A.Raif Öztürk
İstanbul Seçimi, Sütten Havuz & Okçular Tepesi
A.Raif Öztürk
A- A A+
İstanbul seçimlerinden önce, bir haftalığına güzel ülkemizin başka bölgelerinde seyahat etme imkanı buldum.

Bu seyahatte “Evlatlarımızı ve neslimizi kuşatan tehlikeler ve kurtuluş çareleri”, “Kur’an okumanın ve dinlemenin fayda ve avantajları” ve “Iztırari Duanın acilen kabulü” konulu üç ayrı konferans ve camide Cuma vaazı verdim. 
 
Bu vesileyle çeşitli bölge insanlarının nabızlarını tutma ve onların kanaatlerini tespit etme fırsatlarım da oldu. Konular dönüp dolaşıp, defalarca İstanbul seçimlerine geldi. Hem konferanslarım nedeniyle, hem de Cuma vaazım nedeniyle, benim çevremi genellikle mütedeyyin, akl-ı selim, vatansever ve muhafazakar kişiler sardığı için, daha ziyade bu minval üzere mütalaalar yapıldı.
 
Konu İstanbul seçimlerinden açıldığında bana; “Hocam; İstanbul’da PKK’nın, FETÖ’nün, HDP’nin, İÇ ve DIŞ ŞER Güçlerin, Tüm terörist örgütlerin ve din düşmanlarının açık seçik destekledikleri bir adayın asla desteklenmemesi gerekmiyor muydu?” denildi.

Devamla: 
 
“Üstelik te bunun karşısındaki Cumhur adayının ise 25 sene öncesinden başlayan İstanbul’un ihyası konusunda, 80 senede yapılan hizmetlerin 10 katını 25 senede yapan ve bu konuda azami tecrübeye sahip bir aday vardı.

Ayrıca 16 senelik Bakanlıkları, Başbakanlığı ve T.B.M.Meclis başkanlığı dönemlerinde olağanüstü hizmet ve başarılara imza atmış, Yüce dinine bağlı, çok güvenilir bir aday vardı. İstanbullu, niçin böyle yanlış davrandı?…”

 
Ben “ne cevap vereyim” diye düşünürken, otoriter görünümlü başka bir kişi bana; “Hocam, Türkiye’nin %90’dan fazlası Müslüman olduğuna göre, bu durumda Binali Yıldırım beye %90 civarında oy çıkması gerekmiyor muydu?” diye sorunca ben, birkaç saniye bocaladım.

Adam; akıl, vicdan ve mantık yönünden HAKLIYDI.
Fakat netice, niçin eşit gibi gözüküyordu?
 
-“Demek ki Müslümanlar çok saf olduğundan, her konuşanı kendisi gibi sanıyor ve kuru-sıkı, boş keseden atılan vaatlere inanıyorlar” diyebildim. Bu soruyu soran tekrar söze girdi:
 
-“Nasıl inanmasınlar ki hocam! Adamlar öyle inandırıcı yalanlar söylüyorlar ki, ben BOLU’luyum, bizim başkan adayımız kesinlikle tek bir işçi çıkarmayacağına dair, NOTER tasdikli ve Kur’anı öpüp yemin ederek söz vermişti, ben bile inandım. Başkan seçildiğinin daha ilk ayında 90 küsur işçiyi, üstelik te Ramazan bayramı öncesi sokağa attı.

Sadece Bolu’da değil, onlarca CHP’li belediyelerde İŞÇİ KIYIMI devam ediyor. Genel Bşk. K.K.’da ‘İşçi çıkarmaya asla müsaade etmeyeceğim’ demişti. Kendisi de KIS KIS gülüyor. Sakın İstanbul’u bu zihniyete teslim etmeyin! İstanbullu da bizim gibi BİN PİŞMAN olur” dedi. 
 
Ben de kendisine: 
 
-“Haydi halkın %90’dan fazlası Müslüman, fakat o başkanınız Müslüman değil miydi? Hak din olan İslam ‘MÜSLÜMAN NE ALDATIR, NE DE ALDANIR’ buyurmuyor mu?” diyebildim.
 
