Osmanlı Saat
Tesbihane
Diyanet İşarat-ül İcaz Tefsirine Onay Verdi
A- A A+

Diyanet İşarat-ül İcaz Tefsirine Onay Verdi

Diyanet İşleri Başkanlığı, Risale-i Nur Külliyatı’ndan İşaratü’l-İ’caz’ın basılmasına karar verdiğini belirtti.

Zaman Gazetesi'nden İlyas Koç'un haberine göre İşaratü’l-İ’caz’ın basılmasına bizzat başkanlık makamı onay verdiği belirtiliyor. İlk kez 13.05.2013 tarihinde Risale Ajans'tan duyurduğu bu müjdeli haber yakında hayata geçiyor.

Diyanet tarafından basılması planlanan eserlerin yayımlanıp yayımlanmayacağına Din İşleri Yüksek Kurulu karar veriyor. Ancak istisna olarak Diyanet İşleri Başkanı’nın yayımlanmasında fayda gördüğü dini eserler kurul onayı olmadan da neşredilebiliyor. Diyanet kaynaklarından edinilen bilgilere göre İşaratü’l-İ’caz’ın basılmasına bizzat başkanlık makamı onay verdi. Bu kapsamda Risale-i Nur Külliyatı’nın diğer eserlerinin de basılabileceği ifade ediliyor.
 
Bediüzzaman Hazretleri Emirdağ Lahikası’nda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Risale-i Nurlar’a sahip çıkması gerektiğini şu cümlelerle ifade ediyor: “Siz mümkün olduğu kadar Diyanet Riyasetinin şubelerine vermek için, mümkünse eski huruf, değilse yeni harfle ve has arkadaşlarımdan tashihe yardım için birisi başta bulunmak şartıyla, memleketteki Diyanet Riyasetinin şubelerine yirmi otuz tane teksir edilmektir. Çünkü harici dinsizlik cereyanına karşı böyle eserleri neşretmek, Diyanet Riyasetinin vazifesidir.”
 
Asıl adı İşaratü’l-i’caz fi mezanni-l icaz olan eseri Bediüzzaman Hazretleri 1. Dünya Savaşı sırasında Van’da yazdı. Eserin birçok kısmı savaş zamanında at üzerinde yazıldı. Üstad Hazretleri, yanında hiçbir kaynak eser ve kitap olmadan bu kitabı yazdı. 60 cilt halinde kapsamlı bir Kur’an tefsiri olarak yazılması düşünülen bu eser tamamlanamadı. Aslı Arapça olan kitabı Bediüzzaman Hazretleri’nin küçük kardeşi Abdülmecid Nursi, Türkçeye çevirdi.

13.05.2013 tarihinde duyurduğumuz büyük yankı uyandıran haberin detayları http://www.risaleajans.com/nur-alemi/diyanet-isleri-baskanligi-risale-i-nurlari-nesretmeye-hazirlaniyor
Tarih : 29.10.2013 Kaynak : Risale Ajans
YORUM YAZIN Küfür, hakaret veya rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır.
KALAN:
Toplam 4 yorum
Mustafa Duman :
Eğer ki sadeleştirme yapılacaksa Allah nasip etmesin.risaleler sunuhat,tulüat ve işarat nevin'den kalbe ne geldiyse öyle yazılmış.
Mustafa Hendek :
İnş sadeleştirme yapılmaz
Muhammed Numan :
Durulan haberde ramazan içinde baskısı yapılacağı idi. ama kaç ay geçti halen ortalıkta böyle bir çalışma tezahür etmedi
53 Sene Sonra :
Hangi ülkenin elinde böyle manevi hazine kıymetinde eserler olur da, o ülkede böyle eserler devletin kendi eliyle basılıp iftiharla tüm dünyaya neşredilmez? nasıl dehşetli bir rejim o ülkede hükmetmiş ki, eser sahibi vefatından 10 sene öncesinden ölümüne kadar sürekli bu eserlerin vatan menfaatı hesabına milli eğitim veya diyanet tarafından basılmasını talep eder de, o diyanet de defalarca söz verdiği halde müellifin vefatından 53 sene geçmesine rağmen bir türlü basmaz veya basamaz? tebrikler...