Osmanlı Saat
Tesbihane
Gizli Nikahın Hükmü Nedir ?
A- A A+

Gizli Nikahın Hükmü Nedir ?

Aileden gizli olarak kıyılan nikah geçerli midir? Reşit olan kızla erkek, kendi aralarında kendilerini karı koca kabul edebilirler mi?
 
Değerli kardeşimiz;
 
Nikah bir akit, sözleşme ve anlaşmadır. Bunun için bazı şartları vardır. Bu şartlardan birisi yerine getirilmezse nikah sahih olmaz. 
 
1. Evlenecek kişilerin veya vekaletlerini verdikleri şahısların hazır bulunması.
 
2. Tarafların irade beyanı. Evlilik akdini kabul ettiklerine dair eşlerin “kabul ettim” şeklinde ifade etmeleri.
 
3. Kızın velisinin izninin olması. Bu hüküm Hanefi mezhebi hariç diğer mezheplere göredir.
 
4. Şahitlerin hazır olması. Bu şahitler, ergenlik çağına ermiş, aklı başında iki erkek veya bir erkekle iki kadın olmalıdır. Yani şahitlikte mutlaka bir erkeğin bulunması icap eder.
 
 Bunlardan başka bir şart daha vardır; o da nikahın duyurulmasıdır. Bu Malikilere göredir. Ancak Osmanlı Aile Hukuku kararnamesinde de mahalle kadısına kayıt yaptırılmayan nikahların geçersiz sayılacağı ifade edilmiş ve resmi nikah üzerinde ısrarla durulmuştur.
 
 Resmi nikah olmadan dini nikah yapılmasını uygun görmüyoruz. özellikle kadının dini ve dünyevi hukukunun korunması açısından dini nikahın yanında resmi nikahın da yapılmasını gerekli buluyoruz.
 
 Nitekim Osmanlı Aile Hukuku kararnamesinde de mahalle kadısına kayıt yaptırılmayan nikahların geçersiz sayılacağı ifade edilmiş ve resmi nikah üzerinde ısrarla durulmuştur.
 
 Yalnız kalınca günah işlemiş olmamak için dini nikahı tercih ediyorlar. Halbuki daha sonra telafisi çok zor durumlarda kalabiliyorlar.
 
 Bir kadın ve erkek aileden habersiz ya da ailenin izniyle şahitler huzurunda nikahlansalar karı koca sayılacaklarından erkek boşamadan kadın başkasıyla evlenemez. Bu açıdan çok tehlikelidir. Nitekim bize bu konuda onlarca soru geliyor. "Ben bir erkekle dini nikah kıydırmıştım. O beni boşamıyor ne yapayım?" "Ben dini nikahtan boşanmadan başkasıyla evlendim. Zina sayılır mı?" gibi tüyler ürperten pek çok problemle karşılaşıyoruz. Bu durumda sonunda telafisi imkansız olaylar olabiliyor. Bu nedenle resmi nikah olmadan dini nikah yapılmasını asla doğru bulmuyoruz.
 
 Zaman zaman kapıldığı öfkelerle pişman olacağı şeyler yapan bir adam Efendimize (asm) gelerek sormuştu: 
 
 – Beni cennete götürecek bir iş haber ver ki onu yapayım da cennete gideyim!
 
 Efendimizin cevabı çok kısa ve net oldu.:
 
 – öfkeni yen, öfkene uyma, sana yeter!
 
 Evet, öfke basite alınacak bir hal değildir. Nitekim öfkesini yenemeyen adam, tetiğe basar; bir insanı gözünü kırpmadan öldürüverir. Bundan sonrası ise ömür boyu pişmanlıktır... 
 
 
Tarih : 24.06.2012 Kaynak : Sorularla İslamiyet
YORUM YAZIN Küfür, hakaret veya rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır.
KALAN:
Toplam 6 yorum
Mustafa Aslan :
Fayda gördük çok teşekkür ederiz...
Nezehat Erdil :
Allah sizden ebeden razı olsun çok teşekkür ediyorum sizlere
Nazli Tari :
Ben eski esimden resmen bosandim ama bu imam nikahimdanda bosandim sayilirmitam 13 yil oldu ve simdi evlenmeyi düsünüyorum ama kokuyorum simdiki evlenmek istedigim kisininse eski esi hala duruyor ve sagligi cidi sekilde bozuk resmi yönden bosanmasi hayatini tehtit halinde saplanti yapmis onun hayatini da tehlikeye atmak istemiyorum sade imam nikahila simdilik evlenmemde mhsur varmi aceba yardimci olursaniz sevinirim cikmazdayim cünkü tsk
Ali Alkan :
Yani nikahi nasil duyuracak yakinlarina soylerse yeterli mi?cevresindekilere,,,
Yakup Şimşek :
Boşamayı erkeğin tekelinden çıkarmak gerekiyor bu yüzden. nikah sırasında -ki bu daha sonra da olabilir- belirtilmek kaydıyla dinimiz kadına da boşama hakkı veriyor. ancak çoğu insan bunu bilmiyor, ya da bilse de nikah sırasında bunu dillendirmeyi uygunsuz buldukları için uygulamıyorlar. bu da erkeğin işine yarıyor.
1 2