Betül Gültekin
Başköşe Heveslerimiz..
Betül Gültekin
A- A A+
Başköşe heveslerimiz yazgı sorularımız olmasın?

Yeryüzünün halifesiyiz.Her adımımızda sınanmadayız. Ne acıdır ki adımlarımızın her satırında bir sınava tabi tutulduğumuzu net olarak fark etmeyiz.Bazen nefis ön plana çıkar da fark etmek istemeyiz.Haklıyızdır çünkü, biz daha iyilerini hak etmişizdir.Bir sıkıntı içinde kıvranmak bize göre olamaz(!)

Ya ne olacaktı ey nefis? Kendini sınanmayacak bir makamda mı sandın?
Nefse hoş  gelen ama içi nahoş olan yalancı ışıltılara elini uzatmam mı sandın? Belki de uzatanlara yönelttiğin küçümser bakışlarınla sınav sorunu sen hazırlamış oldun kim bilir?

Sınamadasın…Belki de ibretlik sinemadasın.Bir zamanlar birilerinin icat ettiği tekerleği icat etme pozisyonundasın,zira hazır olanı beğenmedin.Yaklaşma denildikçe bir bakıp çıkacağım dedin,bir kereden nolacak dedin. Dedin de dedin.

Her vakada sinema misali izlediğin ibretliklerden payına düşeni alman gerektiğini akledemedin.Oysa Rabb in seni hep kendine gelmen için uyarıyor; “hiç akletmez misiniz, hiç düşünmez misiniz?
 
Düştün bir kere zayıf hileli şeytana,her şey bitti mi? Çaresine bakacaksın, gamlanma,daha her şey bitmedi.Nefes alıp verdiğin ve “nasılsa son nefese kadar hallederim” demediğin sürece Rabb in affına kapılar açıyor.

Hatırlıyorum da,bir keresinde uçamayan bir kuşun kafesine girmeden önceki gayretini izlemiştim. Bakıyordu hedefine, kanatlarını açmaya hevesli birkaç girişim yapıyordu,her seferinde telaşı artıyor o kafese girememe korkusuyla yerinde duramıyordu.Bense onu hafif şaşkınlık ve tebessümle, ona yardım edebilecekken, durup izliyordum bakalım ne yapacak diye.

Teşbihte hata olmasın Rabb da kullarını böyle sınıyor belkide.
Gayretini,isyanını,arzularını,aşklarını…neleri hayatında başköşe yapacaksın,sınanıyorsun. Başköşe heveslerin, Yüce Kalem tarafından yazılan başköşe yazgıların oluyor.Mülakat olur gibi sınanıyorsun.Kah arzularına kavuşamamadaki sabrınla; kah daha fazla kavuşan kavuştukça duaya şükre kavuşamayan tavırlarınla…

Ve tabi dile getirilen cümleleri es geçmeyelim.Yürüyen karıncanın sesini duyan, gizli açık, kalpten  geçenleri bilen Rabb in, hayır konuşmadıklarından da sınıyor olmasın!

Filanca iş olmadıkça asla şunu yapmam!” dediklerin, “falancanın düştüğü hale bir bak kendi etti kendi buldu!”diye küçümseyişlerin…Kaderi ilahinin sınamasına tabi tutulma arzusunun serzenişleri adeta. Ve sezdirmeden usul usul gelip çatıverir laflarının soruları.-Benim de mi başıma bu gelecekti! deyiverirsin. Usul usul çarpışın etkisiyle, usulsüz bağrışlarını sergilediğin anda ne dünyan kazanır, ne ahiretin.

Halife olmak zorun zoru. Sorumlulukların en ağırını yüklenmiş insanoğlu.Şeytan ve nefisle mücadelede ön saftasın.Ya saf kalacaksın ya safsata olacaksın.

Neyse ki affedici, neyse ki kulunun tevbesini geri çevirmeyecek kadar cömert, neyse ki hatalarınız olmasa hata edecek bir kavim yaratırdım diyecek kadar umut verici Rabb’im!

Ey bu sınavda bizleri sınayan Yüce Hakim! Bilerek bilmeyerek yığınla hatayı yüklendik de geldik,yasaklarını deldik, haddimizi aştık.Affınla merhametinle lütfunla muamele et.Zira Sen in yüce makamına af yakışır,yardım et ve bizi bize bırakma Allah’ım!
Amin….

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları >>