A.Raif Öztürk
Allah, Seni çok önemsiyor
A.Raif Öztürk
A- A A+
 
Şu yazı başlığındaki iddianın derin anlamını iyice idrak edebilmemiz için, Kur’an metodu olan bir örnek vermeye ihtiyaç var. Şöyle ki:
Dilediğiniz bir ressam ile heykeltıraş ile veya bir köşe-kitap yazarıyla konuşunuz.
Hangi kitabınızı daha çok seviyorsunuz? Hangi resminizi veya heykelinizi daha çok önemsiyorsunuz? Diye bir soru sorsanız. Öncelikle:
“..Hepsini,.. çünkü, onların her biri benim eserimdir ve benim için birer evlat gibidir..” diye cevap verecektir. Sonra da “Fakaat” diye uzatarak, “..şu eserim, çok kişiye ulaştığından, çok kişi tarafından takdir gördüğünden, yani çok iş ve hizmet gördüğünden, onu daha çok seviyorum” diye de ekleyecektir.
• Şimdi bu girizgahtan sonra, yazı başlığındaki iddiaya gelelim:
Her insan da; Allah’ın cc ‘özellikle önemseyerek yarattığı’ mümtaz bir sanat eseridir.
Şayet tek tek, her kişi ile özel ilgilenmemiş olsaydı, imza yerine geçen parmak izleri sadece kendisine has biçimde, herkesten FARKLI olabilir miydi?..
Şayet her kişi ile tek tek ilgilenmemiş olsaydı, imza yerine geçen simaları da FARKLI olmazdı. İmza yerine geçen göz retinaları FARKLI olmazdı. İmza yerine geçen sesleri FARKLI olmazdı. İmza yerine geçen Trilyonlarca DNA’LARI da FARKLI olmazdı…
Evet, her insandaki bu beş önemli farklılıklar, şu en ileri teknolojik asırda çok net olarak ispat edilmiştir. Şu yazıyı okuyan herkes de bunun farkında ve bilincindedir…
Bakınız O Yüce Yaratıcımız ne buyuruyor: “And olsun biz insanı çamurdan (bir özden) yarattık. Sonra onu sağlam bir karargahta nutfe haline getirdik. Sonra nutfeyi embriyo (alaka) yaptık. Peşinden embriyoyu bir et haline getirdik. Bu bir parçacık eti kemiklere çevirdik, bu kemikleri etle kapladık. Sonra onu başka bir yaratılışla insan haline getirdik. Yapıp yaratanların en güzeli olan Allah, pek yücedir.” (Mü’minun suresi, 12- 14. Ayetler.)
“Elbette biz insanı en güzel bir biçimde yarattık” (Tin Süresi, 4. Ayet.)
Şair Necip Fazıl da ne güzel ifade etmiş:
Yön yön sarılmışım, ne yana baksam. Sarılan olur da, hiç SARAN olmaz mı?
Kim bu yüzü çizen sanatkar ressam? Geçip de şu aynaya, hiç soran olmaz mı?..
“Ben cin ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım”. (Zariyat Süresi, 56. Ayet.)
“Hanginiz güzel amel yapar diye sizi İMTİHAN etmek için yaratan Odur.” (Mülk S., 2. A.)
Çok net görülüyor ki; Yüce Rabbimiz seni, beni, böylesine değer vererek ve özellikle de bir gaye ile ve SINAMAK maksadıyla yaratmış. Fakat bu sınavlar; orta ve yüksekokul imtihanları gibi yazılı veya sözlü değildir. Fiili ve ahvali sınavlardır.
• Bu konuyu da akla yaklaştırmak için, bir örnek arz edeyim:
Ben Japonya’dayken, çok önemli bir iş için, çok sayıda aday müracaat etmişti. Müracaat edenlere 30 dakikalık aralıklarla, ismen randevu verilmişti. Sınav heyetinin odasına her giren kişiye, birkaç soru soruluyor ve “gidebilirsiniz, gerekirse biz sizi ararız” deniliyordu.
Nihayet bir aday kişiye de birkaç soru soruldu ve bu kişiye; “Sizi tebrik ediyoruz, sınavı siz kazandınız. Gerekli evrakları hazırlayınız ve görevinize başlayınız” denildi.
Aday çok şaşırmıştı ve “efendim daha beni imtihan etmediniz ki?” deyince, bir görevli bu sınavın şeklini ona şöyle açıklandı.
-“Hani siz bahçe koridorundan girince, devrilmiş bir çöp kutusu gördüğünüzde, hemen onu düzelttiniz ve öyle geçtiniz ya. İşte o çöpü bizim görevli elemanımız, sizi sınamak için devirmişti. Biz buradan monitörlerden izliyorduk.
5-10 adım sonra, bitkileri sulayan bir fıskiyenin koridoru ıslattığını görünce, ıslanmak pahasına gidip o fıskiyeyi siz düzelttiniz.
Binaya girdikten sonra sınav heyetinin yerini sormadan önce, duvardaki davranış kurallarını, emir ve yasakları dikkatlice okudunuz, hatta bazılarını da not aldınız.
Bunların hepsini biz, sınav heyeti olarak şu monitörlerde izledik ve seni değerlendirdik.
İnsanlara ve çevreye faydalı olmayı prensip edinenler, diğer tüm konularda da başarılı olurlar… Diğer adaylar ise aradığımız vasıflara haiz olmadığı için, bu düzeltmeleri yapmadılar ve sınavı kaybettiler.” Denildi.
Yani bu sınav; yazılı veya sözlü değil, fiili ve ahvali bir sınavdı…
İşte özellikle tek tek değer verilerek yaratılan biz insanların, şu dünya üzerindeki imtihanlarımız da aynen bu Fiili ve ahvali sınav türündendir.
Bizlere merhameten; bu sınavı mutlaka kazanabilmemiz için kopya veren bir başmuallim (SAV) gönderilmiş. Müteakip asırlarda ve bölgelerde de Peygamber varisleri Din alimleri görevlendirilmiş. Üstelik de bunları idrak edebilmemiz için, bizlere Kur’an suretinde bir rehber ve kılavuz gönderilmiş. Ta ki 80-100 senelik dünya sınavında gaflete dalıp, ebedi ve SONSUZ olan Ahiret hayatımızı Cehenneme çevirmeyelim…
Bu gönderilenlerden bizlere düşen; sadece bu Dünya sınavındaki davranış kurallarını, emir ve yasakları dikkatlice öğrenerek, bu Fiili ve ahvali sınavımızı alın akıyla kazanmaktır.
Gerisi, kabirde de Ebedi Ahirette de CENNET BAHÇELERİ olacak, inşaallah. Vesselam…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>