İSKİ'den İçme Suyu Açıklaması!
A- A A+

İSKİ'den İçme Suyu Açıklaması!

Piyasada damacana ile su satan firmaların sularının kirli çıkması gündemdeki yerini korurken İSKİ'de İstanbul'a dağıttığı sular hakkında açıklama yaptı.

SULARIMIZI RAHATLIKLA İçEBİLİRSİNİZ

İSKİ Su Arıtma Daire Başkanı İbrahim Karali yaptığı açıklamada İSKİ'nin laboratuvar ünitesinde şehre verilen içme suyunun her gün 350 farklı noktadan numuneler alınarak analiz edildiğini ve "Analiz sonuçları musluk suyu kalitesinin Türk standardı, Avrupa Birliği, Amerikan çevre Koruma Ajansı ve Dünya Sağlık Teşkilatı standartlarının da üzerinde bir kalitede olduğunu göstermekte." diye konuştu.
 
Laboratuvarda içme suyu kalitesini belirleyen 87 parametre üzerinde çalıştıklarını kaydeden Karali, "Test sonuçlarına göre bizim şebekeye verdiğimiz su temiz ve içilebilir kalitede. Yalnız bazı noktalarda vatandaşların tesisatlarında ve bina depolarındaki kirlilik dolayısıyla aldığımız bazı numunelerde kirlilik tespit ediyoruz.
 
Vatandaştan isteğimiz depo ve tesisatlarını güveli bir şekilde takip etmeleri. Tesisatlarındaki temizlikleri gerçekleştirmeleri ve eski ise yenilemeleri geriyor. Bu işlemleri gerçekleştirdikleri takdirde biz kente verdiğimiz suyun içilebilir ve temiz olduğunu teminat altına alıyoruz." açıklamasında bulundu.
 
İstanbul'da 4'ü büyük ve 8'i küçük olmak üzere 12 içme suyu arıtma tesisi bulunduğunu kaydeden Karali şunları söyledi:
 
"Arıtma tesisimizde önce su havalandırma havuzuna geliyor, oradan ön ozonloma işlemi ve kimyasal maddelerin ilavesi ile çöktürme ve filtre işleminin ardından İstanbul şebekesine sunuyoruz. Testlerin ardından İstanbul'daki 18 bin kilometrelik ishale hattı vasıtasıyla suyu vatandaşa iletiyoruz."
Kaynak : Dünya Bülteni