A.Raif Öztürk
Corona virüsü ile İlginç bir mülakat
A.Raif Öztürk
A- A A+
 
Ülkemizin önemli bir şirketinde Genel Müdür olan bir arkadaşım, Corona hakkında orijinali Arapça olan, fakat Türkçe alt yazılı bir video attı bana.
Aslında, ben Arapçadan da çoğunluğunu anlayabiliyordum. Sonuna kadar izleyince, çok anlamlı mesajlar ve tespitler içerdiği için, kelime kelime kopyalayarak, tüm dostlarımın ve sevdiklerimin istifadesine arz etmeye karar verdim.
Sanki bir kişi, Corona virüsü ile konuşuyor, yani mülakat yapıyor gibiydi.
Umarım sizler de çok beğeneceksiniz. Buyrunuz…
-“Allah’ın adıyla ey Corona! Neden Dünyaya böyle bir salgın getirdin? Neden insanların arasına böyle bir korku saldın?”
• Corona cevap veriyor ve böyle soru-cevap şeklinde devam ediyor:
-Ben Allah’ın zayıf ve görülmeyecek kadar küçücük bir askeriyim. Allah beni onların halini düzeltmeye gönderdi. Ta ki onlara benden daha şiddetli bir azap gelmesin diye. Ölülere gelince, onlar bu savaşın kurbanlarıdır. Onlar, diğerlerine ibret olsunlar.
-Öyleyse, ne zaman gideceksin?
-Allah bana, görevimden izin verdiği zaman.
-Amacın nedir senin? Ne yapmak istiyorsun?
-Allah’tan, O’nun kullarına bir nevi rahmet olarak geldim.
-Nasıl yani? Alemleri ve insanları helak ederek mi?
-Ben onları uyandırmaya geldim, çünkü onlar uykudalar. Onlar bu gafletteyken, hissetmeyerek çok daha büyük azabın, onlara üstlerinden ve altlarında geleceğinden korkuyorum. O zaman da hiç kurtulamayacaklar...
-Olay bu kadar tehlikeli mi yani?
-Evet, çoook!​
-Biraz daha açıklayabilir misin?
-Ey soran kişi, iyi DİNLE!... Onların, birbirilerini öldürmelerine engel olmak istiyorum. İhtiyaç sahiplerinin ve fakirlerin haklarını gasp ettiklerinden, onları akıllarını başlarına getirip, fakirleri kurtarmak istiyorum. Fakirlerin hakkı olanları da israftan (saçıp savurmaktan) kurtarmak istiyorum… Onları korkutmak istiyorum ki, artık Allah’a sığınsınlar diye. Çünkü Allah onları (kendi eseri olduğu için) seviyor. Onlara o çok daha büyük azabı vermek istemiyor. Onlar ise Allah’a olması gereken sevgi ve coşku (şükür) ile karşılık vermiyorlar. Onlar, Allah’ın kendi üzerlerine, kendilerinden daha şefkatli olduğunu bilmeleri gerekiyor.
-Ya, öyle mi?... Daha başka?...
-Onlar namazı önemsemediler ve ihmal ettiler. O namaz ki, Allah ile kul arasındaki bir ilgidir, alakadır. Kim o namazla Allah’a yaklaşırsa, Allah da karşılık ve sevap olarak ona kat kat yaklaşır. Çünkü O Allah cömertlerin en Cömert’idir…
Oruçta da yemek ve içmeyi ölçülü ertelemekle, hazım ve sıhhat vardır... Kadını ve diğerlerini tehlikeye atan, zamanla yok olmuş örtüsünü (tesettürünü) iade etmek istiyorum... Böylece diğer ibadetler de önemsensin diye…
Diğer hakları zayi olanların, haklarını tastamam geri vermek istiyorum...
Benim korkutmam, gönülleri canlandıran ulvi duyguları alevlendirir…
Böylece, lehte ve aleyhte yapmaları gerekenleri, onlara hatırlatır…
Allah’a yaklaşmaları, O’nu tanımaları gerektiğini ve münacaat ve Allah’ı zikir etmeleri gerektiğini hissettirir... Çünkü Allah-ü Teala her şeyi ve her türlü nimetleri, onlar için ve onların kendisine ibadet etmeleri için yarattı. Yarattı ki kendilerine dünya sevgileri, Allah sevgisinden daha güzel ve daha önemli gelmesin… (Tevbe Suresi 24. Ayeti hatırlayınız.)
-O zaman, Allah bu belayı kaldırsın diye, onlara ne demek istesin?
-Tövbe ve İstiğfar ile Allah sığınmalarını! Çünkü Allah’ın Rahmeti ve merhameti geniştir.
-Şayet daha evvel yaptıklarına tekrar dönerlerse?
-Biz de onlara daha evvel çektikleri azaplardan, çok daha şiddetli bir azabı geri getiririz. Allah’ın bizden başka birçok ordularının sayısını, ancak Allah bilir…
***
• Evet saygıdeğer dostlarım, umarım gereken ders ve ibret alınmıştır.
Elbette bu paylaşım, bir Allah dostu tarafından, Corona olayının arka planı ile ilgili his, duygu ve tespitleri hakkında bir kurgudur. Burada mühim olan, bu olaydan da bizlerin ıskaladığımız yönleri de idrak etmemize vesile olmasıdır.
Zaten bizler insanlar olarak, Yüce Rabbimizin bu musibetlerle kendimize gelip, Yüce Kitabımız Kur’anda bildirilen emir ve yasakları ihmal ettiğimizi anlayıp, dönüş yaptığımızda, Corona virüs ordusu da İlahi bir emirle kışlasına döndürülecektir, inşaallah.
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>