Hüsnü Ağabey'in Umre Görüntüleri
A- A A+

Hüsnü Ağabey'in Umre Görüntüleri

Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin talebesi ve vekili Hüsnü Bayramoğlu ağabey bir grup nur talebesi ile 20 Nisan'da başlayıp 28 Nisan'da sona eren Kutsal topraklara Umre ziyaretinde bulundu. Dilruba Hac ve Umre Turizm firması eşliğinde gerçekleşen ilk ziyaret Kabe'ye oldu. Kabe'de 5 gün kaldıktan sonra Medine'ye geçti ve 3 günde Medine'de kaldı.

Miraç gecesinide Kabe'de sabahlara kadar ibadetle geçiren Hüsnü ağabey ülkemize ve ümmet-i Muhammed'e bol bol dualar etti.


Hüsnü ağabeyin fevkalade takvası, fevkalade ubudiyeti, fevkalade ciddiyeti, fevkalade metaneti; davasında nihayet derecede sadık olduğunu güneş gibi aşikare gösteriyordu. Hani derler ya fazla söze hacet yok ! Bir fotoğraf herşeyi anlatmaya yetiyor. Namazları eda ettikten sonra o muhteşem Kabe' karşında uzun uzun tefekküre dalan Hüsnü ağabey Risale-i Nurdan bazı kısımları okutarak beraberinde bulunan talebeleri tefekküre davet etti. Bir anın bile boş geçirilmemesi noktasında hüsn-ü misal oldu.Çok büyük bir feyiz ve samimiyet ortamında umre ziyareti gerçekleştirildi. Kabede dolaşırken  insan, başka bir aleme girdiğini hissediyor. Gönlünü, tertemiz sevgi hislerinin ulvi ateşi yakıyor ve İlahi feyzi sarıyor. Hüsnü ağabey Sa'y ibadetini gerçekleştirdi. Sa‘y sözlükte “koşmak, çaba göstermek” gibi anlamlara gelir. Hac ve umre ile ilgili bir terim olarak ise sa‘y, Kabe’nin doğu tarafında bulunan Safa ve Merve adlı iki tepe arasında, Safa’dan başlanıp Merve’de tamamlanmak üzere yedi defa gidip gelmeyi ifade eder. Safa’dan Merve’ye gidiş bir şavt, Merve’den Safa’ya dönüş de bir şavt olmak üzer sa’y toplam yedi şavttan ibarettir.Hüsnü ağabeyi Suudi Arabistanın ileri gelen ailelerinden bir grup ziyarette bulundu. Risale-i Nur hizmetlerinin Arabistandaki hizmetleri üzerine istişarelerde bulunuldu.Çok samimi bir ortamda geçen buluşma inşallah büyük hayırlı hizmetlerin önünü açacak.Hüsnü ağabey, her fırsatta Kabe'de Risale-i Nurdan Peygamberimiz (a.s.m) ile alakalı yerlerden okutturdu. Kabe'nin de feyiz ve bereketiyle dersler çok bereketli ve istifadeli geçti. Peygamberimizin (a.s.m) tavaf yaptığı, namaz kıldığı, ayak bastığı yerlerde O'nu anlatan eserleri okumak büyük bir bahtiyarlık elhamdülillah.İlerlemiş yaşına rağmen Kabe'yi defalarca tavaf eden Hüsnü ağabey, ekipte bulunan herkese lisan-ı hali ile "Allah'a ibadette tembellik olmaz, enerjimizin son damlasına kadar ibadete devam etmeliyiz" mesajı veriyor ve ekipteki herkesi daha da şevklendiriyordu.Tavaf, “bir şeyin etrafında dolaşmak, dönmek” gibi anlamlara gelir. Terim olarak ise tavaf, Hacer’ül Esved’in bulunduğu köşeden veya hizasından başlayıp, Kabe’nin etrafında yedi defa dönmektir. Her bir devire “şavt” denir. Yedi şavt bir tavaf olur.Hüsnü ağabey Kabeye giderken yolda sürekli Risale-i Nur hizmetleri noktasında tavsiyelerde bulundu.Risale-i Nura sadakatla hizmet etmenin öneminden ve değerinden bahsetti.Hüsnü ağabey Peygamberimizi (a.s.m) büyük bir edeple salavatlar eşliğinde ziyarette bulundu. Yine Mescid-i Nebevi'de de Namaz sonralarında Risale-i Nurda Peygamberimizden bahseden yerleri okuttu.Mescid-i Nebevi'de Namaz aralarında sürekli Kur'an ve Cevşen ile meşgul olan Hüsnü ağabey bir anını bile boş geçirmedi.


Kaynak : Risale Ajans