O kişi de: “Bunlarınki takiyye hocam, takiyye! Bunlar gerçekte din düşmanı! Oy alıncaya kadar ağızlarından bal damlar, namaz kılarlar, ORUÇSUZ İFTAR yaparlar. İstanbul’a 25 senede yapılan DEVASA hizmetleri İnkar ederler, sizin halk ta unutkandır, inanır” dedi… 
 
Sohbet böyle devam ederken, 23 Haziranda İstanbul’da oy vermesi gerekenlerin, bu günlerde memleketlerine (köylerine) gideceklerini öğrendiğimde çok şaşırdım.

Kendilerine “Kardeşim, sizin önce İstanbul’a gidip vatani borcunuz olan oyunuzu kullanıp da köyünüze 7-8 gün geç gitmeniz gerekmiyor mu?” ..dediğimde: “Ohooo, hocam milyonlarca seçmen varken, bir benim oyumdan n’olacak ki?” demez mi? Adeta şok oldum…
 
Bir hayli üzülmüştüm ve aklıma ilk gelen şu olayları anlattım:
 
-Kralın biri sütten havuz yapmayı murad etmiş. Havuzu inşa ettirdikten sonra tüm köylülerden “havuza sadece birer litre süt dökmelerini” rica etmiş. Köylünün birisi “yahu, ben bir litre süt yerine SU döksem ne fark eder. Benim bir litre sütümden n’olacak ki?” diye düşünerek, öyle yapmış. Havuz dolunca bir de bakmışlar ki, tüm köylülerin çoğunluğu aynısını düşüp uygulamış olduğundan, neredeyse berrak bir su havuzu meydana çıkmış… 
 
Ben; “BU BİİİR, ikincisi ise” diyerek devam ettim:  
 
-Arkadaşlar, Uhud savaşını hatırlayınız. Yüce Peygamberimiz SAV düşmanın sinsi planını sezerek, Uhud dağı kenarındaki tepenin üzerine 50 okçuyu dikmiş ve “savaş bitse de ben emredinceye kadar buradan ayrılmayacaksınız” diye ihtar etmiş. Tam düşman kumandanı (savaş taktiği gereği) ricat emri vererek geri çekilmeye başlayınca, bir kısım Müslümanlar kaçanları kovalarken, bir kısmı da kalan ganimetleri paylaşmaya başlıyor.

Bunu gören OKÇULAR, tepeyi terk ederek ganimete koşuyorlar. Uhud dağının eteğine gizlenmiş olan bir bölük silahlı düşman, okçular tepesinde birkaç kişi kaldığını görünce, onları öldürerek Müslüman ordusunu arkadan kuşatıp, Müslümanları perişan ediyorlar. Yani, %100 kazanılmış olan savaş, okçular tepesini terk edenler yüzünden kaybedilmiş oluyor, değil mi?
 
-Evet hocam, biz bu olayı biliyoruz. Fakat bunu niye anlattınız?
 
-Bakınız, sizler biraz önceki köylüler gibi “bir benim oyumdan n’olacak ki?” diye düşünürseniz, hassas dengeler üzerinde olan seçimin kaybedilmesine sebep olabilirsiniz!...

Köye bir hafta erken gitmenin ganimetine veya menfaatine kapılıp seçim görevinizi TERK ederseniz, Uhud savaşındaki gibi, aynı akıbet bu güzel İstanbul’un başına gelmez mi?... 
 
Şayet İstanbul seçimlerinin neticesi, bu sebepler yüzünden; tüm teröristleri, İÇ ve DIŞ ŞER güçleri sevindirirse bunun vebali ve azabı bu “bir benim oyumdan ne olacak ki?” diyerek, kendi seçim alanını terk edenlerin olmaz mı?... 

“Bundan sonraki 5 sene içinde bunların yaptığı tüm zulümler, Yüce Dinimize ve mukaddesatımıza saldırmalar, engellemeler, önemli makamlara PKK’lıları, FETÖ’cüleri ve diğer teröristleri yerleştirmeler, sizin vicdanlarınızı sızlatıp sizi kahretmeyecek mi?...”
 
“En ÖNEMLİSİ de; eninde sonunda şu ölümlü dünyadan, Ahirete zorunlu olarak sevk edildiğiniz zaman, bu yanlışınızın ve gafletinizin hesabını Allah’a cc nasıl vereceksiniz?... 
 
Ben sadece Allah rızası için hatırlattım ve benden günah gitti. Artık siz bilirsiniz!...” dedim.
 
NOT: Pazartesi gününden sonra, iman, Kur’an, pedagojik formasyon, sosyal, ilmi ve çok avantajlı tefekküri konularımıza devam edeceğiz, inşaallah…
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>