Hapishanede Mustafa Sungur Ağabey
A- A A+

Hapishanede Mustafa Sungur Ağabey

Mehmet Emin Birinci Ağabey Anlatıyor ; O günlerde Mustafa Sungur Ağabey'in Samsun Ağır Ceza Mahkemesinde muhakemesi vardı. Samsun'da çıkan Büyük Cihad gazetesinde 'En Büyük İsbat' başlığı altında yazdığı yazıdan dolayı muhakeme olacaktı. Bafra'daki Muammer Efendi ile mahkemeye gittik.
 
Birkaç tane başka davalar gördükten sonra, mübaşir 'Mustafa Sungur!' diye çağırdı.
 
Jandarmalar tarafından kelepçeleri çözülen Mustafa Sungur'u ilk olarak masum yüzüyle maznun sandalyesinde gördüm.
 
Hak ve hakikatı duyurmak, insanlığa gerçek saadeti sunmak için kendi hürriyetini kelepçeye vuran, büyük ruhlu Sungur'u işte o zaman tanımak şerefine erdim. Mahkeme müddetince hep ona baktım, hep onu süzdüm, bir başka dava sebebiyle müdafaasını ezberlediğim Sungur, bu Sungur'du. Mahkeme reisinin:
 
" Bediüzzaman Said Nursi senin neyindir?' sorusuna karşılık:
 
-Üstadım, hocamdır!' cevabından başka mahkeme safahatından hiç bir şey aklımda yok... Ancak onun o andaki nurani halinin ve davasına olan sadakatının bende akisleri var. Ve kollarına tekrar kelepçe takılarak hapishaneye giderken mütebessim çehresi gözlerimin önünde...
 
Ertesi gün bir fırsatını bulup, hapishaneye ziyarete gittim. Hiç bir şikayette bulunmadı. Hapishanede Risaleleri okutmadıkları için bana bir tane 'El-Munkızu Mineddalal kitabını getir. Boş zamanlarımda mütalaa edeyim' dedi.
 
İstediği kitabı alıp getirdim. Hapishanenin parmaklıkları arasından selamlaşarak ayrıldık.Bu görüşmeler beni bir kat daha Risale-i Nur'un hakkaniyetine ve kudsi davanın hizmetlerine bağladı.O halet-i ruhiye ile memleketime döndüm ve arkadaşlara Samsun seyahatimi anlattım.
Kaynak : Son Şahitler