Mustafa Engin
Seni Seviyorum Öğretmenim!
Mustafa Engin
A- A A+
Üstad’dan ben ve benim gibi nice öğretmenlere...
 
Aziz Sıddık Kardeşlerim!
 
“Bu zamanda avam-ı mümininin itimad etmesi ve iman hakikatlerini terddüdsüz alması için öyle muallimler lazım ki; değil dünya menfaatlerini belki ahiret menfaatlerini dahi ehl-i imanın menfaat-i uhreviyesine feda ederek o ders-i imanide her cihetle şahsi faidelerini düşünmeyerek yalnız ve yalnız hakikatlara rıza-i ilahi, aşk-ı hakikat ve hikmet-i imaniyedeki şevk-i hak ve hakkaniyet için çalışsın.

Ta her muhtaç, delilsiz kanaat edebilsin. ‘‘Bizi kandırıyor’’demesin. Ve hakikat pek çok kuvvetli olduğunu ve hiçbir cihetle sarsılmadığını ve hiçbir şey’e alet olmadığını bilsin. Ta imanı kuvvetlensin ve ‘‘O ders ayn-i hakikatdir’’desin. O vesvese ve şüpheleri zail olsun.”
 
Diyor ki üstad; Ey öğretmenler. Hizmet için değil dünyanızı gerekirse ahretinizi feda ediniz… Bana ve benim gibi nice öğretmenlere diyor bunu lakin sizlerde hayatın her alanında öğretmenlik yaparsanız hatırlayınız bu güzel öğüdü…
 
Hz. Ebubekir, peygamberden aldığı şefkat dersiyle şöyle dua eder. ’’Ya Rab, beni cehennemine al ve vücudumu orada öyle büyüt, öyle büyüt ki, ehl-i imana yer kalmasın.”

İşte tam da vermek istediği örnek bu bence. İslamın bekası ve insanların refahı için en fedakar olunması gereken mesleği öğretmenlik olarak tanımlıyor. Bana ve benim gibi nicelerine de diyor ki; Eyy öğretmenler, sizleri ben çok seviyorum. Sizlerde islamı ve islama hizmet edenleri seviniz. Öylelerini yetiştiriniz. Dünyayı ve İslama inananları güzelleştiriniz.Gerekirse aç kalın, sıkıntı yaşayın ama asla pes etmeyin.Varsın mükafatınızı kimse vermesin. Siz ALLAH rızasını güdün yeter diyor…
 
Ayrıca kendine yönelik eleştirilere ise mükemmel bir cevap veriyor.Diyor ki; 
 
‘‘Beni, nefsini kurtarmayı düşünen hodgam bir adam mı zannediyorlar?
 
Ben cemiyetin imanını kurtarmak yolunda dünyamı da feda ettim ahiretimi de…
 
Gözümde ne cennet sevdası var, ne cehennem korkusu. Cemiyetin imanı namına
 
Bir Said değil, bin Said feda olsun!. Kur’anımız yeryüzünde cemaatsiz kalırsa
 
Cenneti de istemem ; orası da bana zindan olur. Milletimin imanını selamette görürsem, cehennemin alevleri içinde yanmaya razıyım.Çünkü vücudum yanarken, gönlüm gül-gülistan olur.’’
 
İşte söylemek istediği öğretmenlik bu değil mi?
 
Bediüzzaman Hazretleri kendisini ziyarete gelenleri kabul etmez, ancak öğretmenleri kabul eder.
 
Kendisini ziyarete gelen öğrencilere öğretmen olmalarını tavsiye eder. Öğretmenlik mesleğinin ehemmiyetiyle alakalı ‘‘öğretmenler ya minarenin başındadır ya kuyunun dibinde.’’ demekle öğretmenlerin ne derece önemli bir vazifeleri olduğu mesajını verir.
 
Bediüzzaman çocuk terbiyesine de çok önem verir. Hatta bir sözünde ’’Bu zamanda çocuk terbiyesinin ebeveynlerden çok öğretmenlere verildiğini” ifade eder.
 
Elhasıl diyerek devam etmek istiyorum sözüme;
 
Kimi öğrencim var şu anda, fakir ama öğretmenine hediye alıp sevgisini belli etmek için ne gerekiyorsa yapıyor.
 
Biri var ki dün bir selpak almış.Daha 1. sınıf benim öğrencilerim ve Erzurum’un bir ilçesinin, herhangi bir köyünde öğretmenim.  Fakir benim çocuklarım ama sevgileri saf ve temiz. Selpak almış diyordum devam edeyim.

Her çocuk evde abisi, ablası ya da okuma yazma bilen velisine düşüncelerini söyleyip bana mektup yazdırmış lakin bu garibimin belli ki öyle okuma yazma ile ilişkili kimseleri yok  Yanlış anlaşılmasın benim öğrencilerim kürt.

Kürt oldukları içinde bazı tabirleri yani Türkçe karşılıklarını bilmiyorlar.O yüzden de abi ya da ablaları daha etkili oluyor okul gördükleri için. Bu öğrencim ise bulamamış kimseyi ve ifade de edememiş kendini, en iyisi mektup yerine yazı olan bir şeyi getiriyim demiş  Almış bir düğün davetiyesi 2002 yılına ait onu koymuş selpak mendilin yanına Çok duygulandım ve çok sevindim. İşte sevgi bu dedim…
 
Bir başka öğrencim, belli ki para bulamamış.Belli ki hiçbir şey alamamış ve mahçup olmamak için benim uğruna öleceğim Şanlı Türk Bayrağını kesip getirmiş kitabından  Oooo bu en sevdiğim şeyyyyyyy çok teşekkür ederim bitanem deyip Aydın isimli öğrencimi kucakladım. Ama sakın diğer arkadaşlarınız kesmeyin olur mu.Bayrağımızın yeri hep yukarısıdır.Olurda yere falan düşerse üzülürüm dedim. Olayı öyle kapattım. 
 
Kalem getiren oldu, kravat getiren oldu, gömlek getiren oldu.Oldu da oldu. Bunu övünmek için söylemediğimi biliyorsunuzdur ama yine de açıklayım;”Sevgi eylem gerektirir” diyor benim de mensubu olduğum Fenerbahçe taraftarı. Çok doğru ve müthiş bir söz. Direkt aklıma geliyor. Sevgilerini sözlü ifade edemeyen bu çocuklar hediye ile belli ediyorlar.
 
ŞİMDİ gelelim final bölümüne.Yazıyı 24 Kasım günü kaleme aldım bakalım ne zaman yayınlanır.Bugün bir de aşure günü.Yani benim anladığım;Bereket ve ikram günü…
 
Siz değerli okuyuculara diyorum ki;”Sevgi eylem gerektirir”…
 
Şu 1. sınıf çocukları kadar olamıyor musunuz? Gösterin herkese sevdiğinizi. Gösterin anne, babanıza ve sevdiklerinize sevdiğinizi.Gösteremiyorsanız alın bir hediye.Hediye zor geliyorsa yazın bir not. Not da zor geliyorsa gönderin bir düğün davetiyesi ama 2002 olmasın  yakın bir zaman olsun 
 
“Sevgi eylem gerektirir”, seven insana ise cennet gerektir…
 
Selamun Aleyküm…