Kur'an-ı kerim meal bilgi yarışması
A- A A+

Kur'an-ı kerim meal bilgi yarışması

Kur'an-ı Anlama Platformu tarafından organize edilen Kur'anı Kerim Meal Bilgi yarışması'nın bu yıl dördüncüsü düzenleniyor. Geçen yıl

Türkiye'nin dört bir tarafından ve yurtdışından katılanlarla yaşanan imtihan coşkusunun bu yıl 40 merkezde eşzamanlı yapılacak imtihanda da yaşanması bekleniyor.

50 vakıf, dernek ve sendikanın oluşturduğu Kur'an-ı Anlama Platformu'nun organizesi ile yapılan  Kur'anı Kerim (Meal) Bilgi yarışması, bu sene Türkiye'nin 40 merkezinde yapılacak. yarışmaya katılanlar Umre ve altınlarla ödüllendirilecek.
 
Son Başvuru Tarihi 16 Eylül
 
Kur'an-ı Kerimi anlayarak okumaya teşvik etmek, bu doğru okuma biçimini yaygınlaştırmak, Kur'an Neslini oluşturmak, öğretilerini erdemli bir hayata dönüştürmek olarak belirlendiği yarışmaya son müracaat 16 Eylül 2012 olacak.

Genel sınav ise 7 Ekim 2012 tarihinde Adana, Adıyaman, Ankara, Alanya, Antalya, Balıkesir, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Konya, Kocaeli, Kütahya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Niğde, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa,Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak gibi 40 şehirde gerçekleştirilecek
 
12 Yaş ve üzeri Olanlar Katılabilecek
 
İmtihan sorularının, Diyanet İşleri Başkanlığının Kur'an meali dikkate alınarak hazırlandığı yarışmaya, 12 yaş ve üzeri herkes, hiçbir öğrenim durumu ve cinsiyet sınırlanması gözetmeksizin katılabilecek.

4 yanlışın 1 doğru cevabı götürdüğü imtihanda, boşluk doldurma ve seçenekler arasından tercih yönteminin geçerli olduğu test sistemi uygulanacak. Katılımcıların açıklanan ödülleri alabilmek için 120 dakika ter dökecekler. İmtihanın sonuçları internet üzerinden açıklanacak.
 
50 STK Destekliyor
 
Yarışmaya katılmak isteyenler  www.kuranianlamaplatformu.com internet sitesinden online kayıt yaptırabilecekleri gibi, Kur'anı Anlama Platformu üyesi STK'lar vasıtasıyla da yapabilirler.

Platformun üyeleri arasında AKV, Akabe, AGD, AKDAV, Eğitim Bir-Sen, Diyanet Sen, EHAD, öNDER, Tiyemder, Kuranevi,Timav, Süleymaniye Vakfı,TGTV,İYC ilim  yayma cemiyeti, Boluder Gereder ve Kurtuluş Kur'an da gibi 50 kuruluşun bulunduğu vakıf,dernek ve sendika var.
 
HER öĞRENCİYE KUR'AN-I KERİM MEALİ
 
2011 yılında Kur'an-ı  Kerim ve Meali Tüm Okullarda Seçmeli Ders Olsun imza kampanyasında hayırlı sonuca ulaşılmasında büyük katkılarının olduğunu ifade eden Kur'an-ı Anlama Platformu'nun Başkan Vekili Adem çevik, “ Her öğrenciye Kur'an Meali kampanyamızı  başlatıyoruz.

2013 senesinde de inşallah 81 vilayette Kur'an Meal Bilgi Yarışması tertip edeceğiz” dedi.
 
Kaynak : Risale Ajans