Çantacı Necmi Ağabey Yine Show Tv'deydi
A- A A+

Çantacı Necmi Ağabey Yine Show Tv'deydi

Çantacı Necmi Ağabey diye bilinen, Necmettin İlgen,  bugün Show Tv kanalında Alişan’ın sunduğu “Herşey Dahil” adlı programa tekrar konuk oldu. Esprili ve sıcak üslubuyla herkesi kendisine hayran bırakan Necmi Ağabey, sorulan sorulara elli yıldır faydalandığı Risale-i Nur Külliyatı’ndan cevaplar sundu.
 
KÜRTAJ CİNAYETTİR
 
Alişan, son zamanlarda sıkça gündeme gelen kürtaj meselesini sorunca Necmi Ağabey, tek kelime ile “cinayet” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Çok büyük günahı vardır ve bunu yapan canidir. Kur’an-ı Kerim, “Evlatlarınızı katletmeyin” diyor. Arkasından da “Zinaya yaklaşmayın” diyor. Bazen zina yoluyla gayri meşru çocuk yapıyorlar ya, onu öldürüyorlar, cami bahçesine atıyorlar, karakolun bahçesine atıyorlar, Allah muhafaza. Birdenbire Allah ceza vermez. Bir gün gelir onu öyle bir yapar ki, dünyaya rezil eder. ”
 
ALLAH BİZİ TEKRAR NASIL DİRİLTECEK?
 
Alişan’ın, öldükten sonra nasıl gerçekleşecek diye soru sorması üzerine Necmi Ağabey, Risale-i Nur’dan birkaç örnekle haşir meselesini anlattı: “Kur’an-ı Kerim’in dörtte biri ödlükten sonra dirilmeyi anlatıyor. Kur’an’da dört tane mevzu var: Birincisi; Allah kendini tanıtıyor, ikincisi; Peygamberleri tanıtıyor, üçüncüsü; öldükten sonra dirilmeyi anlatıyor, dördüncüsünde; adaleti anlatıyor. Öldükten sonra dirilmeyi Cenab-ı Allah Kur’an’da bir ayetle açıklıyor diyor ki “Benim rahmet eserlerime bir bakın. Küre-i arzı kışın öldürdükten sonra baharda nasıl diriltiyorum” ağaçlar, çiçekler meyveler, papatyalar, laleler, bahçeler, çayırlar dirilmiyor mu her sene? İşte ben bu baharı, bu ağaçları, bu çayırları dirilttiğim gibi, ölüleri de böyle dirilteceğim diyor bize. Bizim anlayabilmemiz için Cenab-ı Allah bize örnekle gösteriyor.

Cenab-ı Allah diyor ki; Ben bunları böyle yaptım, bu kadar şeyleri böyle dirilttim. Sizi mi diriltemeyeceğim? Her sene üç yüz bin, dört yüz bin çeşit nebatat, hayvanat bunlar ölüyor, tekrar diriliyor. Mesele insanın vücudunda bir madde var, nasıl ağacın çekirdeğinden ağaç çıkıyor, bizim de çekirdeğimiz acbüzzeneb diye kuyruk sokumumuzda bir madde var. Bu madde bin sene geçse de erimiyor toprakta. Cenab-ı Allah bizi ondan  diriltecek. Bir sivrisineği yaratmak ne kadar kolaysa, bitin kainatı yaratmak o kadar kolaydır O’nun için.”
 
TEKRAR DİRİLME MEVZUSUNU AKLIM ALMIYOR
 
Necmi Ağabey, program devam ederken, kendisine tekrar dirilme hadisesinin nasıl olacağını anlayamadığını söyleyen bir papaza nasıl cevap verdiğini anlattı: “Bak dedim papaz efendi. Bir komutan düşün, emir verdiği asker verdiği emri yerine getirmezse ya da gecikirse, komutan ona ne derse yapar değil mi, yat der yatar, kalk der kalkar değil mi? Aynı komutan bir emirle yüz bin kişiyi de yatırır kaldırır mı? Evet yapar. Bir insan, bir emirle, bir kişiyi yatırdığı gibi yüz bin kişiyi yatırıp kaldırıyorsa, Cenab-ı Allah için, kainatın kumandanı için zor olur mu? dedim.”
 
Kaynak : Risale Ajans