Osmanlı Saat
Tesbihane
Başbakan'dan Garip Ayasofya Açıklaması
A- A A+

Başbakan'dan Garip Ayasofya Açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam kampında milletvekillerinin vekillerin sorularını yanıtladı.
 
Başbakan Erdoğan'a sorulan sorular arasında Ayasofya'nın ibadete açılmasına ilişkin bir çalışma olup olmadığı da vardı.
 
Erdoğan bu soruya, "Sultanahmet çok boş. Sultanahmet dolarsa Ayasofya'yı da gündeme alabiliriz" şeklinde garip bir cevap verdi.

Bediüzzaman'a göre Ayasofya'nın şu andaki hali “pisliklerle” doludur: "Onun ism-i azam mertebesindeki o “mukaddes” haline yeniden dönebilmesi ise o pisliklerden temizlenmesi ile yani “kuddusiyet” hakikatinin tecellisi ile mümkün olacaktır: İslama, hatta bir kısım Hıristiyan devletlerini de memnun etmek için, Ayasofya'yı muzahrafattan temizleyip, ibadet mahalli yapmaktır. Bu ise; bu mesele için otuz sene siyaseti terk ettiğim halde, bu nokta hatırı için Namık Gedik'i görmek istedim ve geldim. Adnan Bey, Namık Gedik ve Tevfik İleri gibi zatların hatırı için başka yere gitmedim." (Emirdağ Lahikası-II, s. 449.) 

Bediüzzaman, Ayasofya Camiinin ibadete açılmasını o dönemki demokratlardan talep etmişti. Ezanın aslına çevrilmesi talebi demokratlar tarafından yerine getirilmişti ancak Ayasofya'nın ibadete açılması talebi ise bir karşılık bulmamıştı...
Tarih : 06.05.2013 Kaynak : Timeturk
YORUM YAZIN Küfür, hakaret veya rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır.
KALAN:
Toplam 13 yorum
:)))) :
:)))) anladın sen onu
Gül :
Ayasofya camisi(inşaAllah) istanbul'un fethi ile müslümanlığın hritiyanlığı yenmesini temsil ettği için cami olmuştu. o yüzden camiye döndürülmesinin ayrı önemi var
Abdullah-2 :
Yani "ezanı aslına çevirmesseniz çeker giderim." e kolay değil. gençler sözü söylemiş: "ayasofyayı açmak yürek ister..."
Önder :
Çok siyasi ve ince mesaj vermiş, önce bir cemaat olun namaz kılın, gerisini bize bırakın demek istedi bence..
Erol :
Başbakana katılmıyorum askerliğimi istanbulda yaptığımda vakit namazlarında camiler yarıdan fazla doluyordu. ki ayasofya cami olarak ebedi kalması konusunda fatih sultan mehmet in vasiyeti var. bende yozgatlı olarak camiye dönmesini istiyorum.
1 2 3