Osmanlı Saat
Tesbihane
Tövbe Etmek İçin Birinden El mi Almalıyız?
A- A A+

Tövbe Etmek İçin Birinden El mi Almalıyız?

Günahlarımız için, Bir yerlerden tövbe almak şart mı? Ben etraftan duyduğum kadarıyla tövbe etmem, yani bir yerlerden tövbe almam gerekiyormuş.

İslam'da tövbe etmek için birilerinin aracı olması şart değildir. Kendi kendinize de tövbe edebilirsiniz. Ancak bilgili ve kamil bir insanın size rehberlik etmesinin de sakıncası yoktur. Tövbe alma işi bazı tarikatların adab ve usulündendir.
 
El almak ve vermek hadisesi tarikatlar ile ilgili bir adaptır. Şöyle ki: Bir havalide tarikatın bir kolunu temsil eden bir şeyh veya efendi olur. Bu zata intisap edip takip etmek ve ondan ve tarikatın feyizlerinden istifade etmek isteyenler olabilir. 
 
Bu kişiler, şeyhin elini tutup hem tarikat alma hem de günahlarından tövbe istiğfar etme ve bir daha günah işlememeye niyet etme anlamında bir manevi bağ teşkil ederler. Bu durumda şeyhin kuvvet ve dirayeti ne kadarsa, kendi müritlerine tasarruf eder. Mürit de "Şeyhim beni nezaret ve takip ediyor." diye şeyhinden çekindiği için günah işlememeye azami dikkat eder. 
 
Burada tövbe eden kişinin niyeti önemlidir. Tövbe eden şahıs Allah'tan affını istemelidir; aksi takdirde şeyhten beklemesi caiz değildir.
 
İslam ile ilgili temel mükellefiyetleri öğrenmek için bir ilmihal alıp okumanızı ve bu bilgileri uygulamanızı tavsiye ederiz.
Tarih : 24.09.2012 Kaynak : Risale Ajans
YORUM YAZIN Küfür, hakaret veya rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır.
KALAN:
Toplam 3 yorum
Sayın Şükrü Tekeci'ye :
Bir çok veli bunları yapmamış mıdır? abdulkadir-i geylani, şah-ı nakşibend, imam-ı rabbani (k.s) vesaireler... o zatlar araçtır. o, onu hatırlar ve kendini onun huzurunda hissedip çekinir. yoksa kiliselerdeki günah çıkarma gibi değildir. işin ehline sorup öğrenebilirsiniz. ayrıca peygamber efendimiz'e (a.s.m) yapılan bi'atta, ayrıca önceki günahlarına tevbe etmediler mi? n'oldu, şimdi o sahabeler (r.a) günah mı işlediler? bilmiyorsak susalım, anlamıyorsak soralım. halis niyet temennisiyle...
Sukru Tekeci :
Peki tovbe alan kisi eger tovbesini Allaha yapiyorsaki oyle olmali... sorarim size Allahtan mi cekinip korkmali musluman yoksa seyhinden mi???
Hamdi Cerci :
Okudugunu anlayip,"meselenin"gercek manada ozune ve istikametine sadik kalarak,yolunu tayin edecek kac kisi cikar bu toplumda.ornegin:universiteye neden gideyim,ne olmak istiyorsan kitaplarini al,evinde oku,ogren,hakim,doktor avukat...vs oldum de cik piyasaya is yap,bu nekadar mantikliyse,adminin soyledigi"bir ilmihal aliniz,okuyunuz..."tavsiyeside,bilgilenmek babinda dogrudur.ıllaki bir rehber olmadan olmaz.