bursa semineri
Cübbeli Ahmet Hoca'dan Çok Tartışılacak Bediüzzaman Açıklaması
A- A A+

Cübbeli Ahmet Hoca'dan Çok Tartışılacak Bediüzzaman Açıklaması

Özkan Akçalı'nın Haberi:

Geçtiğimiz günlerde Beyaz Tv’de yayımlanan Objektif programımın gündeminde Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri vardı. 

Eski Isparta Valisi Memduh Oğuz’un Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’nin Barla’da kaldığı evi restore etmesi programda “Değişen Türkiye” başlığı altında tartışıldı.

Kadir Çelik’in sunduğu programa, Rasim Ozan Kütahyalı, Barış Yarkadaş ve Ergun Göknel katıldı. Programa telefonla kartılan Cübbeli Ahmet Hoca Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Rasim Ozan Kütahyalı, Said Nursi’nin evinin devlet eliyle restore edilmesini doğru bulduğunu Eski Isparta Valisi’nin bu hareketinin toplumsal barışa katkı sağlayacağını  vurguladı.

Daha sonra söz alan Barış Yarkadaş, Bediüzzaman Hazretleri hakkında çeşitli iftiralarda bulundu. Said Nursi’nin yazdığı Risale-i Nur eserlerinin bütün İslami entelektüeller tarafından hiçbir islami karşılığının olmadığını iddia eden Yarkadaş,bu konudaki cehaletini; "Said Nursi dünyada evrenselleşebilmiş mi, başka yerlerde okunuyor mu" gibi sorular sorarak ispatlamış oldu.

Barış Yarkadaş ayrıca Said Nursi’nin Mustafa Kemal’e düşman olduğunu belirterek kendisine “Deccal” dediğini söyledi.

İlerleyen saatlerde telefonla programa katılan Cübbeli Ahmet Hoca, Barış Yarkadaş’ın açıklamalarına cevap verdi.
Cübbeli Ahmet Hoca telefonda şunları söyledi:

İslam Aleminde Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri arap aleminde de tanıklarımız var, Arap aleminde bilinen. Arapçaya eserleri çevrilen, İngilizceye çevrilmiş dünyaya yayılmış kıymetli bir alimdir. Bi kere çok büyük bir alimdir. Mederese alimidir.

Molladır kendisi. İslami literatürde molla demek 12 fenni bilen kişiye molla denir. Hem Osmanlı medreselerinde bütün ilimlere haiz bir insandır. Takva sahibi, dünya malına meyletmemiş, birde insanların iman ve itikat noktasında zayıfladığı günlerde diğer teferruata değilde insanların Allah inancının, ahiret inancını diri tutmak lazım diyerek çok önemli bir tespit yapmıştır.

Güne göre, gündeme göre, o günün şartlarında büyük hizmetleri olmuş ve hatta şimdi bile, kader konusu, iman konusu, itikat konusu, özellikle ahiret konusunda eserlerinden alimler istifade ediyorlar ve nakiller yapıyorlar.

Amma velakin Barış Yarkadaş demin bazı şeyler söyledi. Ben o siyasi şeyleri bilemem o kadar. Ama Kurtuluş savaşını desteklediğini biliyorum.

Bu ifadelerin ardından araya giren Rasim Ozan Kütahyalı, Cübbeli Ahmet Hoca’ya; Barış Yarkadaş Mustafa Kemal’e Deccal dedi diyor Bediüzzaman Said Nursi, böyle bir şey var mı ?

Bu soru üzerine Cübbeli Ahmet Hoca şunları söyledi;

Tabiki şudur. Deccal kıyamete yakın çıkacaktır, Deccal henüz çıkmamıştır, Ayet ve Hadislere göre Deccal’in tarifi var. Benim bu hususta saatlerce sohbetim var. Deccal olması diye bir şey İslam’a göre mümkün görünmüyor.

Yani hiçbir ayet, hiçbir hadiste Mustafa Kemal’in Deccal olduğuna dair bir kimse bir mana çıkaramaz bu yanlış olur yani. Çünkü Ayet, Hadislerde böyle bir mana yok. Benim Deccal hakkında özel araştırmalarım var. Ve kıyamet alametlerine dair önemli sohbetlerim var.


Asla bunu kabul edemem. Ama Bediüzzaman Hazretleri demiş dememiş konusunda bilgim yok. Yani Emirdağ Lahikası’nda o bölümü okumuş değilim. Bilgim olmadı konuda şu an hazırlıklı olmadığım bir konuda da cevap vermek durumunda değilim.

Ama hakkaten bir çok imanlı nesil yetiştirmiş,çok imanlı dürüst namuslu bir çok insan yetiştirdiğinin şahidiyim.

Cübbeli Ahmet Hoca’nın bu açıklamalarının ardından program ilerliyen saatlere kadar sürdü.
 
Tarih : 17.08.2013 Kaynak : Risale Ajans
YORUM YAZIN Küfür, hakaret veya rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır.
KALAN:
Toplam 14 yorum
Mustafa :
Risale nurda mustafa kemale deccal denmemiştir ,isimde verilmemiştir ki zaten orda geçen kelime deccal degil süfyandır
Hamza Günaydın :
Hocam seni seviyorum burda da müçtehitliğinizi gösterdiniz ya maşaAllah
Ersel Topçu :
"yani hiçbir ayet, hiçbir hadiste mustafa kemal’in deccal olduğuna dair bir kimse bir mana çıkaramaz bu yanlış olur yani." cümlesinin ardından "yani emirdağ lahikası’nda o bölümü okumuş değilim." cümlesini kullanıyor.yani burda bariz bir çelişkivar.mevzubahsi geçen insan da
Kırşehir Hizmet :
Hocam artık sürekli duamızdasınız inşAllah. sizi seviyoruz.
Hamza Dilaver :
Rabbim bediüzzaman said nursi hazretlerinden binlerce razı olsun.Allah onu iki cihanda aziz ve mesud eylesin.hüsnü hatimiye mazhar eylesin.şüheda mertebesine vasıl eylesin.bizleride üstad hazretlerine talebe eylesin...amin amin binlerle amin..
1 2 3 
 • Hz.Hasan El-Mücteba (Seçkin)
 • Unutulmaması Gerekenler
 • Rabbine İmanı Ve Güveni Olan Çaresiz Kalır Mı?
 • Pankreas
 • Kalplere İman Tohumları Atmaya Devam
 • Hz. Ali (r.a.) Haydar-ı Kerrar (Allah'ın Arslanı)
 • Osman-ı Zinnureyn (r.a.)
 • İnternet Keyfi(!)
 • İstihareye mi Yatalım? İstişareyle mi Uyanalım?
 • İslam Alimi İşte Böyle Olur!
 • Kadına Yönelik Şiddete Bir Başka Açıdan Bakış
 • Zaman İslamiyet Fedaisi Olmak Zamanıdır!
 • Kadın Öldürme Tarifi
 • Çocuklara Mahremiyet Eğitimi Nasıl Verilir?
 • Faruk-u Azam Ömer bin Hattab
 • Hak ve Batıl'ın Savaşı
 • Birlik Vakti
 • Haram Sevgilerin Günü 14 Şubat Geldi
 • Allah Demek Yerine Aşkım Demek
 • Peygamber Siyaseti ve Bediüzzaman'ın Siyasete Bakışı