Bitkiler İlkbaharın Geldiğini Nasıl Anlıyorlar?
A- A A+

Bitkiler İlkbaharın Geldiğini Nasıl Anlıyorlar?

Bir kış daha geçti, tıpkı birsaat misali uyuyan tabiat uyanıyor. Ağaçlar yeşeriyor, çiçekler açıyor ve çimenler yemyeşil bir halı gibi toprağı örtmeye başlıyor. İşte ilkbahar... Adeta yeni bir diriliş. Fakat bitkilere bunu kim ilham etti?
 
En açık cevap şu ki; Bitkiler mevsim içindeki değişikliği sıcaklık artışından dolayı farkediyorlar. Fakat sebeb yalnızca bu olsaydı, kışın meydana gelen kısa süreli kar çözülmeleri sırasında, bitkiler ilkbahar geldi zannederek aldanacaklardı. Böyle yanlış alarmlar onlara hasar verebileceğinden, bitkiler zaman hakkında kesin kararlarını etraflarından gelen binlerce sinyale göre verirler. Ayrıca farklı bitkiler (halta aynı bitkinin farklı bölümleri bile) değişik işaretlere karşı hassas olabilirler.
 
Birkaç ağaç tomurcuğu ılık ilkbahar havasına veya gün boyunca meydana gelen değişikliklere cevap vermeden önce minimum miktarda birikmiş soğuğa maruz kalmalıdır. Mesela, türlere bağlı olarak, elma tomurcuğunun 1000 saatten 1400 saate kadar donma derecesine yakın bir sıcaklık altında kalması gerekir. Soğuğun, hareketsizliği kıran bu tesirlerinin ise bitkinin bütününde dağılmış olarak değilde, tomurcuklarda ayrı ayrı olduğu düşünülmektedir. ilim adamları, yaptıkları araştırmalara dayanarak, mesela, bir leylak ağacında tomurcuklardan bir tanesi soğuğa maruz bırakıldığında sadece onun çiçek açacağını söylemektedirler.
 
Harici işaretlerin bitkiyi zaman hususunda ihtar etmesi hakkında hiç kimse tam bir bilgiye sahip olmamasına rağmen, bu işaretlerin büyüme hormonlarında, tadilata benzer bazı değişmeleri başlattığı düşünülmektedir (tahmin edilmektedir). Hususiyetle büyümeye mani olan hormonları durdurup, büyümeyi hızlandıran hormonların sentezini başlatabilirler. Düzenli bir hormon dengesi sağlandığı zaman ise büyüme yeniden başlar.
 
O zaman çiçek soğanlarının ve tohumların uyanmasına sebeb olan işaretler nelerdir?

Ağaç tomurcuklan gibi, gıda depo etmek için şişman (etli) tabakaların ortasında kapatılmış olan merkezi bir tomurcuk ihtiva eden, bir çok çiçek soğanı da, ilkbaharda filiz vermeden önce kışın soğuğu altında kalmalıdır. Aynı zamanda tohumlarda, harekete geçebilmek için bir müddet soğukta kalmaya veya ışığa maruz bırakılmaya ihtiyaç gösterebilirler. İlkbahar çevrelerini sarana kadar bir çoğu dış katmanlarını oluşturur veya tohum kabukları kış soğuğuyla beraber çıkarılır.

Bu (vaka) filizlenme için gerekli olan su ve oksijenin içeri girmesini sağlar. Bununda Ötesinde, tohum kabuklarının çıkarılması, ihtiva edebileceği büyümeyi geciktiren kimyevi maddelerin veya fiziki şartların bertaraf edilmesinde de yardımcı olur. Diğer tohumlarda ise, embriyonun olgunlaşması için önceden programlanmış belli bir zaman periyodunun geçmesine ihtiyaç vardır.
 
Birçok bitkinin her yıl aynı zamanda çiçek açmasına sebep olan mekanizma "photoperiodism" diye adlandırılır. Bitkiler "phytochrome" adı verilen ışığa hassas bir pigment sayesinde günün karanlık kısmını, dolayısıyla mevsimin uzunluğunu hissedebilirler. Bir teoriye göre bitkiler karanlık—aydınlık deveranını hissetikleri anda, çiçeğin açmasını sağlayacak maddeler yapraklardan çiçek tomurcuğuna gönderilir. İşareti alan bitkiler ise ilkbahar çiçeklerini etrafa saçarlar.
 
Kaynak : Sızıntı