Osmanlı Saat
Tesbihane
Tarikat Şeyhinden El Almak Caiz mi?
A- A A+

Tarikat Şeyhinden El Almak Caiz mi?

Tarikat şeyhlerinden ve bunların vekillerinden tövbe almak caiz mi?

El almak ve vermek hadisesi tarikatlar ile ilgili bir adaptır. Şöyle ki: bir havalide tarikatın bir kolunu temsil eden bir şeyh veya efendi olur. Bu zata intisap edip takip etmek, ondan ve tarikatın feyizlerinden istifade etmek isteyenler olabilir. 
 
Bu kişiler, şeyhin elini tutup hem tarikat alma hem de günahlarından tövbe - istiğfar etme ve bir daha günah işlememeye niyet etme anlamında bir manevi bağ teşkil ederler. Bu durumda şeyhin kuvvet ve dirayeti ne kadarsa, kendi müritlerine tasarruf eder. Mürit de “beni nezaret ve takip ediyor” diye şeyhinden çekindiği için günah işlememeye azami dikkat eder. 
 
Burada tövbe eden kişinin niyeti önemlidir. Tövbe eden şahıs Allah'tan affını istemelidir. Aksi takdirde şeyhten beklemesi caiz değildir.
Tarih : 24.09.2012 Kaynak : Sorularla İslamiyet
YORUM YAZIN Küfür, hakaret veya rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır.
KALAN:
Toplam 8 yorum
Ahmet :
Fatih'in mürşidi akşemseddin hazretleri risaletü'n - nur isimli eserinde şöyle der: müridin kendisini şeyhe teslim etmesi, kendini Allah ve resülü'ne teslim etmesi demektir. çünkü hakiki şeyh olan kimse resülullah'ın s.a.v. halifesidir. müridler şeyhlerin elini tutup tövbe ederler yani biat ederler. çünkü peygamberimiz'in s.a.v ashabı da böyle yapmıştır. ashab-ı kiram efendilerimiz, Allah resülü'nün huzuruna gerek geçmiş hayatlarına tövbe etmişlerdir. yüce Allah'a c.c. söz vermişlerdir. bunu bil
Özkul :
Biz doktora gitsek te doktor sebebiyle şifayı verecek olan Allah tır. biz para kazanmak için işe gitsekte rızkı veren Allah tır. biz sebeplere başvurmak zorundayız. ama herşeyi Allah'tan bilmek koşuluyla. doktora gittiğimizde ise şifanın doktordan geldiğini düşündüğümüz an ise şirkin içindeyiz demektir. biz tarikat kanalına girmek istemişsek kuralları gereği tövbe ederz kabul edecek olan; hidayeti veren ve tövbe etmeyi nasibedendir.ama bir şeyh aracılığyla ama ferdi olarak..
Alp Alkılıç :
Katılıyorum güzel açıklama
Fehmi :
.şeyh ahmed gümüşhanevî hazretlerine göre mürid iki şekilde tövbe eder. birincisi Allah tealâ ile kendi arasında, ikincisi mürşidi ile kendi arasındadır. birinci tövbe ile yapmış olduğu günahlardan, ikinci tövbe ile kötü insanların meclisind...en ayrılıp mürşidinin meclisine dahil olur. ilk tövbe ile Allah tealâ kişiyi affedip korumasına alırken, ikinci tövbeyle mürşit nasihat ve ilimle yolunu gösterir.bundan sonrası ise, artık müridin gayretine bağlıdır.
Yorum Çok :
Yasin kardeşim. doktora gidersin reçeteyi alırsın ve kendinde uygularsın şifayı veren Allah'tır doktor değil. şeyhlerde ümmetin manevi doktorlarıdır. onlarda kur'an ve sünnete uygun manevi reçeteler yazmışlar ve bağlılarına veriyorlar. manevi şifayı verecek olan Allah'tır. zira kalpleri evirip çeviren Allah'tır. Allah'ı bilmekte bir ilimdir. marifet ilmi denir buna.şeyhler bu ilmi öğretir insanlara.tarihe baktığımızda bildiğimiz Allah dostlarının hemen hepsi bir şeyhin terbiyesinden geçmiştir.
1 2