Türk-Amerikan Toplumu Bediüzzaman Konferansında Buluştu
A- A A+

Türk-Amerikan Toplumu Bediüzzaman Konferansında Buluştu

New Jersey’in Paterson şehrindeki Ulu Cami’nde dün “Bediüzzaman Said Nursi”nin hayatının ve yaşantısının anlatıldığı konferans düzenlendi. Konferans sonrası Hatm-i Kur’an ve Mevlid-i Şerif okundu.
 
Türk-Amerikan toplumu ve diğer Amerikalı Müslümanlardan çok sayıda katılım ile dün gerçekleşen program, saat 12:00’da başladı. Okunan Aşr-i Şerifler, Salavatlar, ilahilerin ardından mevlit programına geçildi.
 
Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) başta olmak üzere, bütün peygamberlerin (as), ashab-ı kiramın, evliyaullahın, 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitlerin, bütün ehl-i imanın ve büyük islam alimi ve müceddidi Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin mübarek ruhlarına ithaf edilmek üzere Hatm-i Kur’an ve Mevlid-i Şerif okundu. Mevlid-i Şerif’in ardından yapılan duadan sonra katılımcılar öğle namazını eda ettiler.
 
Programın ikinci aşamasında Dost Tv programcılarından İlahiyatçı Yazar Seyfettin Bulut tarafından sunulan ve Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerin şahsiyeti, hizmet tarzı ve bu anlamda islama, dine ve insanlığa yaptıkları hizmetleri içeren konferans dinleyiciler tarafında ilgi ile takip edildi.
 
Bediüzzaman’ın fen ilimleri ile din ilimlerini sentezleyen bir metod uyguladığını söyleyen Bulut, “Bediüzzaman Hazretleri Bilimin verilerini inancın referansı görmüştür. Herkesin aradığı mutluluğun sadece ahiret hayatında değil bu dünyada da Kur’an yolunda olduğunu ispatlamıştır” dedi.
 
Bediüzzaman Said Nursi’nin kimseden bir hediye bile kabul etmediğini vurgulayarak “Hizmet esnasında istiğna prensibi ile hareket etmiş ve hiç kimsenin en küçük bir hediyesini bile kabul etmemiştir. Hiyerarşik bir yapı kurmamış istişareyi esas almıştır. Hizmetin her aşamasında müsbet hareketi tavsiye etmiştir. Yanlış bir örnek bahane edilerek dini hizmet faaliyeti yürüten bütün sivil toplum kuruluşlarının töhmet altında bırakılamacağı vurgulanmıştır” diye konuştu.
 
Katılımcıların son derece memnun kaldığı ve karşılıklı fikir alışverislerinin yapılarak yeni dostlukların oluşmasına da imkan sağlayan programda ayrıca oluşturulan bir stantda Türkçe ve İngilizce Risale-i Nur eserleri sergilendi. Program, misafirlere yapılan yemek ikramı ile saat 04:00’da sona erdi.

Kaynak : Risale Ajans