
Manisa'nın Yunusemre ilçesinde, Tennur Ö. (31), bir süre önce tartışarak ayrıldığı kız arkadaşı (!) Rabia Bayram'ı (23) ve kız arkadaşının annesi Fatma Bayram'ı (48) öldürüp, başına dayadığı tabanca ile intihar etti. (İZLE) 
 
Bursa'da, kız arkadaşı (!) Hava Ö. ile ilişkisi olduğundan şüphelendiği Sami Aydın'ı (39), kıskançlık nedeniyle öldürdüğü gerekçesiyle tutuklu yargılanan Ozan İrven'in (27) davası karara kaldı. (İZLE) 
 
Adana'da kız arkadaş (!) meselesi yüzünden çıktığı belirtilen kavgada, 15 yaşındaki Taner Salman'ı bıçaklayarak öldüren şüpheli tutuklandı. (İZLE) 
Bayraklı'da, Y.Y. (18), bir süre önce ayrıldığı kız arkadaşının (!) yeni erkek arkadaşı (!)  Doğuş Ömer Şafak'ı çıkan tartışmada bıçaklayarak öldürdü. (İZLE) 

https://gaziantephaber.com/gaziantep-te-genc-kizin-sir-olumu/944/ (17 yaşındaki kız tek başına, erkek arkadaş evine gidiyor. İZLEYİNİZ.)
Sizler de her gün ana haber bültenlerinde ya “kız arkadaşı” veya “erkek arkadaşı” cinayetlerine çokça şahit oluyorsunuz. İşin ve konunun en acı tarafı da neredeyse tüm TV DİZİLERİ, internet, yazılı medya, romanlar vs. hep bu rezaletleri TEŞVİK EDER mahiyette oluşudur. Hatta MODA adı altında açık-saçıklıklar da teşvik edici ÖNEMLİ faktörlerdendir. Bu nedenle de bu konudaki gayrimeşru davranışlar, kavgalar ve cinayetlerdeki artış, maalesef çığ gibi büyümektedir… 
 
ÇÖZÜM:

1.) Aile büyüklerinin, Devlet ricalimizin ve özellikle de ilgili Bakanlıklarımızın, bu konuya titizlikle eğilmeleri ve bu rezaletleri teşviklere karşı, ciddi tedbir almaları şarttır.

2.) Tüm okullarımızda, Din, iman ve ahlak eğitimi özendirici ve zorunlu olmalıdır. Lütfen düşününüz: Allah’a ve onları ve her şeyi gördüğüne, Meleklerin onları kameraya aldıklarına, ahiret hayatına, Mahkeme-i Kübra’ya ve yaptıklarının cezasının mutlaka Cehennem olduğunu bilen kişiler, hiç bu cürümleri işleye bilirler mi?.. 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>