Said Yüce: Bu sergi Bediüzzaman algısını değiştirecek
A- A A+

Said Yüce: Bu sergi Bediüzzaman algısını değiştirecek

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Said Yüce Abimizede sergiyle alakalı düşüncelerini sorduk. Basın mensuplarına sergiyle alakalı bilgiler veren Said Yüce, Risale Ajans’a da açıklamalarda bulundu.
 
Öncelikle 86 senelik çileli bir hayat ve bu hayatı anlatan çok güzel bir sergi açıldı duygu ve düşüncelerinizi alabilirmiyiz.

Nur’a Uçan Pervaneler Üstad’ın müjdelediği güzel günleri göstermesi bakımından bizim için çok önemliydi “Ben acele ettim kışta geldim, sizler Cennet-asa bir baharda geleceksiniz” müjedesinin parçalarından biri diye görebiliriz.

Çok titiz ve özenle hazırlanmış bir çalışmanın mevyesinini  burada görmek bizi çok memnun etti elinize sağlık diyoruz

Teşekkür ederim, Bugün bizim en mutlu günlerimizden bir tanesi çünkü, Risale-i Nur’un insanlar üzerindeki tesiri ve insanların hayatlarında  meydana getirdiği değişiklikleri konu alan “Nur’a Uçan Pervaneler” sergisinin bir nebze olsun Risale-i Nur’dan etkilenen insanların hayatlarını sergilemeye çalıştık. Aynı zamanda bir Bediüzzaman ve Risale-i Nur müzesi açtık. Bediüzzaman Said Nursi müzesi Türkiye’de bir ilk, İnşaallah bu çok daha iyi olacak daha da geliştirilecek ve büyütülecek. Üç dilde Türkçe,Arapça ve İngilizce olarak eserler teşhir ediliyor.

Bediüüzaman’ı ve Üstad’ı anlatması bakımından bu serginin sağladığı katkılar neler olabilir ? Ayrıca gelen insalar bu sergide neler görecekler ?

Eksik ve yanlış tanıtılan Bediüzzaman ve Nur Talebeleri ve Risale-i Nur hakkındaki olumsuz görüşlerin yerine olumlu kanaatlerin, hakikati ve gerçeği anlatması bakımından bu müze gerçekten çok büyük bir önem arzediyor. O yüzden Bediüzzaman’ın gerçek bir kahraman olduğunu, sadece bir  medrese hocası,bir din alimi, mütefekkir  değil, aynı zamanda cephede bir komutan, vatan savunmasında  fedakar bir asker olduğunu  görüyoruz. Devlet tarafından kendisine verilen madalya,üstün hizmet beratları, burada sergileniyor.Tabi onun hayatının insanlığa en büyük mirası olan Risale-i Nur’ların ilk orijinal nüshaları burada sergileniyor. İnşaallah herkesi bu sergiyi görmeye bekliyoruz
Kaynak : Risale Ajans