İlk Müslüman Olan Çocuk?
A- A A+

İlk Müslüman Olan Çocuk?

Yüce Mevla, vahiy meleği Hazreti Cebrail aracılığıyla Peygamber Efendimiz'e peygamberlik vazifesini tebliğ etmiş, O'nun hak din İslam'a davetine ilk uyan da mübarek eşi Hazreti Hadice olmuştu. 
 
Aradan fazla zaman geçmemişti ki Allah Resulü, Mekke'nin yakınında yüksek bir yerde bulunuyorken Cebrail Aleyhisselam bir anda yanında beliriverdi. Vahiy meleği, Peygamber Efendimiz'in yanına bu sefer insan şeklinde gelmişti. Topuğuyla yere vurur vurmaz vurduğu yerden hemen su fışkırmaya başladı. Sonra Peygamberimiz'in önünde abdest aldı.

Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) de onun yaptıklarını tekrar etti. Daha sonra da Efendimiz Aleyhisselam'a namazı nasıl kılacağını öğretti. Peygamberimiz de yine onun yaptıklarını tekrar etti. Hazreti Cebrail, oradan ayrılınca Allah Resulü de hemen evine döndü. Cebrail Aleyhisselam'dan öğrendiklerini tek tek Hazreti Hadice'ye de öğretti ve birlikte abdest alıp namaz kıldılar. Böylece İslam dininde Peygamberimiz'den sonra ilk abdest alan, ilk namaz kılan ve O'na ilk cemaat olan Hazreti Hadice oldu.
 
Allah Resulü ile Hazreti Hadice'nin namaz kıldıklarını, Peygamberimizin amcasının oğlu Hazreti Ali de görmüş ve meraklı bakışlarla onları bir süre izlemişti. Henüz on yaşlarındaydı. Efendiler Efendisi'nin yanına gitti ve yaptıkları hareketin ne olduğunu sordu. Peygamber Efendimiz, onu dizine oturtup ilk vahiy geldiği zaman Hira'da başından geçenleri bir bir anlattı ve sonra şefkat dolu bir sesle şöyle dedi:
 
O, bir ve tek olan Allah'tır. O'nun ortağı olamaz. Varlığı O yaratmış, rızkını da O vermektedir. öldüren de yaşatan da O'dur ve O, her şeye kadirdir.
 
Hazreti Ali, Efendiler Efendisi'ni hem çok seviyor hem de O'na çok güveniyordu. Ancak böylesine önemli bir konuda babası Ebu Talib'e danışması gerektiğini düşündü. Allah Resulü de ona:
 
Ya Ali! Sana söylediğimi yaparsan yap! Yapmayacaksan bu işi gizli tut, dedi.
 
Hazreti Ali, o gece hiç uyuyamadı. Uzun uzun Peygamber Efendimiz'in söylediklerini düşündü. Sonra da bu konuyu babasına sormaktan vazgeçti. Sabah olur olmaz Allah Resulü'nün yanına geldi ve,
 
— Dün sen bana neler anlatmıştın, diye sordu. 
 
Allah Resulü'nün yüzüne tatlı bir tebessüm yayılmıştı. Onu yanına oturttu ve şehadete davet etti. Böylece on yaşındaki küçük Ali, Hazreti Hadice'den sonra ilk defa kelime-i tevhidi söyleme şerefine erişti.
 
Kaynak : A.Başak Sezgin